Radomsko, Łódzkie 13.5o środa, 17 Lipca 2019
ważne informacje
  • 16:07 Kolejne utrudnienia w ruchu w Radomsku. Ruszyła przebudowa ul. Jagiellońskiej czytaj dalej
  • 17:07 Mniej miejsc parkingowych przy poczcie w Radomsku czytaj dalej

Jest szansa na zbiornik rekreacyjny w Radomsku

Powiat
Janusz Taranek

W Starostwie Powiatowym w Radomsku odbyło się spotkanie ekspertów z Polskiej Akademii Nauk, podczas którego przedstawili m.in. możliwości zagospodarowania terenów wodno-rekreacyjnych oraz sposoby finansowania tego typu inwestycji. W przypadku Radomska możliwości jest kilka, może to być „Fryszerka”, zbiornik na Wymysłówku lub Radomce.

Podczas spotkania eksperci z Polskiej Akademii Nauk szczegółowo omówili kilka przykładowych inwestycji z zakresu zagospodarowania terenów wodno-rekreacyjnych oraz wyjaśnili jaki wpływ na środowisko naturalne oraz życie człowieka mają rekreacyjne akweny. Przedstawiono też możliwości finansowania tego typu inicjatyw. Jak wyjaśnia Roman Rylik, ekspert ds. pozyskiwania środków z Unii Europejskiej, źródeł finansowania jest bardzo wiele.

- Źródeł i instytucji, które dysponują takimi środkami jest bardzo dużo. Są to krajowe programy oraz projekty międzynarodowe. Można je również łączyć ze sobą. – zauważa Roman Rylik, dodając iż w zależności od założeń konkretnych programów można uzyskać od osiemdziesięciu do nawet stu procent wartości inwestycji.

„Fryszerka” czy Wymysłówek?

Jak podkreślał obecny podczas spotkania radny miasta Radomsko, Rafał Dębski, z informacji przekazanych przez ekspertów jasno wynika, że pieniądze nie powinny stanowić większego problemu.

- Następnym krokiem musi być wyrażenie chęci władz miejskich i powiatowych, by do tego przedsięwzięcia zabrać się na poważnie. Niewątpliwym atutem jest, to że mamy kilka wariantów. Gdybyśmy odkupili „Fryszerkę” to ona wciąż nadaje się na zbiornik, jednak gdybyśmy chcieli stworzyć coś w zupełnie innym miejscu, to też jest to możliwe przy użyciu środków zewnętrznych – zauważa Rafał Dębski.

Istotną kwestią poruszoną przez przedstawicieli miasta oraz powiatu były koszty utrzymania hipotetycznego zbiornika. Rozważano je na dwóch przykładach – zbiornika zasilanego przez spływającą z okolicy wodę (typu Wymysłówek) oraz zasilanego przy pomocy rzeki (tak jak ma to miejsce na „Fryszerce).

- Biorąc pod uwagę perspektywę czasu, okazuje się, że zbiorniki takie jak na Wymysłówku trzeba czyścić raz na dwa lub trzy lata. Oparcie się na „Fryszerce” generuje większe koszty początkowe ale przez następne dwadzieścia lat zbiornik nie generuje większych kosztów – wyjaśnia Wicestarosta Powiatu Radomszczańskiego, Robert Zakrzewski.

komentarze