Jakie korzyści przynosi czytanie książek dzieciom?

Jakie korzyści przynosi czytanie książek dzieciom?

Nie od dzisiaj wiadomo, że czytanie to wielka przyjemność, ale także i nauka wpływająca na rozwój naszych najmłodszych. Eksperci zalecają czytanie książek dla dzieci przez 20 minut, codziennie, by przyniosło to jak najlepsze efekty. Oczywiście w praktyce różnie z tym bywa, w końcu każdy dzień przynosi wiele nieoczekiwanych zdarzeń. Warto jednak starać się trzymać tego szablonowego planu, aby wspólne czytanie książek stało się nawykiem. Nawet jeśli każdego wieczora nasze dziecko prosić będzie o tę samą książkę, którą znamy już na pamięć lub będzie chciało oglądać tylko obrazki -pozwólmy mu na to. Każdy kontakt z książką jest dla dziecka na wagę złota. Korzyści jest wiele, a jakie konkretnie?

Stymulacja mózgu

Już od urodzenia dzieci każdego dnia poznają otaczający ich świat i uczą się nowych rzeczy. Umiejętności do zdobycia jest wiele, więc rolą rodziców i opiekunów jest wspomaganie tego procesu. Mogą im w tym pomóc np. książki dla dzieci, które będą doskonałą formą stymulacji mózgu. Im więcej styczności z danym zjawiskiem, tym tworzy się więcej połączeń między neuronami. Dzięki temu dziecko rozumie więcej, zapamiętuje i potrafi radzić sobie z tą informacją w przyszłości. Oczywiście jednak musimy pamiętać o rozsądku -nie możemy dostarczyć zbyt dużo bodźców, przestymulowanie niczemu nie służy.

Sprawny rozwój mowy

Mówienie jest kluczową sprawnością, którą posługujemy się na co dzień. Aby jednak nasi najmłodsi opanowali tę kwestię przed nimi długa droga. Najpierw muszą nauczyć się rozumieć mowę, czyli stworzyć tzw. słownik bierny. Kluczowe jest tutaj otaczanie mową od najmłodszych lat, ponieważ im więcej, tym lepsze będzie przyswajanie wiedzy o języku. Rozmawiajmy, czytajmy książki dla dzieci, słuchamy piosenek, wszystko to wpłynie na odpowiedni rozwój rozumienia słów, a następnie na mowę.

Pobudzanie ciekawości do świata

Wszyscy doskonale wiemy, że czytanie poszerza horyzonty. Możemy się z nich sporo dowiedzieć, praktycznie z każdej interesującej nas dziedziny. Dla naszych najmłodszych jest to tak naprawdę jeszcze ważniejsze Kilkulatkowie fascynują się literackim światem opisanym w literackim świecie i odbierają go bezkrytycznie. Przeżywają oni zachowania bohaterów, odtwarzają je i traktują jako przykład. Kluczowe jest więc dobranie odpowiedniej literatury. Musi być ona prosta, mądra i przekazywać odpowiednie wartości.

Kształtowanie emocji

W życiu najważniejsze są emocje. Uczymy się ich poprzez kontakt z innymi ludźmi, poprzez doświadczenia, ale również w tym wszystkim pomóc nam może literatura. Książki dla dzieci to skarbnica wiedzy o emocjach, ponieważ każdy bohater jakieś przejawia, podejmuje decyzje i ponosi ich konsekwencje. Dzięki tym historiom nie tylko poznaje uczucia, ale także uczy się je nazywać i wyrażać. Co prawda ktoś może powiedzieć, że emocji w teorii nie można się nauczyć. Jest to prawda, jednak jak poznamy teorię to łatwiej jest nam przejść do praktyki. A oto w końcu chodzi!

Materiał Partnera 

Więcej o:
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE