Jakie są skutki alkoholizmu?

Jakie są skutki alkoholizmu?

Każde uzależnienie jest poważnym problemem, z którym zmagają się sami chorzy, a także ich najbliżsi. Dlatego tak ważne jest rozpoznawanie pierwszych symptomów uzależnienia i zasięgnięcia odpowiedniej pomocy. Zwłaszcza w przypadku alkoholizmu wczesne reagowanie może wiele zmienić – ostatnie stadia choroby są bardzo trudne w wyleczeniu.

Alkoholizm to jedno z tych uzależnień, które jest wyjątkowo dotkliwe. Osoby chore mają niejednokrotnie stały dostęp do substancji, która je uzależnia, a przy tym alkohol powoduje szereg problemów zdrowotnych oraz socjalnych dla chorego, utrudniając mu i jego bliskim normalne funkcjonowanie. W naszej kulturze, w której panuje duże przyzwolenie na picie alkoholu, a sięgają po niego często osoby niepełnoletnie, nie jest łatwo wyjść z nałogu i żyć w abstynencji. Alkoholizm to uzależnienie tak dotkliwe dla całych rodzin, że w Polsce jego leczenie jest dostępne i darmowe dla wszystkich. Jakie są skutki nadmiernego spożywania alkoholu?

Alkoholizm uniemożliwia prowadzenie normalnego życia

Kiedy alkohol staje się jedynym lekarstwem na smutki, kiedy utrudnia nam codzienne wstawanie do pracy, a przy wykonywaniu naszych obowiązków jesteśmy pod wpływem alkoholu, możemy boleśnie odczuć negatywne skutki, jakie alkoholizm może powodować w naszym życiu. Spożywanie alkoholu w dużych ilościach prowadzi do uzależnienia, które objawia się tym, że chory szuka okazji do spożywania alkoholu, ukrywa to przed bliskimi, pijąc w samotności, aż w końcu zaniedbuje obowiązki i zobowiązania, zachowuje się agresywnie czy nieprzyjemnie, spóźnia się do pracy traci szacunek swoich przełożonych czy współpracowników i klientów.

W późniejszej fazie choroby uzależniony wpada w ciągi alkoholowe, spożywając alkohol od rana i nie zważając na konsekwencje. Osoby chore często uciekają od odpowiedzialności, znajdując wytłumaczenie dla swojego picia. Nic się nie liczy, nic nie jest ważniejsze, niż picie. Chorzy nie dbają o swój wygląd zewnętrzny, ani o miejsce czy okoliczności, w których się znajdują. Przez to bardzo ciężko jest im utrzymać zdrowe relacje z bliskimi.

Szukasz pomocy? Zapoznaj się z aplikacją Helping Hand - wspomagająca osoby uzależnione od alkoholu

Konsekwencje dla zdrowia

Nadmierne spożywanie alkoholu ma również rozległe negatywne konsekwencje dla zdrowia, zarówno tego fizycznego, jak i psychicznego. Alkoholizm może prowadzić do takich problemów, jak uszkodzenia układu metabolicznego, kołatanie serca, bóle głowy, biegunki, wymioty, żylaki żołądka, nowotwory przełyku, jelita grubego, wątroby, trzustki, jamy ustnej, niedowładów, nadciśnienia tętniczego i wielu innych. Jedną z cięższych chorób psychicznych, które towarzyszą uzależnieniu jest depresja. Chory często obwinia się za to, że nie może wyjść z nałogu, a jedynym, co poprawia mu nastrój jest sięgnięcie po kieliszek.

Podsumowanie

Alkoholizm przynosi wiele negatywnych konsekwencji dla zdrowia i życia chorego oraz jego bliskich. Dlatego, jeśli zauważymy u siebie pierwsze symptomy choroby, powinniśmy szukać pomocy.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE