Joanna Mielczarek: Dotarliśmy do cennego informatora

Joanna Mielczarek: Dotarliśmy do cennego informatora Fot. M. Kołaczkowski

Dzisiaj chyba mało kto z radomszczan pamięta, że sto lat temu po raz pierwszy w murach Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 im. Władysława Stanisława Reymonta w Radomsku pojawili się pierwsi uczniowie. W 1922 roku powstała 4-klasowa Męska Szkoła Powszechna, która mieściła się w budynku szkoły im. Stanisława Jachowicza na parterze. Z historycznych dokumentów można wyczytać, że pierwszym kierownikiem szkoły był Kazimierz Kupczyński. Rok 2022 dla społeczności szkoły będzie czasem wielu jubileuszowych wydarzeń.

- Będzie dużo się działo. Wszystko zależy niestety od tego, na co „pozwoli” nam pandemia i obostrzenia, które musimy spełnić - komentuje Joanna Mielczarek, koordynatorka obchodów 100-lecia „Reymontówki” na Bugaju, w rozmowie na portalu Radomsko24.pl.

Szkoła szuka starych dokumentów fotografii z życia szkoły. Jest już w posiadaniu fotografii „czwórki”, które pochodzą z 1930 roku. Są na nich uczniowie klasy II z nauczycielem oraz ośmioosobowe grono pedagogiczne.

- W Radomsku udało nam się dotrzeć do osób, które posiadają pewne informacje , związane właśnie z latami 1922-1923, a nawet wcześniejszymi, ale dzisiaj jeszcze nie zdradzę źródła. Chcemy wszystko dokładnie potwierdzić – mówi Joanna Mielczarek.

Rozmowa z Joanną Mielczarek na portalu Radomsko24.pl, w piątek 18 lutego o godzinie 19.45.

Więcej o:
staszczyk niezależnie irek staszczyk joanna mielczarek
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE