Jod w codziennej diecie – źródła i znaczenie dla zdrowia

Jod w codziennej diecie – źródła i znaczenie dla zdrowia

Czy wiesz, że ludzki organizm do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje nieustannego dostarczania odpowiednich porcji pierwiastków? Jednym z ważniejszych jest jod, który wpływa na pracę tarczycy. Brak odpowiedniej ilości jodu w diecie może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, w tym do rozwoju chorób tarczycy takich jak guzki tarczycy, wole i niedoczynność tarczycy. Sprawdź, na co wpływa jod w organizmie i jak go dostarczać w optymalnych ilościach.

Dlaczego jod jest ważny dla organizmu? 

Jod to niezwykle ważny dla ciała ludzkiego pierwiastek ze względu na jego kluczową rolę w produkcji hormonów tarczycy. Tarczyca to gruczoł umiejscowiony w okolicach szyi, który syntetyzuje i wydziela dwa główne hormony tarczycy: tyroksynę (T4) i trójjodotyroninę (T3). Hormony te uczestniczą w regulacji wielu procesów metabolicznych, wpływając na funkcjonowanie całego organizmu.

Jod wspomaga produkcję hormonów tarczycy, a te w pewnym stopniu kontrolują nasz metabolizm. W związku z tym, kiedy ich poziom jest zbyt niski, organizm spala mniej kalorii w spoczynku, a to prowadzi do odkładania się tkanki tłuszczowej. Zatem dążąc do normalizacji wagi, warto zadbać o właściwy poziom jodu w diecie. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

Dzienne zapotrzebowanie na jod 

Dzienne zapotrzebowanie na jod jest zróżnicowane w zależności od wieku i stanu zdrowia. Zgodnie z zaleceniami Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego przeciętny dorosły człowiek powinien dostarczać ok. 150 µg jodu dziennie. Jednak warto zaznaczyć, że zapotrzebowanie to może się różnić w zależności od grupy wiekowej oraz innych okoliczności.

Zapotrzebowanie na jod zwiększa się u kobiet w ciąży i w przypadku karmienia piersią. W tych szczególnych okresach należy przyjmować odpowiednio 220 µg i 290 µg jodu dziennie.

Źródła jodu w diecie 

Istnieje wiele produktów, które naturalnie zawierają jod, zatem włączenie ich do swojej codziennej diety pozwala utrzymać zdrowie tarczycy i dobrą kondycję organizmu. Do najbogatszych źródeł jodu należą przede wszystkim ryby morskie, zwłaszcza te poławiane w zimnych wodach oceanicznych takie jak dorsz, tuńczyk, czy łosoś. Jod dostarczać do organizmu mogą też produkty mleczne, np. mleko, jogurt i sery. Kolejne źródło jodu, choć nie tak obfite, jak ryby czy produkty mleczne, stanowią jaja. Nie można też zapomnieć o warzywach jak kapusta czy brokuły, które również pomagają uzupełnić poziom jodu w organizmie.

Suplementacja jodem – kiedy jest potrzebna? 

Osoby, które mają trudności z dostarczeniem odpowiedniej ilości jodu w diecie (np. weganie i wegetarianie) lub znajdują się w grupach ryzyka niedoboru, mogą sięgnąć po suplementy diety zawierające jod. Suplementacja jodem może być skutecznym sposobem na zaspokojenie zapotrzebowania organizmu na ten pierwiastek. Wskazana jest zwłaszcza dla osób z zaburzeniami tarczycy oraz kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Należy jednak pamiętać, że suplementy diety powinny być stosowane z rozwagą, a decyzję o suplementacji jodem powinno się wcześniej skonsultować z lekarzem. Specjalista pomoże też dobrać odpowiednią dawkę, adekwatną do zapotrzebowania.

Poznaj Jodavit – suplement diety z jodem, bezpieczny dla dorosłych i dzieci, a także kobiet w ciąży i karmiących. Kupisz go na stronie https://www.rodzinneskarby.pl/produkt/jodavit-jod-suplement-diety-250ml/.

Ryzyko nadmiernego spożycia jodu 

Stosując suplementację jodem, trzeba przestrzegać zalecanych dawek i ich nie przekraczać, ponieważ nadmierne spożycie jodu może stanowić istotne zagrożenie dla zdrowia, zwłaszcza w kontekście nadczynności tarczycy. Tarczyca jest bowiem bardzo wrażliwa na ilość dostarczanego jodu, przez co nadmiar tego pierwiastka może zaburzyć jej funkcjonowanie.

Ryzyko nadmiernego spożycia jodu wynika przede wszystkim z dwóch źródeł: nadmiernego spożycia suplementów diety zawierających jod oraz nadmiernego spożycia produktów morskich. Długotrwałe i znaczące nadużywanie suplementów z jodem może prowadzić do nadczynności tarczycy.

Jod na promieniowanie radioaktywne – dlaczego w przypadku katastrofy jądrowej trzeba przyjmować jod celem ochrony tarczycy? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w artykule dostępnym tutaj.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE