Jerzyki na pomoc w walce z komarami?

Jerzyki na pomoc w walce z komarami? Fot. Krzysztof Michalski/ Porozumienie dla Pragi

Radny Daniel Serwa (PiS) zawnioskował właśnie do prezydenta Radomska, o montaż budek dla jerzyków. Te małe ptaki mają pomóc w walce z komarami.

Uwagi o uciążliwości komarów, zwłaszcza w sezonie letnim, zgłaszali Danielowi Serwie mieszkańcy miasta.  

W interpelacji złożonej prezydentowi Ferencowi, radny podkreśla, że dieta jerzyków skupia się na gatunkach dla nas niepożądanych, czyli na insektach.

- Szacuje się, że jeden ptak w ciągu doby może zjeść nawet do 20 tys. komarów i meszek, dlatego postawienie budki dla jerzyków jest najefektywniejszą metodą zwalczania tych insektów – uważa Daniel Serwa.

Dodaje, że rozwiązanie to jest już stosowane z sukcesem w wielu miastach. Choć na efekty tego trzeba trochę poczekać zaznacza, że jest to najtańsze i najbardziej ekologiczne problemu niechcianych owadów.

Jerzyki to gatunek średniego ptaka wędrownego z rodziny jerzykowatych. Zamieszkuje niemal całą Europę, dużą część Azji oraz północną Afrykę. Zimuje w południowej Afryce. Jerzyk jest często mylony z jaskółkami, z którymi nie jest spokrewniony. W przeciwieństwie do jaskółek, jerzyk ma jednolicie czarne ubarwienie. Żywi się drobnymi owadami, które chwyta w locie szeroko rozwartym dziobem. Ponad połowę zdobyczy stanowią błonkoskrzydłe, ponad 1/4 drobne chrząszcze, 10% muchówki, a ok. 3% – małe motyle. Często jerzyki polują gromadnie, zwykle na dużych wysokościach.

Więcej o:
jerzyki radomsko daniel serwa komary radomsko pis radomsko odkomarzanie radomsko daniel serwa radomsko
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE