Już niedługo Światowy Dzień Krwiodawcy! Oddaj krew, ocal życie!

Już w ten piątek, 14 czerwca, w dniu Światowego Dnia Krwiodawcy w Punkcie Pobrań w Szpitalu w Radomsku będzie można oddać krew. Sprawdź kto może oddać krew i jak się do tego przygotować.

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi zaprasza wszystkich mieszkańców Radomska i okolic do Punktu Pobrań, który mieści się w Szpitalu Powiatowym ul. Jagiellońska 36 w godz. 8.00 – 10.00 w dniu 14 czerwca. Tego dnia obchodzony jest Światowy Dzień Krwiodawcy. Jest to jedyny dzień w roku, w którym mamy możliwość podziękowania krwiodawcom za ich bezinteresowną pomoc w ratowaniu ludzkiego życia. Każda osoba będzie miała możliwość oddania krwi oraz otrzymania pamiątkowej koszulki.

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi pragnie także w tym dniu wyrazić ukłon w stronę tych, którzy cenią ludzkie życie, czyniąc dobro, oddając cząstkę siebie innym. Zapraszają do wspólnej celebracji obchodów Światowego Dnia Krwiodawcy. Chcą przez to pokazać, jak Wielkie serce mają Krwiodawcy, którzy nie są obojętni na niesienie pomocy, w ratowaniu życia ludzkiego.

Kto może oddać krew?

1. Osoba pełnoletnia (do 65 roku życia) i osoba po raz pierwszy oddająca krew do 60 r.ż.
2. Osoba ważąca powyżej 50 kg.
3. Osoba zdrowa.

Jak przygotować się do oddania krwi?

1. Należy być wyspanym i wypoczętym.
2. Trzeba zjeść lekkostrawne śniadanie!
3. Wypić ok. 2 litrów płynów: herbata, woda, sok.
4. Ograniczyć palenie papierosów.
5. Nie spożywać alkoholu!

Dyskwalifikacje stałe:

- choroby układu: krążenia, pokarmowego, nerwowego, oddechowego, moczowego, krwiotwórczego;
- choroby skóry;
- choroby zakaźne;
- choroby metaboliczne i układu endokrynologicznego (cukrzyca, tarczyca);
- nowotwory złośliwe
- nosiciele wirusa HIV;
- alkoholicy.

Dyskwalifikacje czasowe na 2 tygodnie:

- po kuracji antybiotykowej;
- grypa oraz infekcje grypopochodne.

Dyskwalifikacje czasowe 6 miesięcy:

- tatuaż;
- piercing;
- zabiegi operacyjne;
- ciąża i okres karmienia piersią.

Dyskwalifikacje inne:

- aspiryna 3 dni;
- usunięcie zęba i leczenie kanałowe 1 tydzień;
- opryszczka;
- okres menstruacji i 3 dni po jej zakończeniu.

Przywileje honorowego krwiodawcy:

1. Kontrola swoje stanu zdrowia (poziom hemoglobiny, morfologia krwi, badanie na bakterię kiły oraz na wirusy: HIV, żółtaczka typu B i C), oznaczenie grupy krwi.
2. Legitymacja HDK (Honorowego Dawcy Krwi) – do niej zbiera się wpisy dotyczące ilości oddanej krwi.
3. Karta identyfikacyjna grupy krwi – każdy Honorowy Dawca Krwi lub jej składników (np. osocza, płytek) może uzyskać plastikową kartę z grupą krwi, ważną jako dokument potwierdzający posiadaną grupę krwi w przypadku konieczności wykonania transfuzji krwi.
4. 8 tabliczek czekolady oraz 2 batoniki – ekwiwalent kaloryczny o wartości 4,5 tys. Kcal.
5. Wolny dzień w pracy, uczelni, szkole – na prośbę dawcy wystawiane jest zaświadczenie usprawiedliwiające nieobecność. Honorowemu Dawcy Krwi, zgodnie z art. 9 ustawy o Publicznej służbie krwi przysługuje zwolnienie od pracy w dniu oddania krwi i na czas okresowego badania lekarskiego z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.
6. Ulga podatkowa – możliwość odliczenia darowizny w formie ekwiwalentu pieniężnego za oddaną krew od podstawy do opodatkowania.
7. Rabaty w sklepach internetowych i punktach usługowych – aktywni dawcy mogą liczyć na różne rabaty udzielane przez partnerów akcji „Dawcom w Darze” czy „Razem dla Dawców”.
8. Obsługa poza kolejnością w przychodniach i aptekach.
9. Status Zasłużonego HDK uzyskuje się, jeśli jako mężczyzna odda się co najmniej 6 litrów krwi, a jako kobieta co najmniej 5 litrów.
10. Bezpłatna komunikacja miejska – w  wielu miastach Zasłużeni Krwiodawcy mogą bezpłatnie korzystać z komunikacji miejskiej.
11. Zasłużonym Honorowym Dawcom Krwi przysługuje także zniżka na leki znajdujące się na liście leków refundowanych.

Więcej o:
szpital powiatowy radomsko zbiórka krwi 2019 światowy dzień krwiodawcy regionalne centrum krwiodawsta i krwiolecznictwa w łodzi
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE