Już w niedzielę rusza Prolog - Różewicz Open Festiwal

W najbliższą niedzielę rusza Prolog do Różewicz Open Festiwal. Trzy dni poświęcone będą Tadeuszowi Różewiczowi.O godz. 18.00 w niedzielę prolog rozpocznie się pokazem spektakli... ››

W najbliższą niedzielę rusza Prolog do Różewicz Open Festiwal. Trzy dni poświęcone będą Tadeuszowi Różewiczowi.


O godz. 18.00 w niedzielę prolog rozpocznie się pokazem spektakli teatralnych „Kartoteka w Teatrze TVP”: „Kartoteka” reż.  Krzysztof Kieślowski, „Kartoteka rozrzucona”  w reżyserii Kazimierza  Kutza. Filmy będą wyświetlane na sali kameralnej MDK, wstęp wolny.


Natomiast  13 czerwca o godz. 17.00 zostanie wyemitowany film dokumentalny o Tadeuszu Różewiczu „Gliwickie lata Tadeusza Różewicza”. Film opowiada o 20 latach spędzonych przez Tadeusza Różewicza w Gliwicach, gdzie stworzył setki wierszy, poematów i kilka dramatów, a wśród nich słynną „Kartotekę”, która do dziś uznawana jest za jedno z najważniejszych dzieł w historii polskiej literatury i europejskiego teatru. W 1995 roku otrzymał honorowe obywatelstwo Gliwic. W związku z tym, samorząd miasta Gliwice uznał, że warto zrealizować dokument pokazujący, jak ważny był gliwicki okres w twórczości jednego z najwybitniejszych pisarzy współczesnych Europy. Film również będzie pokazany na sali kameralnej MDK, wstęp wolny.


Prolog zakończy się spektaklem „Kartoteka” Wrocławskiego Teatru Współczesnego w reż. Michała Zadary. Dramat Tadeusza Różewicza, w nietypowym industrialnym wnętrzu pojawi się 14 czerwca 2011 w hali magazynowej radomszczańskiego Famegu. Przedsięwzięcie realizują w partnerstwie Miasto Radomsko, Miejski Dom Kultury, Fameg Sp. z o.o. i Wrocławski Teatr Współczesny.

 

Inscenizacja „Kartoteki” w hali Famegu to swego rodzaju powrót do źródeł. Tadeusz Różewicz urodził się w Radomsku, a podczas II wojny światowej pracował w Famegu (dawne zakłady Thoneta). Warto wspomnieć, że w tym roku przypada 90.rocznica urodzin Tadeusza Różewicza i 130. rocznica istnienia Famegu.
Portal Radomsko24.pl objął patronat medialny nad Różewicz Open Festiwal

Więcej o:
różewicz mdk radomsko festiwal
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE