Jest szansa na eliminację podtopień w Radomsku? Urzędnicy mają nadzieję, że problem zniknie

Jest szansa na eliminację podtopień w Radomsku? Urzędnicy mają nadzieję, że problem zniknie Fot. J. Paszewski

We wtorek, 21 czerwca 2022 r. radni z Komisji Bezpieczeństwa i Porządku dyskutowali o występującym w Radomsku problemie podtopień. Te występują niemal po każdych większych opadach deszczu. Czy jest szansa, że problem zostanie rozwiązany?

- Jeśli chodzi o ulice: Dolną, Niską oraz Krasickiego, to obecnie aktualizujemy dokumentację projektową na budowę kolektora deszczowego w ulicy Dolnej. Jeszcze w tym roku zamierzamy ogłosić przetarg na jego budowę. Inwestycja mogłaby ruszyć w przyszłym roku. Mamy zabezpieczone środki na to zadanie – wyjaśnia Monika Andrysiak, wiceprezydent Radomska.

Monika Andrysiak tłumaczy, że nowy kolektor pozwoli na przepięcie kolektora z ul. Krasickiego.

- Dzięki temu większość wody zostanie wcześniej odprowadzona do Radomki. To będzie miało również wpływ na zalewanie ulicy pod „mostkiem” – mówi Monika Andrysiak.

Przez wodę deszczową zalewana jest również ul. Żeromskiego. Została tam wykonana część zbiornika i przepompownia do Radomki. To rozwiązanie zadziała jednak w pełni dopiero wtedy, gdy zostanie wyregulowane koryto rzeki. A to potężna inwestycja, czyli renaturalizacja Radomki.

- Obecnie prowadzimy rozmowy z Wodami Polskimi w sprawie podpisania listu intencyjnego w sprawie przebudowy Radomki. Dzięki temu Wody Polskie będą mogły pozyskiwać pieniądze na tę inwestycję. Pierwszy etap tego zadania obejmuje przebudowę rzeki na odcinku od ulicy Krasickiego do ulicy Reymonta. Posiadamy już pozwolenie na budowę. Od przyszłego roku będziemy prowadzić tam działania – wyjaśnia wiceprezydent miasta.

Czytaj też: Jak zawsze zalało „mostek” w Radomsku

Więcej o:
radomsko podtopienia radomsko eliminacja podtopień renaturalizacja radomki
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE