Jakie są rodzaje pomp ciepła?

Jakie są rodzaje pomp ciepła?

Pompy ciepła stają się coraz popularniejszym rozwiązaniem w zakresie ogrzewania budynków oraz podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Są to ekologiczne, energooszczędne i wygodne w użytkowaniu systemy, które zapewniają wysoki komfort cieplny, a jednocześnie umożliwiają uzyskanie realnych oszczędności na kosztach ogrzewania. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów pomp ciepła. Czym się pomiędzy sobą różnią i na którą pompę ciepła się zdecydować?

Czym charakteryzują się pompy ciepła?

Pompy ciepła to innowacyjne systemy grzewcze, które opierają swoje działanie na odnawialnych źródłach energii. Czerpią one energię cieplną z otoczenia, a następnie za pomocą czynnika chłodniczego kierują do instalacji grzewczej w budynku. Ich działanie opiera się głównie na zasobach naturalnych i minimalnej ilości energii elektrycznej, która niezbędna jest do napędu sprężarki. Obecnie są to najbardziej energooszczędne urządzenia grzewcze dostępne na rynku.

Niezależnie od rodzaju pompy ciepła są cenione ze względu na wygodę użytkowania, brak negatywnego wpływu na środowisko naturalne, niski pobór energii do ich działania, energooszczędność, a co się z tym wiąże – niewielkie koszty ogrzewania. Wiele urządzeń wyposażonych jest także w funkcję chłodzenia, dzięki czemu nie trzeba montować systemu klimatyzacji.

Podział pomp ciepła ze względu na rodzaj dolnego źródła ciepła

Pompa ciepła działa w oparciu o odnawialne źródła energii. W zależności od źródła ciepła, z jakiego korzysta, wyróżnia się:

- Powietrzne pompy ciepła – wykorzystują ciepło nagromadzone w powietrzu atmosferycznym, które jest pobierane z otoczenia budynku. Pompa ciepła powietrzna jest najczęściej wybieranym systemem ze względu na niskie koszty i łatwość montażu, niewielkie wymiary, energooszczędność. Do niedawna dostępne na rynku powietrzne pompy ciepła były mniej wydajne niż gruntowe w przypadku znacznych spadków temperatury zewnętrznej, jednak postęp technologiczny sprawił, że stały się one niemal równie wydajne nawet przy dużych mrozach.

- Gruntowe pompy ciepła – do swojego działania wykorzystują ciepło zgromadzone w ziemi. Gruntowe pompy ciepła są bardzo efektywne i niezawodne, ponieważ temperatura gleby jest stosunkowo stabilna przez cały rok. Ich wadą jest jednak konieczność montażu kolektorów pionowych i poziomych w ziemi, co podnosi koszty inwestycji oraz wymaga posiadania odpowiedniej działki.

- Wodne pompy ciepła - pobierają ciepło z wód gruntowych lub powierzchniowych, które mają stabilną temperaturę przez cały rok. Ten typ pompy ciepła jest najbardziej efektywny, ale wymaga dostępu do odpowiednich źródeł wodnych, dlatego jest najrzadziej montowany.

Jak wybrać rodzaj pompy ciepła?

Każdy typ pompy ciepła ma swoje zalety i wady, które należy wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji o zakupie urządzenia. Wybór odpowiedniego rodzaju pompy ciepła zależy od wielu czynników, w tym miejsca dostępnego na montaż, lokalnych warunków klimatycznych, budżetu inwestora czy oczekiwań względem komfortu cieplnego i funkcji pompy. Dobór powinien uwzględniać także moc pompy ciepła dopasowaną do zapotrzebowania. W celu dokonania prawidłowej decyzji najlepiej jest skontaktować się ze specjalistami od instalacji OZE. Najlepszych ekspertów znaleźć można w Nexenergy - https://nexenergy.pl/. Specjaliści z firmy pomogą wybrać odpowiedni system grzewczy, a także przeprowadzą jego sprawny i profesjonalny montaż.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE