Karma weterynaryjna dla psów czy standardowa karma bytowa?

Karma weterynaryjna dla psów czy standardowa karma bytowa?

Kiedy nasz pies cierpi na różne dolegliwości, warto rozważyć, czy aktualna karma dostarcza mu odpowiednich składników odżywczych. Właściwe żywienie odgrywa kluczową rolę podczas leczenia. Jaką karmę podawać pupilowi w takiej sytuacji?

Karmy weterynaryjne dla psów to specjalistyczne produkty dedykowane czworonogom, które chorują przewlekle lub przechodzą rekonwalescencję po zabiegach chirurgicznych. Ich składniki odżywcze zostały specjalnie skomponowane przy współpracy lekarzy weterynarii, by wspomóc zwierzaka w procesie leczenia lub złagodzić objawy różnych schorzeń.

suchakarmaspecjalistyczna

Jakie są korzyści z podawania psu specjalistycznej karmy weterynaryjnej?

Wprawdzie cena karmy weterynaryjnej dla psów może być wyższa niż koszt standardowych pokarmów, warto wziąć pod uwagę, że jest to produkt stworzony specjalnie po to, by pomóc naszemu pupilowi w procesie rehabilitacji oraz rekonwalescencji. W jej skład wchodzą między innymi hydrolizowane białka, probiotyki, prebiotyki, składniki mineralne oraz kwasy tłuszczowe omega-3, które wspomagają w leczeniu i zapobiegają chorobom. Specjalistyczna dieta zazwyczaj zalecana jest przez weterynarza, który dopasowuje ją indywidualnie według potrzeb psa tuż po przeprowadzeniu dokładnych badań. 

Karmy ogólnodostępne dla psów, oferowane w dyskontach często nie spełniają wymagań żywieniowych zwierząt z konkretnymi schorzeniami. Chociaż niektóre z tych karm są reklamowane jako "naturalne" i "zdrowe" , to nie zawsze są one dobre dla psów z określonymi problemami zdrowotnymi. W związku z tym, powinniśmy uważnie czytać etykiety na opakowaniach i sprawdzać skład karmy. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości warto skonsultować się z weterynarzem, aby określić co dolega naszemu pupilowi i jak powinien się odżywiać. Dobrze dopasowana specjalistyczna sucha karma weterynaryjna dla psów może złagodzić dolegliwości i poprawić ogólny stan zdrowia czworonoga.

sucha-karma-specjalistyczna-dla-psa

Karmy weterynaryjne dla psów wspierające leczenie różnych schorzeń

Karmy weterynaryjne dla psów są specjalnie opracowane, aby spełniać potrzeby żywieniowe czworonogów z konkretnymi dolegliwościami zdrowotnymi. Poniżej opisaliśmy, czym charakteryzują się specjalistyczne diety przy różnych chorobach i schorzeniach, na które może cierpieć nasz podopieczny.

Cukrzyca

Suche Karmy weterynaryjne dla psów z cukrzycą są specjalnie skomponowane, aby pomóc utrzymać stabilny poziom cukru we krwi zwierzęcia. Mają niski poziom węglowodanów, a jednocześnie dostarczają wystarczającą ilość białka i tłuszczu, aby zaspokoić potrzeby żywieniowe psa. Zawierają składniki, które pomagają regulować poziom cukru we krwi, takie jak błonnik. Spowalnia on jej wchłanianie z jedzenia. Węglowodany o niskim indeksie glikemicznym zapobiegają szybkiemu wzrostowi poziomu glukozy we krwi. 

Choroby serca i układu krążenia 

Karmy dla psów chorujących na serce pomagają w kontrolowaniu ciśnienia krwi i zmniejszaniu obciążenia serca. Odpowiednio dobrane składniki odżywcze pomagają w utrzymaniu prawidłowego poziomu cholesterolu i redukują ryzyko powikłań sercowo-naczyniowych. W składzie znajdziemy także niezbędne dla zdrowia serca, kwasy omega-3 w postaci ryb morskich lub olejów rybnych i taurynę, która pomaga obniżyć ciśnienie krwi i pozytywnie wpływa na gospodarkę wodno-elektrolitową organizmu.

Chora wątroba 

Specjalistyczne karmy weterynaryjne dla psów z chorą wątrobą są specjalnie skomponowane zaprojektowane, aby pomóc w utrzymaniu zdrowia wątroby i zapobiec dalszemu jej uszkodzeniu. Posiłki są łatwo strawne i posiadają składniki, które pomagają w regeneracji i redukcji obciążenia wątroby, takie jak sylimaryna. Zawierają mniejszą ilość białka, a wyższy poziom węglowodanów niż standardowe karmy dla psów. Oprócz tego mają zwiększoną zawartość  potasu, błonnika i argininy, które zmniejszają ryzyko wystąpienia encefalopatii wątrobowej.

sucha-karma-weterynaryjnadla-psów

Wrażliwy układ pokarmowy

Specjalistyczne diety dla psów z wrażliwym układem pokarmowym charakteryzują się przede wszystkim wysoką strawnością. Zawierają białko w formie hydrolizowanej, dzięki czemu nie wywołuje ono reakcji alergicznej oraz dodatkowe składniki, takie jak prebiotyki, probiotyki i błonnik, które pomagają w regulacji trawienia i zapobiegają wystąpieniu biegunek, wymiotów i innych problemów żołądkowych. Nie mają w sobie zbędnych dodatków i sztucznych substancji, które mogą podrażniać układ trawienny.

Choroby nerek i dróg moczowych

Dieta dla psa z chorobą nerek jest niskobiałkowa i niskofosforanowa. Jej specjalna formuła pomaga spowolnić niewydolność nerek, a wysoka zawartość kwasów omega-3 działa przeciwzapalnie. Odpowiednio zbilansowana karma pozwala kontrolować pH moczu czworonoga np. w przypadku niektórych chorób układu moczowego, takich jak kamica moczowa.

Nadwaga i otyłość

Karmy weterynaryjne dla czworonogów z nadwagą i otyłością są niskokaloryczne, zawierają dużo białka i składniki, które pomagają w utracie wagi oraz osiągnięciu zdrowej masy ciała. Zawartość błonnika pomaga w kontrolowaniu apetytu zwierzaka i zapewnia mu uczucie sytości. Mają także mniejszą ilość tłuszczu niż standardowe karmy dla psów. Tego typu produkty są zbilansowane w taki sposób, aby móc kontrolować porcje i zapewnić pupilowi odpowiednią ilość jedzenia.

Choroby stawów 

Karmy specjalistyczne dla psów z chorobami stawów zawierają składniki takie jak kolagen, glukozamina i chondroityna, które pomagają w utrzymaniu zdrowych stawów i chrząstki. Podwyższona zawartość MSM i  kwasów tłuszczowych omega-3 pomaga zmniejszyć ból i stan zapalny. Posiłki są odpowiednio zbilansowane, dzięki czemu możemy kontrolować wagę psa. Jest to ważne, ponieważ otyłość może dodatkowo pogorszyć stan stawów naszego czworonoga. 

Alergie pokarmowe 

Produkty dla alergików zawierają składniki, które są najmniej prawdopodobne do wywołania reakcji alergicznej, takie jak jedno źródło białka i węglowodanów. Najczęściej stosowane białka to jagnięcina, kaczka, indyk, ryba, łosoś, lub mięso z królika. Oprócz tego dostępne są karmy bezzbożowe. 

Nowotwory 

Karmy weterynaryjne dla psów z nowotworami są specjalnie skomponowane i bogate w składniki odżywcze, które pomagają zwalczać chorobę, regenerują i wspierają organizm w walce z nią. Takie posiłki często zawierają wysokiej jakości białko, łatwo przyswajalne węglowodany i tłuszcze oraz dodatkowe składniki, które wspierają układ odpornościowy i minimalizują skutki uboczne leczenia. Dodatkowo zwalczają wolne rodniki i zapobiegają utracie wagi i masy mięśniowej u psa. 

Przed wyborem odpowiedniej karmy zawsze warto skonsultować się z weterynarzem. Lekarz dopasuje dietę do indywidualnych potrzeb i warunków zdrowotnych naszego pupila. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nasz podopieczny otrzymuje wszystkie niezbędne składniki odżywcze, które są mu niezbędne do walki z chorobą. Najwyższej jakości i sprawdzone karmy opisane w artykule oraz inne karmy premium dla psów i kotów znajdują się na stronie marki Eminent - karma-eminent.pl oraz w sklepie online sklep.karma-eminent.pl

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE