Radomsko, Łódzkie 12.5o Czwartek, 23 Maja 2019
ważne informacje
Autopromocja reklama

Jakie progi podatkowe obowiązują w Polsce?

Miasto
Redakcja Artykuł sponsorowany

Próg podatkowy nie jest niczym innym jak przedziałem w skali podatkowej. Progi te są określone w naszym kraju odgórnie każdego roku oraz obowiązują w rozliczeniach podatku dochodowego za ten właśnie rok.

To, w jakim progu podatkowym będziemy zależało będzie od tego, ile zarobiliśmy w danym roku. Tutaj nie będzie miała znaczenia sprawa zarobków miesięcznych ani rodzaj źródła z którego zarobki pochodzą. W progach podatkowych bierze się pod uwagę roczną sumę wszystkich naszych dochodów.

Podstawą wyliczania kwoty, od której zależy próg podatkowy jest wysokość dochodu. Dochód jest rozumiany jak przychód po odjęciu składek na ZUS i kosztów uzyskania przychodu. W praktyce taką podstawą będzie kwota zarobków, jaką otrzymamy na rękę

Jakie w Polsce mamy progi podatkowe?

W naszym kraju obowiązują dwa progi podatkowe. Jest to 18% oraz 32%. Oba progi oddzielone są innymi kwotami oraz w każdym z nich jest innej wysokości kwota zwolniona od podatku. Stawki podatkowe są również inne.

Wysokość stawki procentowej jest wyznaczana każdego roku, jednak od kilku lat wynosi ona 18% i 32%. Zmienna jest natomiast kwota wola od podatku.

Ważną rzeczą jest, aby przy sprawdzaniu progów podatkowych oraz kwot wiedzieć, którego roku dotyczy wyliczenie. Przykładowo jeśli progi ustalane są dla 2017 roku to zostaną one zastosowane dopiero przy rozliczeniach PIT online czy PIT składanych w tradycyjny sposób dopiero w kolejnym roku czyli do 30 kwietnia 2018 roku.

Kwota graniczna to kwota dzieląca skalę podatkową na 2 obszary:

Obszary te wyznacza się poprzez wysokość dochodów. Każdy, kogo roczny zarobek wynosi mniej niż 85 528 zł będzie się rozliczał z pierwszego progu podatkowego- chodzi o skalę 18%. Osoby, które przekroczyły tę kwotę będą musiały rozliczyć się z drugiego progu.

Każdy próg posiada inną stawkę oprocentowania oraz inne kwoty, które zmniejszają podatek.

Skala podatkowa w roku 2019

Stawki procentowe wynoszą:
- 18% dla osób, które zarabiają rocznie poniżej 85 528 zł oraz
- 32% dla osób, które rocznie zarobią więcej niż 85 528 zł.

Kwota wolna od podatku na 2019 rok wynosi 8000 zł. W sytuacji zarobków rocznych, które będą wyższe niż 8000 kwota ta będzie malała.

Pierwszy próg podatkowy

W pierwszym progu są wszystkie osoby, których dochody roczne są niższe niż 85 528 zł. Ten próg jest najbardziej popularny w naszym kraju i jest on odgórnie zakładany na wszelkich rozliczeniach podatkowych.

Warto wiedzieć, że nie podatnik odprowadza należną kwotę do urzędu – pracodawca dokonuje tej czynności w jego imieniu. Kwota trafiająca na konto pracownika będzie niższa niż kwota brutto zarobków, która została wskazana na umowie. Właśnie od tego zarobku jest odciągany procent, który wynika z pierwszego progu podatkowego.

Kwota ta jest odgórnie zabierana– nie możemy sami odprowadzać do urzędu 18% dochodów. Po zakończeniu danego roku kwota przez nas oddana będzie weryfikowana. Wówczas możliwe są trzy sytuacje: będziemy musieli dopłacić określoną kwotę, nadpłata zostanie nam zwrócona lub nie musimy nic dopłacać ani nie dostaniemy zwrotu.

Drugi próg podatkowy

Drugi próg podatkowy dotyczy osób, które mają dochody powyżej 85 528 zł. W danym roku. Niewiele z nas uzyskuje dochody miesięczne na poziomie wyższym niż 7127 zł. Jeżeli natomiast je uzyskaliśmy to warto, by uniknąć drugiego progu rozliczyć się z współmałżonkiem.

W drugim progu kwota zwiększa się proporcjonalnie dwukrotnie – jeśli zatem jedna osoba zarabia dwukrotność maksymalnej kwoty, ale druga osoba nie zarabia nic to nadal osoby te będą rozliczane zgodnie z progiem pierwszym.

Artykuł powstał przy współpracy z portalem Pitax.pl. Dzięki PITax rozliczysz swoje podatki w prosty i wygodny sposób nie wychodząc z domu.

komentarze