Jesień z Norwidem w radomszczańskim „Elektryku”

Jesień z Norwidem w radomszczańskim „Elektryku” Fot. Klaudia Gajda/Starostwo Powiatowe w Radomsku

W Zespole Szkół Elektryczno-Elektronicznych, w czwartek 18 listopada, świętowano 200. rocznicę urodzin Cypriana Kamila Norwida. Postanowiono ją uczcić organizując projekt dotyczący jego życia i twórczości pn.: „Jesień z Norwidem”.

Program składał się z dwóch części – najpierw prof. Pelagia Bojko z Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego przybliżyła uczniom życie i twórczość Norwida. W części drugiej wystąpiła młodzież – uczniowie przygotowali prezentację oraz wiersze poety.

Projekt wraz z uczniami przygotowały nauczycielki z Zespołu Szkół Elektryczno-Elektronicznych Dorota Zdzierak i Małgorzata Piotrowska.
- Starałam się znaleźć różne ciekawe wątki z życia Cypriana Kamila Norwida, z pewnością ta wiedza będzie dla uczniów pomocna – mówi Dorota Zdzierak.

Pod wrażeniem realizacji projektu była prof. Pelagia Bojko.
- Jestem zaskoczona, że to jest przygotowane tak wspaniale. Jest wystrój, dekoracje, teksty, nagrania – jest to dopracowane. Widać, że młodzież wie co czyta, że uczniowie rozumieją Norwida. Jestem też zaskoczona, że to szkoła, która przygotowuje uczniów bardziej technicznie, a jednak rozumieją Norwida - mówiła prof. Pelagia Bojko.

Norwid często uznawany za ostatniego z czterech najważniejszych polskich poetów romantycznych. Przeważającą część swojego życia spędził za granicą, głównie w Paryżu, żyjąc w nędzy i utrzymując się z prac dorywczych. Twórczość Norwida, trudna do zrozumienia dla jemu współczesnych, została zapomniana po jego śmierci. Został odkryty ponownie dopiero w okresie Młodej Polski.

Więcej o:
radomsko zsee radomsko radomsko elektryk jesień z norwidem
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE