Jest wniosek o bony komunalne dla radomszczan, którzy przyjęli uchodźców. To pomysł Nowej Lewicy

Fot. Klaudia Gajda, Sebastian Nems

W wtorek, 21 czerwca Arkadiusz Ciach, przewodniczący Zarządu Powiatowego Nowej Lewicy w Radomsku zwołał konferencję prasową dotyczącą bonów komunalnych. Bon komunalny ma pozwolić zlikwidować dyskomfort u tych, którzy nie ujęli uchodźców w „deklaracjach śmieciowych” a przyjęli ich pod swój dach.

Treść pisma Arkadiusza Ciacha skierowanego do prezydenta Radomska Jarosława Ferenca. Podobne pismo trafi również do Rady Miejskiej w Radomsku:

W dniu 24 lutego 2022 roku rozpoczęła się wojna w Ukrainie. W związku z tym wielu obywateli tego kraju opuściło dotychczasowe miejsce swojego zamieszkania wyjechało do innych państw, w tym do Polski. Pierwsi uchodźcy przyjechali do Radomska już 26 lutego 2022 roku. Wielu mieszkańców naszego miasta i podmiotów przyjęło Ukraińców do swoich mieszkań nieodpłatnie, na niekomercyjnych zasadach, udzielając schronienia oraz pomocy innego charakteru.

Panie Prezydencie
Na podstawie obowiązujących przepisów, właściciele nieruchomości położonych na terenie gminy Miasto Radomsko, gdzie zamieszkują osoby, są zobowiązani do wykazania ich w deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Tak oto, nie tylko Radomsko ale i władze gmin całej Polsce stanęły przed dylematem jak postąpić w zaistniałej sytuacji, bez pogarszania sytuacji materialnej tych, którzy udzielili nadal udzielają pomocy uchodźcom ale i zgodnie z prawem. Niektóre samorządy wezwały właścicieli nieruchomości do aktualizacji danych zawartych w deklaracji zgodnie ze stanem faktycznym. Inne, nie chcąc obciążać właścicieli nieruchomości dodatkowymi kosztami, wprowadziły możliwość umorzenia opłat poprzez ustanowienie instytucji „Bonu komunalnego”.

Panie Prezydencie
Mając powyższe na uwadze Zarząd Powiatowy Nowej Lewicy w Radomsku, kieruje do Pana wniosek-apel o formalno-prawne uregulowanie tej sprawy i wprowadzenie instytucji „Bonu komunalnego". Bon komunalny" pozwoli na umorzenie w/w opłat i mógłby zostać rozszerzony o opłatę za wodę i ścieki. Takie rozwiązanie zastosowało już wiele gmin. Naszym zdaniem „Bon komunalny” pozwoli zlikwidować dyskomfort u tych, którzy nie ujęli uchodźców w „deklaracjach śmieciowych”, a u urzędników, że nie wiedzą iż w mieście zamieszkują setki, jeśli nie więcej uchodźców. Instytucja ta zapewni bezpieczeństwo prawne Panu właścicielom nieruchomości. Koszty za wywóz odpadów gmina Miasto Radomsko i tak ponosi. Ilość uchodźców jest władzom miasta znana co najmniej z dwóch źródeł: system PESEL i wnioski złożone do MOPS o wypłatę świadczenia, na utrzymanie przyjętych „pod dach” osób (to tylko część kosztów).

Panie Prezydencie
Rozwiązania są znane możliwe do realizacji we współpracy z Radą Miejską. Wnosimy o zakończenie fikcji jakiej wszyscy doświadczamy.

Zasubskrybuj nasz kanał na You Tube, żeby nie przegapić nowych relacji wideo!

Więcej o:
nowa lewica arkadiusz ciach lewica radomsko
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE