Jarosław Ferenc: dzięki stracie w PGK, nie ma podwyżek dla mieszkańców. Będą nowe inwestycje

Fot. Wojciech Bojdo

- Niektórzy radni wypowiadają się, że Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Radomsku jest bliskie bankructwa. Nie jest to prawda. Nieprawdą jest również to, że PGK jest na „miejskiej kroplówce” – mówił na konferencji prasowej prezydent Radomska, Jarosław Ferenc.

Konferencja została zwołana po publikacji Gazety Radomszczańskiej, z której wynika, że Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej ma ponad 7 mln złotych straty.

Prezydent Radomska podkreśla, że miejska spółka komunalna bardzo dużo inwestuje, a świadczone przez nią usługi są na rozsądnym poziomie cenowym.

- Jeśli chodzi chociażby o gospodarkę odpadami, to ceny w Radomsku są niższe niż w gminach ościennych. Nie jest prawdą, że PGK ma problemy związane z tym, że jest strata 7 mln 300 tys. złotych. Ta strata jest związana z tym, że są trudności na rynku energii, spowodowane wojną w Ukrainie. Niektórzy radni mówią, że PGK jest monopolistą i nie powinno być tak, że monopolista ma stratę. PGK jest spółką miejską i ma świadczyć usługi na rzecz mieszkańców. To, że spółka ma stratę, dobrze o niej świadczy, bo nie podniosła cen usług dla mieszkańców. Nie odbiła sobie wzrostu cen energii poprzez podniesienie cen taryfowych. Ta strata jest stratą przejściową i jest w pełni zabezpieczona, ponieważ kapitał zapasowy spółki wynosi ponad 8 mln złotych – podkreśla Jarosław Ferenc, prezydent Radomska.

- Ta strata nie wynika z tego, że przedsiębiorstwo jest źle zarządzane, tylko z czynników zewnętrznych. Lepiej, że spółka poniosła teraz stratę. W kolejnych latach,  dzięki nowym inwestycjom, uda się zaoszczędzić ok. 16 mln złotych. My, jako miasto i właściciel spółki, pomagamy w tych inwestycjach. To nie jest tak, jak mówią niektórzy radni, że PGK jest na „kroplówce miasta”. Wszystkie dotacje, które przekazujemy spółce, jest to podwyższenie kapitału zakładowego, czyli pieniądze przeznaczone na inwestycje. Warto inwestować w spółkę, bo dzięki temu PGK nie będzie ponosiło wysokich kosztów funkcjonowania i nie będą wzrastały opłaty dla mieszkańców – dodaje Jarosław Ferenc.

Spółka PGK zapowiada wielomilionowe inwestycje, które przyczynią się zmniejszenia kosztów funkcjonowania przedsiębiorstwa.

Szczegóły w relacji wideo.

Zasubskrybuj nasz kanał na You Tube, żeby nie przegapić nowych relacji wideo!

Więcej o:
radomsko pgk radomsko urząd miasta strata pgk inwestycje pgk konferencja
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE