Jeżdżę z głową - gimnazjaliści promują bezpieczeństwo rowerzystów

Zespół Szkolno-Gimnazjalny nr 4 w Radomsku został wytypowany jako jedna ze 100 szkół w Polsce, biorących udział w projekcie edukacyjnym "Jeżdżę z głową".

Zespół Szkolno-Gimnazjalny nr 4 w Radomsku został wytypowany jako jedna ze 100 szkół w Polsce, biorących udział w projekcie edukacyjnym Fundacji BGŻ "Jeżdżę z głową".


Głównym celem programu była promocja bezpiecznych zachowań na drodze oraz rozpowszechnienie wiedzy na temat zmian w przepisach ruchu drogowego wśród rowerzystów. W projekt włączyły się policja i straż pożarna.

 

Uczestnikami programu ze strony szkoły zostali uczniowie klas Ia i Ib Publicznego Gimnazjum nr 5. Zostali oni podzieleni na pięcioosobowe grupy, w których mieli do wykonania odrębne zadania.

 

- Pierwszym etapem projektu było uczestniczenie w bloku zajęć edukacyjnych na temat zmian w Kodeksie Drogowym dotyczących rowerzystów. Po odbyciu 3-godzinnych zajęć do pracy ruszyły pierwsze grupy z poszczególnych klas odpowiedzialne za przeprowadzenie ankiet wśród mieszkańców miasta pozwalających sprawdzenie stanu wiedzy o nowych przepisach ruchu drogowego. - mówi Kinga Łancuchowska, koordynator projektu z PG 5.

 

W ankiecie wzięło udział stu radomszczan, którzy wypowiadali się na temat niebezpiecznych ich zdaniem miejsc w Radomsku. Wyniki ankiety pokazały, że najwięcej osób w wieku 18-60 lat uczestniczy w ruchu drogowym jako kierowca.



- Zdecydowana większość ankietowanych ocenia sytuację bezpieczeństwa ruchu drogowego w swojej okolicy na 3 w skali 1-5. Ponad 60% mieszkańców uważa, że najczęściej prawo łamią kierowcy, którzy są największym zagrożeniem dla rowerzystów. Według dalszych wyników ankiety najniebezpieczniejszymi ulicami miasta są na ul. Jagiellońska, Piastowska, Narutowicza, Brzeźnicka i Tysiąclecia. - tłumaczy Kinga Łańcuchowska.



Wyniki ankiety młodzież przedstawiła prezydent Annie Milczanowskiej.



Kolejna grupa młodzieży przygotowała plakaty obrazujące problamtykę przeprowadzonych ankiet. Zawisły one m.in. w Miejskim Domu Kultury, bibliotece, Urzędzie Miasta, banku BGŻ, na policji oraz w muzeum, ich miniatury młodzież rozwiesiła również na słupach ogłoszeniowych, w sklepach oraz za wycieraczkami parkujących samochodów.

 



Inna pięcioosobowa grupa wraz z policją kontrolowała rowerzystów, sprawdzając stan techniczny i wyposażenie rowerów. Najlepszym rowerzystom wręczano specjalne naklejki i lizaki, a tym, którzy byli nieodpowiednio przygotowani - plasterki cebuli. Podobna akcja planowana jest na 7 maja, tym razem przy współpracy ze Strażą Miejską.



Kolejna grupa młodzieży przeprowadziła lekcję wśród drugoklasistów PSP nr 6 - gimnazjaliści swoim młodszym kolegom i koleżankom przybliżyli zasady ruchu drogowego. Dla uczniów klas trzecich PSP nr 6 przygotowano natomiast turniej wiedzowo-sprawnościowy, na którym funkcjonariusze Straży Miejskiej przeprowadzili prelekcję oraz tor sprawnościowy z wykorzystaniem mobilnego miasteczka ruchu drogowego.



Projekt „Jeżdżę z głową” zakończony zostanie w połowie maja wyłonieniem 10 zwycięskich szkół, a w połowie czerwca rozstrzygnięty zostanie konkurs na plakat.

Więcej o:
jeżdżę z głową projekt radomsko rowerzyści przepisy dzieci spotkanie plakat
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE