Jubileusz 15-lecia Chóru Cantabile

To już 15 lat istnienia radomszczańskiego chóru CANTABILE. Jubileusz obchodzono w Miejskim Domu Kultury w Radomsku, w sobotę 26 października.

Dla uczczenia 15 lat istnienia chóru CANTABILE na sali widowiskowej radomszczańskiego domu kultury zorganizowano uroczystość, koncert chóralny. Były życzenia i prezenty od władz miasta i powiatu oraz organizacji kultury. Na scenie wystąpili zaproszeni goście: chór CORALMENTE z Częstochowy – dyrygował Marek Koper, chór Nauczycielski CANTO, Przysucha – dyrygował Karol Sionek, chór ANTIDOTUM z Kielc – dyrygowała Ewa Robak, Stowarzyszenie Śpiewacze Chór Męski Pochodnia z Częstochowy – dyrygował Jarosław Łyczba oraz solistka Joanna Stangreciak (sopran).

Chór Stowarzyszenia Muzyki Chóralnej CANTABILE powstał w 2004 roku. Twórcą i dyrygentem Chóru od roku 2004 do chwili obecnej był Marek Koper. Natomiast od sierpnia 2018 roku pierwszym dyrygentem chóry jest Marta Ciesielska. Chór współpracuje z różnymi organizacjami, jak również koncertuje z innymi chórami. Bierze udział w przeglądach, konkursach i festiwalach zarówno tych krajowych, jak i za granicą. Repertuar obejmuje pieśni kompozytorów polskich i zagranicznych: sakralne i świeckie, wśród tych ostatnich są: pieśni patriotyczne, żołnierskie, ludowe i rozrywkowe w układach 4-głosowych. O sukcesach oraz najbliższych planach chóru opowiadała jego prezes Jolanta Dłubak.

- Przez ten czas dorobiliśmy się około 250 utworów. W chórze śpiewało już około 100 chórzystów. Dzisiejsze święto stanowi dla nas motywację do dalszej pracy. Braliśmy udział w wielu dużych przedsięwzięciach. Pracowaliśmy bardzo mocno, aby wybrać się do Pragi na międzynarodowy festiwal, również na łódzki festiwal. Niedawno byliśmy na Litwie, gdzie było bardzo miło, ponieważ publiczność zrozumiała co śpiewaliśmy, a śpiewaliśmy w języku litewskim, którego musieliśmy się nauczyć zanim się tam wybraliśmy, jak również nowych utworów. Cele stawiamy sobie dosyć wysoko, po to, aby mobilizować się i nabywać nowe umiejętności. Do największych sukcesów możemy z pewnością zaliczyć zajęcie trzeciego miejsca w Pradze na międzynarodowym konkursie. Brało w nim udział sześciu tysięcy śpiewaków, także konkurencja była bardzo duża. A najbliższa przyszłość zapowiada się tak, że będziemy rozmawiać i wyciągać wnioski z tych wydarzeń, które się odbyły i planować koncerty kolędowe. Ze współpracy z nową dyrygent jestem bardzo zadowolona. Nawzajem słuchamy swoich uwag i dogadujemy się
- mówiła Jolanta Dłubak, prezes Stowarzyszenia Muzyki Chóralnej CANTABILE.

Chór wziął udział m.in. w: XVII Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Adwentowej i Świątecznej w Pradze, gdzie zdobył brązowy medal, w XIII Łódzkim Festiwalu CANTIO LODZIENSIS, gdzie zdobył III miejsce, wykonał oprawę muzyczną w kościele Św. Krzyża w Warszawie podczas Mszy św. transmitowanej przez Program 1 Polskiego Radia, w Krakowie Łagiewnikach. Chór wykonał oprawę muzyczną Mszy św. transmitowanej przez Program 1 TVP, w ramach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Radomsku. Chór wykonał oprawę muzyczną Mszy św. z udziałem przedstawicieli Rządu RP i wojska uroczystości transmitowane przez TVP. Od roku 2009 do chwili obecnej chór jest organizatorem Spotkań Chóralnych.

Portal Radomsko24.pl był patronem medialnym wydarzenia.

Więcej o:
chór cantabile koncert chóralny mdk radomsko chór cantabile 15-lecie mdk radomsko
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE