Jakie są rodzaje ekspresów do kawy?

Jakie są rodzaje ekspresów do kawy? Fot. Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Kto z nas wyobraża sobie dzień bez aromatycznej kawy? Z pewnością znajdzie się niewiele takich osób. Dlatego też coraz więcej ludzi decyduje się na to, by zainwestować pieniądze w doskonały sprzęt, z którego będziemy mogli korzystać w naszym domowym zaciszu i cieszyć się pyszną kawą. Jaki ekspres do kawy warto kupić? Jakie są w ogóle rodzaje ekspresów do kawy? Czy tak naprawdę warto zainwestować w takie urządzenie?

Czy warto kupić ekspres do kawy?

Zapewne każdy z nas ma swoją ulubioną kawę na świecie, bez względu na to, czy jest to klasyczne espresso, cappuccino, czy po prostu kawa biała. Szacuje się, że na świecie każdego dnia spożywa się około 3 miliardów filiżanek kawy, co daje nam naprawdę ogromną liczbę. Ponadto miłość do kawy na całym świecie jest tak powszechna i ogromna, że dzień ten doczekał się specjalnych obchodów.

29 września świętujemy bowiem Międzynarodowy Dzień Kawy. Co prawda jesteśmy przekonani, że nie tylko tego dnia napój ten celebruje wiele osób w dość wyjątkowy sposób. Jak możemy cieszyć się aromatyczną kawą w domowym zaciszu? Otóż najprostszym sposobem na uzyskanie ulubionej kawy jest po prostu skorzystanie z ekspresu do kawy. Na rynku znajdziemy wiele urządzeń, dzięki którym z łatwością przygotujemy różne rodzaje naparów.

Wiele modeli pozwoli nam także na zmianę podstawowych ustawień, co oznacza, że bez problemu możemy przygotować wtedy napój dostosowany do naszych osobistych preferencji smakowych. Jaki jednak ekspres do kawy kupić, by spełniał nasze oczekiwania? Oto kilka wskazówek.

Jaki ekspres do kawy wybrać?

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że są różne rodzaje ekspresów do kawy, które posiadają odmienne parametry i funkcje. Dlatego też tak naprawdę, jeżeli dopiero rozpoczynam przygodę z tym urządzeniem, trudno od razu podjąć ostateczną decyzję i wybrać konkretny model.

Chyba najpopularniejszą kategorią są ekspresy przelewowe, które pozwalają uzyskać nam jeden typ naparu i to właśnie te rozwiązania najczęściej spotykamy w naszych domach. Nie brakuje jednak osób, które coraz chętniej decydują się na bardziej zaawansowane urządzenia i tym samym mogą cieszyć się różnymi wariantami ulubionych napojów kawowych. Taką opcję posiada chociażby ciśnieniowy ekspres do kawy, ale coraz bardziej popularne stają się ekspresy automatyczne, kolbowe oraz kapsułkowe. Jeżeli zastanawiacie się, czym różnią się, to przede wszystkim należy zwrócić uwagę na odmienny sposób ich działania.

Coś dla fanów mocnej kawy

Wspomnieliśmy już o tym, że bardzo popularne są ekspresy przelewowe, które z pewnością w zdecydowanej większości goszczą w naszych domach. Z ich pomocą uda nam się przygotować trunek, które smakiem przypomina kawę po turecku. Ekspresy przelewowe składają się z kilku elementów takich na przykład jak zbiornika na wodę, pojemnika na kawę, filtr oraz dzbanka, w którym to gromadzi się aromatyczny napar.

Również o tym, że z tego typu ekspresów może wykorzystać zarówno na kuchenkach gazowych, jak i płyta grzewczych, o ile wybierzemy konkretny i dobrze dobrane modele. Ponadto są one proste w obsłudze i pozwalają nam uzyskać mocny wywal bez fusów.

Ekspresy do kawy, które pozwolą nam przygotować różne rodzaje napojów

Jeżeli jesteście fanami różnych rodzajów kaw, warto zainwestować w inne rozwiązanie niż ekspresy przelewowe. Świetnie sprawdzą się tutaj modele ciśnieniowe. Istotne jest tutaj to, że woda potrzebna do przygotowania naparu jest gazowana za pomocą specjalnej pompy do pojemnika z kawą.

Następnie gotowy trunek trafiają do naszej filiżanki lub dołączonego zbiornika. wybierając ekspres ciśnieniowy warto zwrócić uwagę na to, że im wyższe ciśnienie się pojawi, tym bardziej esencjonalna kawę będziemy mogli przygotować. Jeżeli jesteście fanami espesso, oznacza to, że musicie wybrać urządzenie wysokociśnieniowe.

Coś dla fanów idealnej crème

Jeżeli lubicie kawę przygotowane na bazie naparów mlecznych ekspresy kolbowe świetnie sprawdzą się w waszych domach. Inaczej nazywane są one ręcznymi lub wysokociśnieniowy mi, a nawet pół a to automatycznymi. Proces parzenia kawy w nich rozpoczyna się od podgrzania wody do temperatury 92 - 96 stopni Celsjusza, która pod wysokim ciśnieniem jest dozowania do pojemnika ze zmieloną kawą. Wówczas na powierzchni naszego napoju wytwarza się aromatyczna pianka.

Rozwiązania najbardziej zaawansowane

Najbardziej wymagający wielbiciele kaw powinni zdecydować się na ekspresy automatyczne. Powstały one z myślą o osobach, które cenią sobie wysoką jakość napoju kawowego oraz szybkość działania. Ponadto obsługa tych urządzeń jest niezwykle prosta i intuicyjna, a sprzęty automatyczne Ponadto posiadają wiele funkcji, które możemy spersonalizować.

Czy ekspresy do kawy bywają całkowicie bezawaryjne?

To o czym nie możemy zapominać, to fakt, że nawet najwyższej jakości ekspresy do kawy czasami się psują. Niewątpliwie nie warto decydować się na naprawę tych urządzeń na własną rękę, gdyż warto wiedzieć o tym, że nowoczesna technologia są na tyle zaawansowane, znak sprawa ekspresów do kawy w domowym zaciszu może skończyć się ich trwałym uszkodzeniem. Najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy fachowców i wybranie dobrego oraz solidnego serwisu ekspresów do kawy, gdzie z powodzeniem dokonamy naprawy.

Podsumowanie

Jak widać wybór ekspresu do kawy warto odpowiednio wcześnie przemyśleć i zwrócić uwagę na aspekty, które w naszych osobistych preferencjach odgrywają największą rolę.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE