Jakie są najważniejsze koszty związane z posiadaniem nieruchomości?

Jakie są najważniejsze koszty związane z posiadaniem nieruchomości?

Masz odłożone oszczędności? Niedługo chcesz kupić dom lub mieszkanie? Dla siebie albo pod kątem późniejszego wynajmowania tych nieruchomości? Warto zaznaczyć, że trzeba się tutaj przygotować na spore koszty. Chodzi nie tylko o kwoty za same nieruchomości. Ich codzienne użytkowanie także generuje wydatki. Co tutaj szczególnie rzuca się w oczy?

Rachunki za media

Niestety, z roku na rok są one coraz wyższe. Chodzi tutaj o wydatki dotyczące prądu, gazu, ogrzewania, czy wody. Tak naprawdę na każdej płaszczyźnie można zaobserwować spore podwyżki. To powoduje, że właściciele domów, mieszkań wydają relatywnie więcej pieniędzy za media niż jeszcze kilka, kilkanaście lat temu. I to nawet wtedy, kiedy korzystają z tego zagadnienia dokładnie tak samo, jak miało to miejsce we wcześniejszym okresie. Oczywiście, jeśli zdecydujesz się wynajmować np. mieszkanie, to wówczas rachunki za media przejdą na Twoich lokatorów. Tak samo jest, jeśli ktoś oferuje noclegi dla pracowników. Warto to jednak dokładnie omówić, a potem zawrzeć niezbędne punkty w umowie. Co jest tutaj kluczowe? Na pewno spisanie stanów liczników przed wręczeniem kluczy do danej nieruchomości. Dzięki temu będziesz wiedział, ile np. lokatorzy zużyli energii w czasie pierwszego, drugiego miesiąca itd. To ważne. Na tej podstawie będziesz mógł się z nimi rozliczyć w późniejszym okresie.

Czynsz do spółdzielni mieszkaniowej

Tutaj także nie ma żadnej niespodzianki. Niestety, czynsz jest coraz wyższy. Ma to oczywiście związek z galopującą inflacją. Eksperci przewidują, że może być… jeszcze gorzej. Fachowcy spekulują bowiem, że inflacja w tym roku będzie bić kolejne rekordy. A przez to należy spodziewać się, że czynsz znowu pójdzie do góry. W największym stopniu odczują to zaś mieszkańcy takich aglomeracji, jak Warszawa, Kraków, Poznań, czy Wrocław.

Czasami trzeba wykonać remont

Chcesz niedługo wynajmować cały dom albo mieszkanie? Szukasz lokatorów? A może oferujesz noclegi dla osób z pobliskich firm? Nie brakuje osób, które w takim położeniu (zanim jeszcze dodadzą ogłoszenie) decydują się na remont. Chcą bowiem odświeżyć wnętrza konkretnych nieruchomości. Nie da się ukryć, że dzięki temu później są większe szanse, że uda się dość szybko znaleźć Klientów. Wyremontowane mieszkanie jest o wiele bardziej fotogeniczne. Dzięki temu w mig możesz przyciągnąć zainteresowane osoby. Niestety, remont kosztuje. Od czasu do czasu warto go jednak przeprowadzić. Niekiedy jest to zaś konieczność, jeśli np. ściany są bardzo zabrudzone itp.

Podatki od nieruchomości są obligatoryjne

Jeśli chodzi o remont, to teoretycznie można odwlekać go bardzo długo. Chyba że niektóre usterki są na tyle poważne, że uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Jeśli zaś chodzi o podatki, to tutaj nie ma zmiłuj. Muszą być one płacone w odpowiednich, wyznaczonych terminach, aby Urząd Skarbowy nie zaczął nas „ścigać”. Jak się dobrze domyślasz, kwoty związane z podatkami (od posiadanych nieruchomości) także mocno wzrosły w ostatnich latach.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE