Jaka jest odpowiedzialność biura podatkowego?

Jaka jest odpowiedzialność biura podatkowego?

Prowadzenie samodzielnej księgowości to niemałe wyzwanie – zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych przedsiębiorców. Z tego względu właściciele firm często decydują się na delegowanie obowiązków z tego zakresu do biura podatkowego. Jak w tym przypadku wygląda odpowiedzialność za wykonywane zadania?

Jaki jest zakres obowiązków biura podatkowego?

Zakres obowiązków biura podatkowego obejmuje szereg działań związanych z obsługą finansowo-księgową klientów. Wśród głównych zadań biur podatkowych znajduje się przede wszystkim prowadzenie księgowości, czyli rejestracja dokumentów finansowych, zarządzanie rozliczeniami podatkowymi, tworzenie sprawozdań, udzielanie porad, a także przygotowywanie raportów. Dodatkowo biura podatkowe mogą świadczyć usługi doradcze w zakresie optymalizacji podatkowej czy też udzielać wsparcia podczas kontroli skarbowych. Ważnym obszarem współpracy jest też sporządzanie dokumentów związanych z podatkowymi sprawami urzędowymi. Warto przy tym zaznaczyć, że zakres obowiązków biura podatkowego może się różnić w zależności od specjalizacji i indywidualnych potrzeb klienta.

Kto ponosi odpowiedzialność za działania związane z rachunkowością?

Kwestia odpowiedzialności prawnej w obszarze działań rachunkowych jest dość skomplikowana. Wiele pod tym względem zależy od szczegółowych zapisów umowy. Przedsiębiorca powinien przede wszystkim zadbać, by kontrakt obejmował zapisy związane z odpowiedzialnością cywilną biura. Co ważne, obydwie strony zobowiązują się do wykonywania powierzonych czynności w staranny sposób. W zależności od danej sytuacji odpowiedzialność może leżeć po stronie biura lub klienta.

Według przepisów prawnych ostateczna odpowiedzialność spoczywa jednak na kierowniku jednostki, czyli na podatniku – najczęściej jest to właściciel firmy, zarząd lub wspólnik. W sytuacji, w której działania podatkowe są oddelegowane do zewnętrznego podmiotu, kierownik nadal sprawuje nadzór nad poprawnym wykonywaniem obowiązków z tego zakresu, co stanowi formę pośredniej odpowiedzialności.

Jaki jest zakres odpowiedzialności biura podatkowego?

Biuro rachunkowe ponosi odpowiedzialność za szereg kluczowych działań, które obejmują poprawne wykonywanie obowiązków księgowych, utrzymanie zgodności z zapisami umowy, prowadzenie rachunkowości według obowiązujących przepisów prawa czy sporządzanie wszelkich niezbędnych dokumentów finansowych. W ostatnim przypadku mowa m.in. o księgach rachunkowych, inwentaryzacji czy sprawozdaniach finansowych. Podczas realizacji obowiązków należy uwzględnić zadania określone zarówno w przepisach prawnych, jak i w umowie z klientem.

Istnieją jednak również obszary, za które biuro rachunkowe nie ponosi odpowiedzialności. To przede wszystkim błędy wynikające z zatajenia istotnych informacji przez klienta, a także ewentualne problemy finansowe klienta.

Jak wybrać odpowiednie biuro podatkowe? Łódź to miasto, w którym można skorzystać z usług wielu podmiotów działających w tym obszarze. Aby mieć pewność, że zadania będą wykonywane w poprawny i rzetelny sposób, warto stawiać na doświadczonych partnerów – takich jak firmę BDB Consulting, która działa na rynku już od ponad 30 lat.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE