Jaki los czeka kamienicę przy ul. Kościuszki 7a w Radomsku?

Jaki los czeka kamienicę przy ul. Kościuszki 7a w Radomsku?

W zasobach Towarzystwa Budownictwa Społecznego w Radomsku znajduje się kamienica mieszcząca się przy ul. Kościuszki 7a, która jest w fatalnym stanie. Dlatego też zarząd TBS chce wystawić ją na sprzedaż.

Kamienica przy ul. Kościuszki 7a jest w złym stanie technicznym. Takie sprawozdanie przedstawił zarząd TBS-u, który na zdjęciach pokazał radnym i prezydentowi na komisji gospodarki komunalnej i ochrony środowiska, jak wygląda budynek w środku. Z uwagi na brak środków finansowych na remont tego budynku, prezes TBS Krzysztof Górnik zaproponował wystawić ją na sprzedaż. Zaznaczał przy tym, że czynione już były pewne naprawy, jak chociażby pokrycie dachu papą, które kosztowało ponad 20 tys. zł. Jednak budynek wymaga generalnego remontu, a na to pieniędzy nie ma. Natomiast doprowadzenie obiektu do stanu użyteczności to według wyliczeń TBS może kosztować 4 mln złotych (to dane szacunkowe, bez kosztorysów). Za to środki ze sprzedaży kamienicy przeznaczone zostałyby na budowę kolejnego budynku przy ulicy Sadowej bądź w przyszłości na zagospodarowanie działki przy ul. Starowiejskiej 3a.

Pomysł władz na zagospodarowanie budynku był taki, aby lokale wyremontować i udostępnić je dla organizacji pozarządowych działających na terenie miasta. Jednak kamienica jest pod ochroną  konserwatora zabytków, więc jakiekolwiek remonty będą musiały odbyć się zgodnie ze sztuką konserwatorską. A czas działała tylko na niekorzyść kamienicy, która nie jest ogrzewana i coraz bardziej niszczeje.

Radni mieli obawy, że nowy inwestor, który odkupi budynek, pomimo ochrony konserwatora, wyburzy go. Z prawnego punktu widzenia, jak mówił prezydent nie ma na to szans. Radni chcieliby również, aby sprawa sprzedaży została jeszcze raz przemyślana.

Ostatecznie podjęta została decyzja, że sporządzony zostanie operat szacunkowy, który określi dokładną wartość budynku. I sprawę będą dalej procedować.

Więcej o:
kamienica radomsko kamienica ul.kościuszki w radomsku sprzedaż kamienicy tbs radomsko kamienica tbs
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE