Jesteś tym, co jesz. Czy dieta wpływa na nasz mózg?

Jesteś tym, co jesz. Czy dieta wpływa na nasz mózg?

Gdy decydujemy się przejść na skuteczną dietę, zazwyczaj kierujemy się chęcią uzyskania idealnej sylwetki. Oczywiście każda z diet ma unikalne cechy, które lepiej lub gorzej pomagają nam w zdobyciu celu. Jeśli rozmawiamy o wpływie diety na nasze ciało, to powinniśmy również dyskutować o wpływie sposobu odżywiania na mózg i funkcje, które w nim zachodzą. Co zatem powinniśmy, a czego nie powinniśmy jeść, aby utrzymać jego dobrą kondycję? Czy dieta aż tak znacząco wpływa na nasz mózg?

Zmieniasz co chwilę dietę? Odczujesz poważne skutki

Wybór systemów odżywiania jest bardzo duży. Wpadając w wir stosowania różnego rodzaju diet, często zapomina się o negatywnych skutkach ciągłego zmieniania odżywiania. Jeśli ustaliliśmy konkretny cel, to rzeczywiście trudno jest stosować dietę, która nie przynosi nam oczekiwanych rezultatów. Nie powinniśmy natomiast zapominać o skutkach, które powoduje zmiana diety na pozostałe części naszego organizmu. Najważniejsze będzie tu zachowanie odpowiedniej równowagi i kategoryczne unikanie skakania z diety na dietę.

Każda zmiana powinna być skonsultowana z dietetykiem, a przejście na nową dietę musi nastąpić jak najłagodniej. Nasz mózg doskonale wie, co spożywamy, w jakich ilościach i jak często, a te czynniki mogą różnie wpływać na procesy w nim zachodzące. Organizm również posiada pewne przyzwyczajenia i nie zawsze zamiana np. posiłków w formie stałej na płynne, przyniesie nam oczekiwany rezultat — często zyskamy piękną sylwetkę, kosztem zdecydowanie gorszego samopoczucia. Stosujemy diety świadomie i uwzględniamy w niej nie tylko nasz wygląd zewnętrzny, ale także zadbajmy o to, co cenne wewnątrz nas.

Skoncentruj się na zdrowym odżywianiu

Jednym z pierwszych objawów, jaki możemy zaobserwować, gdy nie odżywiamy się prawidłowo, jest pogorszenie możliwości skupienia uwagi. Bardzo łatwo jest nas rozproszyć. Czytamy książkę, aż tu nagle sami nie wiemy, co przeczytaliśmy chwilę temu.

Naszą uwagę ciągle przykuwają nowe sytuacje i osoby lub przedmioty, a trudność polega na skupieniu się na jednym zadaniu. Koncentracja pomaga nam w uzyskiwaniu optymalnych rezultatów tu i teraz. Dieta uboga w witaminy i minerały oraz niepoprawnie dobrane makroskładniki zachwieje funkcjami ośrodkowego układu nerwowego, a w konsekwencji doprowadzi do problemów z pracą mózgu. Nagłe zapominanie tego, co mieliśmy zrobić chwilę temu, może być rezultatem niskiej jakości naszej diety.

Zadbajmy o prawidłowe nawodnienie organizmu, spożywanie kwasów omega-3 i odpowiedniej ilości węglowodanów oraz unikanie cukrów o wysokim IG. Istnieje wiele diet, które działają wprost na pracę mózgu. Część z nich znajdziemy w wygodnej formie jako catering dietetyczny Szczecin https://afterfit-catering.pl/szczecin/ lub możemy poszukać informacji na temat diety MIND, która została stworzona specjalnie dla potrzeb mózgu i układu nerwowego.

Brak energii to brak rezultatów

Przypomnij sobie, ile razy zdarzyło Ci się nie mieć energii w ciągu dnia, choć nawet nie upłynęła połowa dnia. Jak często samopoczucie spadało do zera, pomimo braku wyraźnej przyczyny? Odpowiedź najprawdopodobniej znajdziesz, gdy przyjrzysz się temu, jak się odżywiasz.

Pomijając oczywiste kwestie, takie jak przewlekłe choroby lub gdy nie zapewniasz swojemu organizmowi dziennej dawki witamin i minerałów, zwróć uwagę na trzy elementy. Pierwszym jest bezwzględne spożywanie śniadania i to nie takiego „na szybko”. Jeśli poranny start będzie zły, to reszta dnia również. Ten posiłek nie bez znaczenia jest najważniejszy. To pierwszy posiłek, który trafia do naszego układu pokarmowego po dłuższej przerwie.

Druga sprawa to unikanie węglowodanów, które są klasyfikowane jako te z wysokim indeksem glikemicznym, które powodują wahania nastroju. Na koniec, trzecia rzecz, to ostatni posiłek w ciągu dnia — głównie chodzi tutaj o porę posiłku i objętość. Nie objadajmy się przed położeniem się spać ani nie jedzmy zbyt późno. Zapewnijmy organizmowi czas na wyciszenie się przed snem, aby przygotować go na kolejny dzień.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE