Radomsko, Łódzkie 5.2o Piątek, 20 Września 2019

Jakie wybrać paliwo do kotła

Miasto
Redakcja Artykuł sponsorowany

W okresie, gdy zaczyna się jesień, a dni i noce stają się coraz chłodniejsze, zaczynamy myśleć o dociepleniu domów i innych obiektów użytkowych. O ile w blokach jest ta wygoda, że mieszkaniec nie musi się na ogół niczym przejmować, tak posiadacz domu jedno lub wielorodzinnego zadać musi sobie nie tylko trud jeśli chodzi o opalanie, ale również pytanie jakie wybrać paliwo do kotła na paliwo stałe.

Ciepłochronność budynku ma zdecydowanie wpływ na temperaturę w pomieszczeniu, ale jeszcze bardziej zadecyduje o tym rodzaj paliwa, jakim być może ekogroszek brunatny, brykiet i węgiel kamienny.

Spośród tych trzech opałowych materiałów, które kupimy w sklepie Bricoman (https://www.bricoman.pl/artykuly-hydrauliczne/kotly-c-o/paliwo-do-kotlow) największa popularnością cieszy się wciąż węgiel kamienny sprzedawany w trzech gatunkach. Oczywiście im słabszy gatunek, tym większą będzie on miał zawartość siarki oraz popiołu, mniejszą wartość opałową i większe zanieczyszczenie stałe będzie powodował – i to trzeba mieć przede wszystkim na uwadze. Do spalania w domowych warunkach najlepszy jest węgiel I i II klasy, dlatego warto postawić na węgiel płomienny typu 31. Typ 32 i 33 również okazać się może nie najgorszy, choć nie zaleca się ich do kotłów prostszej konstrukcji, gdyż istnieje ryzyko wytworzenia się żużla.

Węgiel sprzedawany jest jako niesortowany oraz w kilku sortymentach o różnej wielkości kęsów i ziaren, pośród których najpopularniejszymi gatunkami są orzech z przeznaczeniem do kotłów zasypowych bez podajnika, a także groszek używany w przypadku kotłów z podajnikiem. Bardziej przyjaznym środowisku surowcem jest ekogroszek brunatny stosowany w kotłach z podajnikiem, a także w kuchniach węglowych oraz piecach konwencjonalnych charakteryzuje wysoka wartość energetyczna i długi czas spalania. Sprzedaje się go głównie w postaci brykietów po wstępnej obróbce za sprawą której zawiera on mniej wody, siarki i zanieczyszczeń stałych. Ten właściwy powinien być odkamieniony i odsiarczony. Jest chętnie wybierany ze względu na technologię produkcji oraz dość niskie koszty użycia. Dużym plusem jest również to, iż nie traci on swoich właściwości przez długi czas.  

Produkowany ze sprasowanych odpadów drzewnych surowcem jest natomiast brykiet. Polecany szczególnie do kotłów zgazowujących lub retortowych jest odporny na penetrację wilgoci i zawierają jej niewiele. Ma całkiem wysoką wartość opałową, a proces spalania przy sporym zagęszczeniu jest powolny. Dobrej jakości brykiety nie są zanieczyszczone piaskiem, a podczas procesu palenia nie rozpadają się. Te, które ulegają rozpadowi na wióry winno się spalać w połączeniu z kawałkami drewna lub węglem brunatnym, gdyż inaczej zapychają dyszę zgazowującą i palenisko.

Niezależnie od tego, jaki z produktów wybierzemy do ogrzania domu, to, co na uwadze mieć powinniśmy to jakość produktu, który otrzymujemy i pewne źródło z którego pochodzi. W sklepie Bricoman wszystko to w atrakcyjnych cenach.

komentarze