Jakie warunki trzeba spełniać, żeby dostać kredyt hipoteczny?

Jakie warunki trzeba spełniać, żeby dostać kredyt hipoteczny?

Marzysz o własnym mieszkaniu, które można urządzić "po swojemu"? Zastanawiasz się, skąd pozyskać środki na zakup nieruchomości? Jeśli nie możesz pożyczyć pieniędzy od bliskich osób lub ich zaoszczędzić, rozważ wzięcie kredytu hipotecznego. Jednak to specyficzna forma finansowania, która nie jest łatwa do uzyskania. Trzeba najpierw spełnić szereg warunków. Dowiedz się, jak to wygląda.

Kto może ubiegać się o kredyt hipoteczny?

Aby móc otrzymać kredyt hipoteczny, trzeba przede wszystkim spełnić warunek wiekowy. W większości banków przyszły kredytobiorca nie może mieć więcej niż 70 lat w dniu spłaty zobowiązania. A zatem np. 50-latek nie dostanie pożyczki z okresem spłaty dłuższym niż 20 lat.

Dodatkowo klient musi:

  • wykazać wystarczająco wysokie dochody, które pozwolą nie tylko na pokrycie rat, ale także na utrzymanie rodziny czy na opłacenie rachunków — warto pamiętać, że banki mają własne zasady obliczania, ile pieniędzy potrzeba na zapewnienie osobom na utrzymaniu godnego życia;
  • mieć stabilne źródło dochodów — największe szanse na uzyskanie finansowania mają osoby umową o pracę na czas nieokreślony. Istnieje niewielkie ryzyko, że taki pracownik zostanie zwolniony. A jeśli tak się stanie, ma on aż 3 miesiące okresu wypowiedzenia. Dzięki temu może spokojnie znaleźć nową pracę i nadal spłacać kredyt;
  • wnieść wkład własny — jego wysokość różni się w zależności od instytucji. Może to być 10, 20, a nawet 30%. Warto pamiętać, że pieniądze na ten cel nie mogą pochodzić z pożyczki;
  • mieć dobrą zdolność kredytową — na jej ocenę mają wpływ nie tylko dochody i ich źródło, ale także zobowiązania finansowe, liczba osób na utrzymaniu czy dotychczasowa historia spłaty pożyczek. Na podstawie tych informacji bank sprawdza, czy jesteś wiarygodnym kredytobiorcą.

Warto pamiętać, że każda instytucja inaczej ocenia ryzyko i udziela kredytu. Ponadto biorą one pod uwagę różne czynniki. Dlatego warto ubiegać się o wsparcie finansowe w przynajmniej 3 bankach. W ten sposób zwiększasz szanse na uzyskanie środków na zakup nieruchomości.

Jak uzyskać mieszkanie bez kredytu hipotecznego?

Mimo wysokich zarobków, które pozwalają Ci na godne życie, bank odmówił udzielenia kredytu? Nic straconego. Np. na stronie: https://katowice.mdr.pl/ można znaleźć mieszkania na wynajem instytucjonalny w ramach Funduszu Mieszkań dla Rozwoju.

Aby uzyskać prawo do użytkowania takiego lokalu, przyszły najemca musi wykazać, że ma   zdolność czynszową, czyli że, jego zarobki są na tyle wystarczające, aby pokryć potrzeby rodziny, opłacić czynsz, rachunki i opłatę eksploatacyjną. Do tego podlega także weryfikacji w rejestrach KRD oraz BIGInfo Monitor. Spełniwszy powyższe kryteria, w przypadku dostępności mieszkań, już nic nie powinno stanowić przeszkody na drodze do zamieszkania w tego typu lokalu.

Zakup nieruchomości na własność to duża inwestycja, dlatego wiele osób się decyduje na uzyskanie wsparcia od banku. Warto jednak pamiętać, że istnieją także inne rozwiązania, które pozwolą Ci zyskać mieszkanie na lata bez finansowego obciążenia!

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE