Jan Benigier na kolekcjonerskim banknocie „0 Euro – RKS Radomsko”

Klub RKS Radomsko, wspólnie ze spółką Banknoty Pamiątkowe oraz Urzędem Miasta w Radomsku wyemitował banknot kolekcjonerski „0 Euro” poświęcony klubowi. Na banknocie znalazł się wizerunek pochodzącego z Radomska, Jana Benigiera – srebrnego medalisty olimpiady w Montrealu z 1976 roku. Uroczysta prezentacja banknotu odbyła się w Urzędzie Miasta w Radomsku.

Klub RKS Radomsko jest pierwszym w Polsce klubem, który został emitentem banknotu kolekcjonerskiego.

- Klub wydaje mnóstwo gadżetów pamiątkowych i promocyjnych. Nigdy jednak nie zdecydował się na tak wyjątkową promocję. Mam nadzieję, że banknot zyska popularność nie tylko w Radomsku, ale i w całej Polsce oraz na świecie – mówi prezes RKS Radomsko, Radosław Pawelec.

Banknot posiada wymiary 135 x 74 mm, a jego nakład jest zamknięty i wynosi 5 tys. sztuk. W centralnej części banknotu znajduje się postać urodzonego 18 lutego 1950 roku w Radomsku piłkarza – Jana Benigiera, który w 1976 roku z reprezentacją Polski zdobył srebrny medal na olimpiadzie w Montrealu. Jan Benigier był kluczowym zawodnikiem wielokrotnego mistrza Polski – Ruchu Chorzów. Należał także do legendarnej drużyny Kazimierza Górskiego.

- Emisja banknotu z moim wizerunkiem to dla mnie ogromne wyróżnienie i docenienie moich sportowych osiągnięć – podkreśla Jan Benigier.

- Jestem przekonany, że ten banknot będzie ogromną promocją naszego miasta. Cieszę się tym bardziej, że na banknocie znalazł się wizerunek Jana Benigiera, który zawsze podkreśla, że pochodzi z Radomska – dodaje prezydent Radomska, Jarosław Ferenc.

Idea banknotów kolekcjonerskich „0 Euro” zrodziła się w 2015 roku we Francji i z powodzeniem jest kontynuowana w wielu krajach. Pierwsza polska emisja banknotu „0 Euro” z wizerunkiem Warszawy miała miejsce 24 listopada 2019 r.

9 sierpnia 2020 r. od godz. 9.00 na Stadionie Miejskim przy ul. Brzeźnickiej w Radomsku odbędzie się premiera emisji banknotu „0 Euro - RKS Radomsko” z wizerunkiem Jana Benigiera. Podczas imprezy będzie można się spotkać z Janem Benigierem oraz dokonać zakupu banknotu. Koszt banknotu to 20 złotych.

Banknot „0 Euro – RKS Radomsko” o numerze 1979 (data założenia klubu) zostanie wystawiony na aukcję z której dochód zostanie przeznaczony na leczenie chorego na złośliwy nowotwór skóry byłego zawodnika klubu Przemysława Ciemniewskiego.

Więcej o:
radomsko rks radomsko jan benigier banknot kolekcjonerski 0 euro rks radomsko
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE