Radomsko, Łódzkie 1.4o środa, 29 Stycznia 2020
ważne informacje
  • 12:01 Dni Radomska 2020. Wystąpią Ronnie Ferrari, Lady Pank i B.R.O czytaj dalej
Agencja Muza_koncert 12 marca

Jarosław Gowin i Krzysztof Ciecióra odwiedzili Radomsko

Miasto
Beata Januszewska

Wicepremier Jarosław Gowin oraz wicewojewoda łódzki Krzysztof Ciecióra odwiedzili w poniedziałek, 29 lipca Radomsko. Opowiadali m.in. o nowym programie „Miasto+” i projekcie „Wojewoda rozmawia”.

Rozpoczęte w Chełmie porozumienie w sprawie nowego programu „Miasto+” było tematem przedstawionym na konferencji prasowej w poniedziałek 29 lipca w centrum miasta. Radomsko mogłoby skorzystać z deglomeracji, tak aby mniej osób wyprowadzało się z miasta. O szczegółach opowiadał wicewojewoda Krzysztof Ciecióra.

- Przyjechaliśmy do Radomska z promocją programu „Miasto+”, który niedawno, jako środowisko porozumienia rozpoczęliśmy w Chełmie. Jego ofertę i założenia chcemy zaproponować i skierować do takich miast jak Radomsko, które z tego programu może bardzo dużo skorzystać. Chcemy by mieszkańcy przyłączyli się do programu. Wykorzystując dobry klimat polityczny do tego aby mniejsze miejscowości w większym stopniu korzystały z rozwoju gospodarczego Polski. Chcemy zawalczyć o to aby Radomsko było tym miastem, które nie zostanie w programie pominięte. Jako członek zespołu doradczego, który zajmuje się formułowaniem tego programu, uważam, że Radomsko ma do tego potencjał aby skorzystać z jednego z elementu deglomeracji jaki będzie realizowany w najbliższych latach w Polsce, czyli przesunięcia instytucji publicznych z większych do mniejszych miast.

Prace nad programem trwają. Jest już lista ponad stu instytucji, które mogą zostać przesunięte do miejscowości poza Warszawą, a kolejnym krokiem będzie przekierowanie ich m.in. do Radomska.

- Jako członek tego zespołu będę nad tym czuwał i pilnował aby miasto, które jest doskonale skomunikowane i ma duży potencjał jeśli chodzi o kadry i osoby, które w tych instytucjach mogłyby pracować, aby z tego skorzystać. Projekt „Miasto +” i deglomeracji to również szeroko pojęta myśl i propozycja, aby pewne działania w większym stopniu skierować do mniejszych miejscowości

- mówił Krzysztof Ciecióra.

Ciecióra wspomniał również o Centralnym Porcie Komunikacyjnym, którego budowa ma się stać kluczową inwestycją rozwojową dla miasta i całego powiatu.

Natomiast Jarosław Gowin mówił o tym, że Radomsko jest jednym ze stu miast najszybciej się wyludniającym. Zahamowaniem tego procesu ma być właśnie program „Miasto+”.

- Radomsko jest na liście stu miast wskazanych przez naukowców, jako miasto najbardziej zagrożone utratą tzw. funkcji społeczno-gospodarczej. Formalnie Radomsko liczy ok. 50 tys. mieszkańców, w rzeczywistości ta liczba jest znacznie niższa. Radomsko należy do miast, które się wyludniają oraz których średnia wieku rośnie wyraźnie szybciej niż średnia ogółu mieszkańców Polski. To pokazuje, że do takich miast należy skierować ofertę rozwojową i temu służy program „Miasto+”.

komentarze