Jakie książki są obecnie najpoczytniejsze? Co czytają Polacy?

Jakie książki są obecnie najpoczytniejsze? Co czytają Polacy?

Choć od lat powtarza się, że Polacy czytają coraz mniej, to jednak w ostatnim czasie te trendy się na szczęście zmieniają. Można to też zauważyć po ilości nowych tytułów, jakie pojawiają się w księgarniach, ale ludziach, których widać w autobusie, pociągu czy w parku na ławce z książką w ręku. Do tego trzeba też doliczyć osoby, które czytają e-booki i słuchają audiobooki, a je ciężko odróżnić od osób, które po prostu mają w ręku tablet czy słuchają muzyki.

Jakie książki lubi czytać młodzież?

Dzieciaki muszą czytać, bo chodzą do szkoły i są zobligowane do przeczytania lektur. Choć wiele z nich bazuje na streszczeniach, to nie oznacza, że dzieci i młodzież nie lubią czytać. Wręcz przeciwnie, jednak interesują się zupełnie inną tematyką w porównaniu do lektur. Wśród najpoczytniejszych książek można znaleźć powieści fantastyczne, a jeśli chodzi o tytuły, to wszystkie książki z serii o Harrym Potterze są na topie. Wśród chętniej wybieranych tytułów można znaleźć "Początek. Akademia dobra i zła", czy "Opowieści z Narnii" autorstwa Clive Staples Lewis. Oprócz fantastyki młode pokolenie czyta biografie, ale i poradniki, a szczególnie książki, z których można zaczerpnąć informacje dotyczące doświadczeń innych nastolatków. Również młodzież poszukuje w literaturze tematów, o których niechętnie rozmawia z dorosłymi. 

Jakie gatunki literackie są wybierane przez dorosłych?

Można powiedzieć, że dorośli czytają wszystko, począwszy od romansów, poprzez kryminały i thrillery, a skończywszy na biografiach i książkach związanych ze zdrowym trybem życia. Są oczywiście gorące tytuły, które są wybierane bez względu na wiek czy zainteresowania, a wśród tych książek znajdują się na przykład “Przyjaciele, kochankowie i ta Wielka Straszna Rzecz", czyli biografia jednego z bohaterów serialu "Przyjaciele" czy "Nic mnie nie złamie. Zapanuj nad swoim umysłem i pokonaj przeciwności losu" Davida Gogginsa.

Co najlepiej się sprzedaje w księgarniach?

Jeśli chodzi o najpopularniejsze książki, po które sięgają Polacy, to wśród nich można wymienić nowości pojawiające się na rynku. Chętnie wybierane są biografie, ale i książki o rozwoju osobistym. Jako że młodzież lubi science fiction, to ten gatunek również króluje na liście bestsellerów, a dodatkowo dorośli także lubią zagłębić się w świat fantazji, by zapomnieć o codziennych problemach i stresie. Panie wybierają romanse i powieści obyczajowe, a kryminały i thrillery są czytane przez mężczyzn, choć oczywiście nie jest to reguła. Każda książka jest wartościowa, a nawet jeśli nie przekazuje istotnych kwestii, to pozwala rozbudzić wyobraźnię i oderwać się od rzeczywistości. 

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE