Jarosław Ferenc: Propozycja radnych KO to idea wypaczenia referendum... Prezydent proponuje termin 15 grudnia

Fot. Wojciech Bojdo

Prezydent Radomska – Jarosław Ferenc, odniósł się do pomysłu miejskich radnych z Koalicji Obywatelskiej. Radni podczas wtorkowej konferencji poinformowali, że podczas grudniowej sesji złożą wniosek o przeprowadzenie referendum w styczniu 2025 r. Zaproponowali trzy pytania.

- Referendum będzie zawierać kilka zagadnień: czy chce Pan/Pani, żeby przy ul. Wyszyńskiego 151 w Radomsku została wybudowana spalarnia odpadów, tj. jest zakład odzysku energii z procesu termicznego przekształcania frakcji energetycznych odpadów? Pytanie drugie: czy chce Pan/Pani, żeby planowana przebudowa skweru przy placu 3 Maja w Radomsku uwzględniała wycinkę rosnących tam drzew? I pytanie trzecie: czy chce Pan/Pani, aby składowiska odpadów oraz instalacje przetwarzania odpadów na terenie Radomska były lokalizowane w pobliżu zabudowy mieszkaniowej? Uważamy, że mieszkańcy Radomska w tych trzech ważnych aspektach mają prawo, a nawet obowiązek wypowiedzieć się – mówił Rafał Dębski, przewodniczący Rady Miejskiej w Radomsku.

Radni zaproponowali, by referendum odbyło się pod koniec stycznia 2025 r. Podkreślali, że grudniowy termin nie jest dobrym pomysłem, ponieważ jest to okres świąteczny i radomszczanie mają wówczas inne sprawy na głowie niż udział w referendum.

Pomysł radnych Koalicji Obywatelskiej skrytykował prezydent Jarosław Ferenc. W środę, 16 października poinformował, że na najbliższą sesję przygotuje wniosek o przeprowadzenie referendum 15 grudnia 2024 r.

- Wszelkiego rodzaju badania, ale także spisy powszechne w różnych państwach odbywają się na początku grudnia. Wtedy jest najmniejsza mobilność mieszkańców. Wtedy, według badań naukowych, mieszkańcy mogą wziąć udział w spisach, czy referendach. Dlatego uważamy, że termin 15 grudnia byłby najlepszy. Nie jest to jeszcze okres świąteczny – oświadczył Jarosław Ferenc.

Prezydent odniósł się również do pytań referendalnych, zaproponowanych przez radnych Koalicji Obywatelskiej. Stwierdził, że nie są one precyzyjne.

- My proponujemy pytanie referendalne, które nie powinno być w różny sposób interpretowane: „Czy jest Pani/Pan za budową instalacji termicznego przekształcania preRDF i RDF z odpadów komunalnych ze skojarzoną produkcją energii elektrycznej i ciepła w Radomsku przy ul. Prymasa Wyszyńskiego 151 - na terenie istniejącego Zakładu Ciepłowniczego?” – poinformował Jarosław Ferenc.

Radni Koalicji Obywatelskiej chcą, by w referendum były zawarte pytania nie tylko dotyczące spalarni odpadów, ale również lokalizowania składowisk odpadów w pobliżu zabudowań mieszkaniowych oraz wycinki drzew, do której mogłoby dojść podczas przebudowy skweru przy placu 3 Maja. Zdaniem prezydenta, pytania te są pozbawione sensu.

- Są to pytania podobne do tych, które były zadawane podczas ubiegłorocznego ogólnopolskiego referendum. Są to pytania nieoczywiste. Jeśli chodzi o pytanie czy jesteś za wycinką drzew przy placu 3 Maja, to jest ono bez sensu. Nikt przecież nie jest za wycinką drzew, również ja. Nie zamierzam tego zrobić, więc po co o to pytać. Jeśli natomiast chodzi o pytanie dotyczące lokalizacji składowisk odpadów w pobliżu zabudowań mieszkaniowych, to jest to pytanie nieprecyzyjne. Określenie „w pobliżu” każdy może interpretować w inny sposób. Poza tym, w pobliżu zabudowań mieszkaniowych nie buduje się składowisk odpadów. Mówią o tym odpowiednie przepisy – zauważa Jarosław Ferenc.

Prezydent Jarosław Ferenc ma świadomość, że radni Koalicji Obywatelskiej, którzy mają większość w Radzie Miasta, mogą przyjąć swój projekt dotyczący referendum. Ma jednak nadzieję, że tak się nie stanie.

- Jeśli Rada zagłosuje za styczniowym terminem referendum, przyjmiemy tę decyzję z pokorą i będziemy czekać na wyniki referendum. Chciałbym jednak, aby referendum odbyło się jak najszybciej – podkreśla Jarosław Ferenc.

Szczegóły w relacji wideo.

Zasubskrybuj nasz kanał na You Tube, żeby nie przegapić nowych relacji wideo!

Więcej o:
radomsko konferencja jarosław ferenc referendum
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE