Jak zrobić ręcznie malowaną bombkę na choinkę? Porady Szkło-Dekor

Jak zrobić ręcznie malowaną bombkę na choinkę? Porady Szkło-Dekor

Z racji zalewającej nas "chińszczyzny" i słabej jakości produktów, coraz bardziej popularne staje się "zrób to sam" (do it yourself 'DIY' z angielskiego). Dotyczy to także ozdób świątecznych. Samodzielnie dekorowane bombki, ręcznie malowane dekoracje, stroiki z naturalnych materiałów zyskują obecnie na popularności i zdobią coraz więcej domów. Jak je zrobić? Gdzie szukać inspiracji? Koniecznie przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się więcej!

Ręcznie malowane bombki choinkowe – ozdoby z duszą

Wielu z nas coraz chętniej sięga po stare, rodzinne komplety bombek choinkowych, które są z nami od pokoleń. Nie bez przyczyny. Ozdoby te miały swój charakter i swoją duszę. Może nie wszystkie były tak piękne i kolorowe jak obecnie spotykane, ale były ręcznie malowane i nadawały choince ten wyjątkowy świąteczny sznyt. Po wielu latach używania są one często obdrapane i podniszczone, przez co wiele osób decyduje się na własnoręczne odmalowanie tych ozdób.

Szukając farb i pędzelków, często decydujemy się również na stworzenie "przy okazji" własnych dzieł. Zaopatrzeni w "czyste" szklane bombki choinkowe, ozdoby i dekoracje zasiadamy do tworzenia własnych projektów. Z racji, że jest to świetna zabawa, która rozwija kreatywność i jest rewelacyjnym sposobem na przyjemne spędzenie czasu, zasiadamy do tego projektu całą rodziną!

Malowanie bombek w domu – co musisz przygotować

Co powinniśmy przygotować, żeby nasz świąteczny warsztat zamienił czystą bombkę w prawdziwe dzieło sztuki? Zacznijmy od farby. Świetnie nadadzą się farby do szkła, ale równie dobrze sprawdzą się akrylowe farby artystyczne lub lakiery do paznokci. Do rozprowadzania farby po szkle możemy użyć miękkich pędzelków, najlepiej różnej grubości.

Celem wykonania bardziej skomplikowanych wzorów sięgnijmy po gotowe szablony z internetu lub wykorzystajmy stempelki, choć na pewno więcej frajdy daje malowanie bombek choinkowych spontanicznie. Możemy również użyć piórek, brokatu czy posypki, po to aby udekorować ozdoby choinkowe czymś więcej niż tylko farbkami.

Przyda się ponadto klej i lakier do włosów – do utrwalenia ozdób. Ołówek z gumką może posłużyć nam do tworzenia wzorów i kształtów okrągłych – gumka służy wówczas jako stempelek. Malowanie bombek może stać się świetną zabawą i to nie tylko dla dzieci.

Bombki choinkowe szklane, przezroczyste – możesz je ozdobić od środka!

Przyozdabiać można także wewnętrzną stronę bombki. Możemy użyć rzadkiej farby i wlać ją do środka, jeśli chcemy, aby bombka była w jednolitym kolorze. Bombki szklane przezroczyste świetnie nadają się także na stroiki – wystarczy przy pomocy pęsetki lub wykałaczek stworzyć aranżację wewnątrz bombki. Przydatne rzeczy, których możemy do tego potrzebować, to sól, cukier, wata, piórka, sosnowe igły, klej.

W zależności od tego, jakie wzory chcemy zastosować, możemy wykleić i wysypać solą lub cukrem bombkę od wewnątrz – będzie wtedy wyglądała jak wypełniona śniegiem – lub za pomocą pęsetki zbudować wewnątrz mały stroik.

Samodzielne dekorowanie bombek w fabryce Szkło-Dekor

Jeśli nie wiesz, jak w domu zabrać za dekorowanie, bo sam nigdy tego nie robiłeś albo nie wiesz, jaki zestaw do dekoracji wybrać, możesz udać się do fabryki Szkło-Dekor. Czeka Cię fascynująca wycieczka, czyli zwiedzanie zakładu, podglądanie procesu produkcji i warsztaty robienia bombek. Tam ozdobisz bombki samodzielnie, ale pod okiem doświadczonych artystów-dekoratorów, którzy rękodziełem zajmują się na co dzień. Jeśli jesteś gotowy stworzyć na bombce własne dzieło sztuki, Szkło-Dekor udostępnia kleje i brokaty oraz zapewnia niezbędną pomoc.

Jak powstają bombki?

Jak profesjonalnie wykonuje się te piękne, małe cuda? Bombki choinkowe szklane powstają wieloetapowo. Najpierw bombka jest dmuchana przez szklarzy, którzy nadają jej oczekiwany kształt. Następnie trafia w ręce dekoratorów, którzy ozdabiają ją, m.in. ręcznie malując wzory i motywy. Gdy wyschnie, trafia do pakowania, gdzie jest zabezpieczana i chroniona, po czym rozsyłana do sklepów na całym świecie.

Jeśli chciałbyś zobaczyć fabrykę i wziąć udział w warsztatach, to wszystkie szczegóły znajdziesz na stronie Szkło-Dekor. Pamiętaj, że na wycieczkę trzeba się wcześniej umówić telefonicznie!

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE