Jazda po alkoholu a konfiskata auta – nowa ustawa!

Jazda po alkoholu a konfiskata auta – nowa ustawa!

Kary za jazdę w stanie nietrzeźwym są coraz ostrzejsze. Niestety statystyki pokazują, że liczba kierowców, którzy prowadzą "na gazie" wcale się nie zmniejsza. Nie skutkują ani wysokie grzywny, ani czasowy zakaz prowadzenia pojazdów. Kary za jazdę w stanie nietrzeźwym są coraz ostrzejsze. Niestety statystyki pokazują, że liczba kierowców, którzy prowadzą "na gazie" wcale się nie zmniejsza. Nie skutkują ani wysokie grzywny, ani czasowy zakaz prowadzenia pojazdów.

Od lat toczyły się dyskusje nad prawdziwą "atomową opcją" czyli konfiskatą pojazdu pijanego kierowcy. Tego rodzaju kara stosowana jest już w wielu państwach. W Europie samochód można stracić w Danii, Szwajcarii, Francji czy Słowacji i  to nie tylko za alkohol. Najsurowsze potraktowanie grozi tam za szczególne przypadki agresji drogowej i rozwijanie szalonych prędkości.

W Polsce przełom nastąpił w 2022 roku, chociaż prace na projektem trwały już od 2021. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu Karnego. W sierpniu Senat odrzucił poprawki, co oznacza powtórne rozpatrzenie zmian przez Sejm.

Nie jest to z pewnością powód do radości dla pijanych kierowców.

Należy się spodziewać, że po dopracowaniu szczegółów surowa ustawa wejdzie w życie.

Konfiskata auta za jazdę po pijanemu - kontrowersje

Wątpliwości nie budzi wina kierowcy. Pojawia się natomiast problem właściciela samochodu. Ponad połowa prowadzących nie jest właścicielem auta. Może to być rodzina lub znajomi, firma, a także bank lub instytucja leasingowa. Co w takiej sytuacji?

Ustawa nakłada wówczas na kierowcę obowiązek zapłaty kwoty równej rynkowej wartości pojazdu. Tutaj rodzi się następne pytanie – dlaczego kierowca starego "grata" poniesie karę nawet kilkaset razy mniejszą niż prowadzący luksusową limuzynę?

Również sposób wyceny budzi kontrowersje – prawdopodobnie podstawą do wyceny będzie wartość samochodu według firmy ubezpieczeniowej zapisana w polisie. W razie kolizji lub wypadku będzie to oczywiście wartość auta przed kolizją.

Komu będzie grozić konfiskata auta po alkoholu?

Najcięższą karą mają zostać objęte następujące przypadki:

  • prowadzenie pojazdu z zawartością alkoholu we krwi powyżej 1,5 promila
  • spowodowanie wypadku przy zawartości co najmniej 0,5 promila
  • w sytuacji recydywy

Do konfiskaty auta w nowelizacji dochodzi jeszcze podwyższenie kary więzienia za spowodowanie ciężkiego wypadku w stanie nietrzeźwym, którego ofiara zmarła lub odniosła ciężkie obrażenia. Do tej pory było to 12 lat więzienia, obecnie będzie to aż 16.

Czy konfiskata auta po alkoholu zmniejszy ilość pijanych na drogach?

Statystyki pokazały, że podwyżka mandatów za przekroczenie prędkości już zmniejszyła liczbę szalonych wyczynów na drogach. Pod wpływem dotkliwych kar kierowcy nie tylko zdjęli nogę z gazu, ale wielu całkowicie zmieniło swój styl jazdy. Konfiskata samochodu to kara naprawdę drakońska i być może dla niektórych jedyna skuteczna. Pomijając, tak skrajne przypadki pamiętajmy, że w przypadku spożywania alkoholu, nawet po wielu godzinach lepiej na zimne dmuchać. Jeżeli stosunkowo często nachodzą nas wątpliwości, czy we krwi nie pozostała resztka alkoholu, zaopatrzmy się w porządny alkomat. Expertmarket.pl to nie tylko sklep internetowy, ale solidna dawka wiedzy, która pomoże wybrać alkomat, zrozumieć jego zasady działania i wyjaśnić jak się nim prawidłowo posługiwać.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE