Jaki podnośnik elektryczny wybrać do magazynu?

Jaki podnośnik elektryczny wybrać do magazynu?

Wiele przedsiębiorstw rozszerzających zakres swojej działalności staje przed odwiecznym pytaniem logistyki – jaki podnośnik elektryczny wybrać do magazynu? Rozwój firmy determinuje inwestycje – przenoszenie, transport czy podnoszenie ładunków realizowane ręcznie zmniejsza możliwości operacyjne oraz obciąża personel. Efektywny magazyn to zysk dla całego przedsiębiorstwa – sprawdź jakie urządzenie elektryczne podniesie i bezpiecznie przetransportuje Twoje produkty.

Podnośnik elektryczny w logistyce – czyli co?

Podnośnik elektryczny w logistyce to synonim wózka widłowego z napędem akumulatorowym. Jest to maszyna wyposażona w widły, która jest zasilana energią pozyskiwaną z zewnętrznej baterii. Powszechnie występuje w halach magazynowych oraz obiektach przemysłowych. Swoją popularność zawdzięcza niskiemu poziomowi generowanego hałasu oraz emisyjności, która kwalifikuje go do wykonywania złożonych zadań w pomieszczeniach zamkniętych. Rozwój technologiczny sprawia, że podnośnik elektryczny to bardzo wytrzymały sprzęt, który potrafi radzić sobie z ładunkami, których ciężar przekracza kilka ton.

Jeżeli szukacie szczegółowych informacji na temat podnośników elektrycznych wykorzystywanych we współczesnych magazynach, ich budowy, rodzajów baterii czy przepisów dotyczących ich ładowania, musicie sprawdzić koniecznie kompendium na blogu Crown – wózki widłowe elektryczne.

Podnośnik elektryczny – rodzaje

Podnośnik elektryczny to bardzo szeroki zakres możliwości, ale również wiele rodzajów urządzeń wykorzystywanych w logistyce magazynowej. Od maszyn, które pozwalają podnieść ciężkie palety jedynie na wysokość transportową, do takich, które unoszą przedział operatora wraz z pracującą na podnośniku osobą niemal pod sam dach magazynu. Zobacz jakie są podstawowe rodzaje podnośników elektrycznych:
• Podnośnik elektryczny paletowy – służy do transportu poziomego zróżnicowanych materiałów. W magazynie ten rodzaj podnośnika zastępuje popularny paleciak. Umożliwia przepływ ładunków bez wykorzystania siły ludzkich mięśni. Dodatkowe wyposażenie w postaci podestu jest stosowane w przypadku urządzeń do przeładunku oraz transportu na znaczne odległości.
• Podnośnik elektryczny wysokiego składowania – wózek widłowy boczny, zawdzięczający swoją nazwę pozycji operatora. Człowiek obsługujący to urządzenie siedzi bokiem do kierunku jazdy. Jest to podnośnik, który wykorzystując energię elektryczną jest w stanie podnosić palety na wysokość znacznie przekraczającą 10 metrów.
• Podnośnik elektryczny z masztem – w największym uproszczeniu jest to paleciak z napędem elektrycznym, który został wyposażony w maszt. Ten rodzaj podnośnika jest często nazywany układarką.
• Podnośnik elektryczny typu Man-Up – bardzo zawansowana technicznie maszyna, który mimo napędu elektrycznego jest w stanie podnieść zarówno ładunek, jak i operatora na wysokość przekraczającą 15 metrów. Stosowany w najnowocześniejszych magazynach i centrach dystrybucyjnych.

Jaki podnośnik najlepszy w magazynie? Podsumowanie

Jaki podnośnik będzie najlepszy w magazynie? Jest to pytanie z gatunku tych, na które odpowiedź brzmi, to zależy. W małym magazynie, takim jak hurtownia czy produkcja realizowana głównie ręcznie, optymalna może być układarka elektryczna. Jej główne zalety to uniwersalność oraz zdolność pracy na ograniczonej i zatłoczonej przestrzeni.

Takie urządzenie eklektyczne możesz wykorzystać zarówno do podnoszenia palet, jak i do załadunku samochodów ciężarowych. Podobne zadania może realizować podnośnik paletowy – z tym, że nie jest możliwa obsługa produktów na wysokości. W obiektach, gdzie realizowane jest tzw. wysokie składowanie, sprawdzą się maszyny dedykowane tylko do tych czynności lub urządzenia typu Man-Up.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE