Jakie są zastosowania medyczne komór hiperbarycznych?

Jakie są zastosowania medyczne komór hiperbarycznych?

Terapia hiperbaryczna HBOT jest sposobem na szybkie dotlenienie organizmu. Jest to zabieg w pełni bezpieczny oraz kontrolowany przez lekarzy. Pomaga rozwiązać wiele problemów ze zdrowiem, ma również korzystny wpływ na cały organizm. Czym dokładnie jest komora hiperbaryczna i jak działa? Kto powinien skorzystać z tego urządzenia? Czy są jakieś przeciwwskazania do wykonania zabiegu? Te wszystkie informacje znajdziesz w naszym artykule.

Czym jest komora hiperbaryczna?

Komora hiperbaryczna służy do tlenoterapii hiperbarycznej, czyli dostarczaniu w kilku kilkuminutowych cyklach do organizmu tlenu, który jest pod wysokim ciśnieniem. Sam zabieg jest bezinwazyjny i nie wymaga specjalnego przygotowania. Jak wykazały badania, podczas jednej sesji możemy dotlenić nasze komórki o wiele bardziej niż podczas długiego spaceru brzegiem morza, czy też wyprawy górskim szlakiem. Tlen poprawia nie tylko nasze zdrowie, ale i samopoczucie. Przeprowadzenie zabiegu jest bezpieczne, ponieważ parametry środowiskowe mogą być na bieżąco kontrolowane. Mimo iż Pacjent jest zamykany we wnętrzu komory, nie ma się co martwić o to, że może występować lęk przestrzenny – ma ona przezroczyste szyby, które pozwalają na skorzystanie z zabiegu nawet osobom, które cierpią na klaustrofobię.

Zalety komory hiperbarycznej

Aby zachęcić Was do korzystania z komory hiperbarycznej, warto przedstawić jej zalety! Odnotowano już ponad 100  wskazań klinicznych do zastosowania tlenoterapii hiperbarycznej. Wśród nich należy podkreślić, że z jej działania mogą skorzystać osoby w różnym wieku i z różnymi problemami. Jest ona doskonałym rozwiązaniem dla sportowców, którzy chcieliby wzmocnić swoje osiągi po ciężkich i długich treningach. Komora hiperbaryczna jest polecana osobom, które cierpią na schorzenia autoimmunologiczne lub przebyły udar czy wylew. Korzystne rezultaty zaobserwowano również u osób, które mają problem z gojeniem się ran czy poparzeniami. Tlenoterapia hiperbaryczna wspomaga również proces rekonwalescencji. Co więcej, jest skuteczna w leczeniu wszelkich infekcji grzybiczych lub bakteryjnych. Jest także polecana Pacjentom, którzy zmagają się ze stanami zapalnymi oraz silnym bólem. 

Jakie są przeciwwskazania do zabiegu tlenoterapii hiperbarycznej?

Wśród najczęściej wymienianych przeciwwskazań do skorzystania z zabiegu HBOT jest leczenie onkologiczne, w szczególności chemioterapia oraz nieleczona odma opłucnowa. Również stałe przyjmowanie niektórych leków może wykluczyć możliwość skorzystania z komory hiperbarycznej. Ponadto nie powinny z niej korzystać kobiety w ciąży oraz osoby, które posiadają rozrusznik serca. Aby mieć więc pewność, że możesz bezpiecznie wykonać ten zabieg, skonsultuj się z lekarzem.

Gdzie wykonać zabieg HBOT?

Komora hiperbaryczna w miejscowości Poznań jest na przykład dostępna w klinice Oxomedica. Jeśli chcesz umówić się na zabieg lub też zapytać o jego szczegóły, zachęcamy do odwiedzin na stronie: https://oxomedica.pl/co-leczy-komora-hiperbaryczna

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE