Jaki prezent dla 4-latka kupić, aby był zadowolony?

Jaki prezent dla 4-latka kupić, aby był zadowolony?

Zakup prezentu dla 4-latka potrafi być prawdziwym problemem. Zwłaszcza jeśli dziecko ma wiele zabawek i w ostatnim czasie nie nakierowuje nas na żaden pomysł. Dlatego też przygotowaliśmy praktyczny poradnik z wieloma inspiracjami, dzięki któremu z pewnością o wiele łatwiej będzie Ci znaleźć zarówno idealny prezent dla czteroletniej dziewczynki, jak i chłopca.

Jak wybrać odpowiedni prezent dla czterolatka?

Wybierając prezent dla 4-letniego chłopca lub dziewczynki, masz wiele możliwości. Musisz jednak pamiętać o tym, że dziecko w tym wieku ma już pewne potrzeby oraz zainteresowania. Dlatego też wybrany upominek powinien być w pełni dostosowany do obdarowywanego dziecka. Ułatwieniem w tym przypadku może być świadomość tego, że większość 4-latków potrafi już:

 • doskonale samodzielnie się poruszać, wręcz wszędzie ich pełno, a pokłady energii jaką mają, wydają się nie mieć końca, 
 • jeździć na rowerze z czterema lub trzema kółkami,
 • posługiwać się sztućcami, rysować i kolorować, 
 • pisać proste, drukowane litery, 
 • swobodnie porozumiewać się zarówno z dorosłymi, jak i rówieśnikami, 
 • rozpoznawać zmiany zachodzące w naturze, a także niektóre gatunki zwierząt oraz roślin. 

Dlatego też idealny prezent dla 4-letniego dziecka powinien spełniać kilka ważnych warunków, tak aby nie tylko sprawiał mu radość, ale także aktywnie wspierał jego dalszy rozwój. 

Czym powinien wyróżniać się odpowiedni prezent dla 4-latka?

Prezent na 4 urodziny, Dzień Dziecka czy święta dla 4-letniego dziecka powinien być jak najlepiej dopasowany przede wszystkim do jego wieku oraz posiadanych przez nie umiejętności. Dodatkowo warto także, aby był on:

 • zgodny z zainteresowaniami dziecka, które nie zawsze muszą być typowe dla jego płci,
 • bezpieczny, 
 • niezbyt banalny, tak aby nie trafił od razu na półkę, na której będzie się tylko kurzył. 

Najprostszym rozwiązaniem przy jego zakupie jest więc kierowanie się oznaczeniem umieszczonym na opakowaniu zabawek w postaci 4+. Dodatkowo inspiracji można poszukiwać w ofertach sklepów z artykułami dla dzieci, na przykład tutaj https://malulu.pl/kategoria/prezenty-dla-4-latka, gdzie wszystkie prezentowane zabawki przeznaczone są wyłącznie dla 4-latków. Dzięki temu o wiele łatwiej znaleźć odpowiedni prezent dla 4-latki lub 4-latka.

Co kupić na prezent dla 4-letniego chłopca i dziewczynki? 

Prezenty dla czterolatka mogą przybierać naprawdę różnorodne formy, a jedynym ograniczeniem w tym przypadku jest nasz budżet i znajomość zainteresowań dziecka. Podczas wyboru prezentu dla czterolatka z okazji urodzin, Dnia Dziecka czy świąt warto przede wszystkim zwrócić uwagę na trzy wymienione poniżej kategorie produktów. Dzięki temu podarowany upominek z pewnością wpisze się w gust malucha, a do tego zabawa nim będzie wartościowa także dla jego rozwoju. 

Zabawki kreatywne

Pierwszą grupą produktów są wszelkiego rodzaju zabawki kreatywne oznaczone symbolem 4+. Tego typu prezent dla dziecka na 4 urodziny czy podarowany z każdej innej okazji przede wszystkim rozbudzi jego wyobraźnię, będzie wspomagał zdolność samodzielnego myślenia oraz rozwój małej motoryki. Wśród zabawek kreatywnych wartymi zainteresowania są przede wszystkim:

 • wszelkiego rodzaju zestawy DIY, na przykład do samodzielnego tworzenia biżuterii, idealnie sprawdzające się jako prezent dla czteroletniej dziewczynki, 
 • klocki, zarówno w klasycznej, jak i nowoczesnej gofrowej formie,
 • zestawy do zabawy w dom, lekarza czy sklep, 
 • kolorowanki, 
 • masy plastyczne oraz farbki,
 • instrumenty muzyczne. 

Zabawki edukacyjne

Kolejną grupą produktów idealnie sprawdzających się jako prezent dla 4-latki oraz 4-latka są zabawki edukacyjne. Dzięki swojej formie nie tylko sprawiają dziecku radość, ale także poprzez zabawę uczą je nowych umiejętności i wzmacniają już te zdobyte. Jako prezent dla 4-latka spośród zabawek edukacyjnych warto wybrać:

 • książeczki, w tym także te interaktywne lub z miejscem do samodzielnego uzupełniania za pomocą naklejek, 
 • gry typu memo, 
 • gry edukacyjne o tematyce zgodnej z zainteresowaniami dziecka, 
 • zestawy do nauki pisania i liczenia. 

Układanki i planszówki

Prezenty dla 4-latka mogą także przyjąć klasyczną i bezpieczną formą wszelkiego rodzaju układanek zwłaszcza magnetycznych, a także puzzli. Jako prezent na 4 lata świetnie sprawdzą się także dostosowane do wieku dziecka planszówki, w które będzie mogło ono grać z rodzeństwem, kolegami czy rodzicami. 

Podsumowując, wybierając prezent dla 4-letniej dziewczynki lub chłopca warto przede wszystkim przed jego zakupem zapoznać się z zainteresowaniami dziecka. W wielu przypadkach może się bowiem  okazać, że wbrew przypuszczeniom idealny prezent urodzinowy dla 4-letniej dziewczynki to jednak wcale nie lalka czy zestaw do zabawy w sklep, a zestaw klocków. Dodatkowo ważne jest także to, aby kupowana na prezent dla czterolatka zabawka była w pełni dostosowana do wieku dziecka, tak aby nie znudziła go zbyt szybko oraz nie sfrustrowała poziomem trudności „obsługi”.  

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE