Jakie narzędzia powinny znaleźć się w każdym domowym warsztacie?

Jakie narzędzia powinny znaleźć się w każdym domowym warsztacie? Fot. pixabay.com

Posiadanie funkcjonalnego i dobrze wyposażonego warsztatu domowego może okazać się niezwykle przydatne w wielu sytuacjach. Niezależnie od tego, czy majsterkujesz dla przyjemności, czy potrzebujesz naprawić drobne usterki w domu, odpowiednie narzędzia ułatwią Ci pracę i zaoszczędzą czas. W tym artykule przedstawimy listę podstawowych narzędzi, które powinny znaleźć się w każdym domowym warsztacie.

Podstawowe narzędzia ręczne:

 1. Młotki: Niezbędne do wbijania gwoździ, wybijania kołków i rozbijania twardych materiałów. W domowym warsztacie powinny znajdować się dwa młotki: mniejszy o wadze około 300 g i większy o wadze około 800 g.
 2. Śrubokręty: Dostępne w różnych rozmiarach i typach końcówek (płaskie, krzyżowe, imbusowe itp.), służą do dokręcania i odkręcania śrub. W domowym warsztacie warto mieć zestaw śrubokrętów o różnych rozmiarach i typach końcówek.
 3. Klucze: Służą do dokręcania i odkręcania nakrętek i śrub o różnych rozmiarach. W domowym warsztacie powinny znajdować się podstawowe rodzaje kluczy, takie jak klucze płaskie, nasadowe i imbusowe.
 4. Szczypce: Przydatne do cięcia drutów, wyginania blachy i chwytania drobnych elementów. W domowym warsztacie warto mieć dwa rodzaje szczypiec: uniwersalne i boczne.
 5. Piły: Służą do cięcia drewna, metalu i tworzyw sztucznych. W domowym warsztacie powinna znajdować się co najmniej jedna piła ręczna, np. piła do drewna lub metalu. Dodatkowo warto mieć pod ręką piłkę mechaniczną, która ułatwi precyzyjne cięcie.
 6. Miarka: Niezbędna do mierzenia długości, szerokości i wysokości różnych przedmiotów. W domowym warsztacie powinna znajdować się miarka o długości co najmniej 2 metrów.
 7. Poziomica: Służy do sprawdzania poziomu i pionu powierzchni. W domowym warsztacie powinna znajdować się poziomica o długości co najmniej 60 cm.

Narzędzia elektryczne:

 1. Wiertarka: Niezbędna do wiercenia otworów w różnych materiałach. W domowym warsztacie warto mieć wiertarkę udarową, która poradzi sobie również z twardymi materiałami, takimi jak beton czy cegła.
 2. Wkrętarka: Służy do dokręcania i odkręcania śrub. W domowym warsztacie warto mieć wiertarko-wkrętarkę, która łączy funkcje obu tych narzędzi.
 3. Szlifierka kątowa: Przystosowana do szlifowania, polerowania i cięcia różnych materiałów. W domowym warsztacie warto mieć szlifierkę kątową o średnicy tarczy 115 mm lub 125 mm.
 4. Pilarka tarczowa: Służy do precyzyjnego cięcia drewna, płyt meblowych i tworzyw sztucznych. W domowym warsztacie warto mieć pilarkę tarczową o średnicy tarczy 180 mm lub 230 mm.

Dodatkowe narzędzia:

Oprócz podstawowych narzędzi, w domowym warsztacie mogą się również przydać inne narzędzia, takie jak:

 • Dłuto: Służy do wycinania otworów i rowków w drewnie.
 • Nożyce do blachy: Służą do cięcia blachy i innych materiałów arkuszowych.
 • Zestaw kluczy nasadowych: Służy do dokręcania i odkręcania nakrętek i śrub o różnych rozmiarach.
 • Młotek brukarski: Służy do rozbijania betonu i kamienia.
 • Wózek warsztatowy: Ułatwia przechowywanie i transport narzędzi.

Gdzie kupić narzędzia do domowego warsztatu?

Narzędzia do domowego warsztatu można kupić w sklepach stacjonarnych i internetowych. Szeroki wybór narzędzii akcesoriów ściernych w atrakcyjnych cenach oferuje sklep internetowy pasyscierne.pl.

Pamiętaj, że przy wyborze narzędzi do domowego warsztatu warto kierować się nie tylko ceną, ale również jakością wykonania i funkcjonalnością. Dobrze dobrane narzędzia posłużą Ci przez wiele lat i ułatwią pracę w warsztacie.

Dodatkowe wskazówki:

 • Przed zakupem narzędzi warto sprawdzić opinie innych użytkowników.
 • Zadbaj o odpowiednie przechowywanie narzędzi, aby były zawsze w dobrym stanie.
 • Regularnie dbaj o konserwację narzędzi, aby zachować ich sprawność.
 • Nowe umiejętności i techniki stolarskie możesz poznawać, oglądając filmy instruktażowe w serwisie YouTube.

Życzymy udanych zakupów i przyjemnej pracy w domowym warsztacie!

Czytaj też:

Papier ścierny. Dlaczego to jeden z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych na codzień?

Wełna stalowa – niezbędny element wyposażenia każdego majsterkowicza!

Jak wybrać tarczę do szlifowania?

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE