Jak zapoznawać ze sobą nowe zwierzęta w domu? Poznawanie kotów i psów ze sobą

Jak zapoznawać ze sobą nowe zwierzęta w domu? Poznawanie kotów i psów ze sobą

Często podjęcie pierwszej decyzji o posiadaniu kota czy psa jest najtrudniejsza. Posiadanie czworonoga budzi wiele niepewności, a często i strachu przed tym nieznanym. Jednak po tym jak pupil już się zadomowi duża część właścicieli zaczyna rozmyślać o przyjęciu kolejnego czworonożnego przyjaciela pod swój dach. Często jednak rezygnują z obawy o konflikt między zwierzakami. Czy są to słuszne obawy? A może istnieje sposób, aby nie dochodziło między nimi do konfliktów? Z pewnością wprowadzenie nowego czworonoga do domu - czy to kota czy psa to niemałe przeżycie dla wszystkich domowników. Jeśli podejdziesz do tego “z głową” to wszystko przebiegnie pomyślnie. Przygotuj się do tego, a pozwoli to zmniejszyć stres zarówno dla nowego czworonoga, jak i tego już zadomowionego. Warto także mieć na uwadze to, że zwierzęta nie muszą się ze sobą lubić. Tyczy się to sytuacji w domu czy na spacerze.

Kot poznaje nowego kota

Koty to zwierzęta terytorialne, dlatego nowy kociak na ich terenie może wzbudzić niepokój i stres. Jeśli wyobrażasz sobie, że koty od razu będą się ze sobą świetnie bawić to z dużym prawdopodobieństwem jesteś w błędzie. Do tego potrzeba czasu i odpowiedniego przygotowania oraz powolnego zapoznawania.

Spotkanie z nowym lokatorem będzie dużym stresem zarówno dla stałego domownika, jak i nowego kociaka, dlatego bądź opanowany i wyrozumiały. Dla nich to ogromny stres przez co mogą reagować w sposób nieprzewidywalny.

Jak przygotować koty do spotkania?

Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę, że zapoznanie ze sobą zwierząt nie jest procesem krótki a takim, który wymaga od Ciebie cierpliwości, czasu i zaangażowania. Przez pierwsze kilka dni nowego zwierzaka trzymaj w osobnym, zamkniętym pokoju, gdzie rezydent nie będzie miał dostępu. Pozwoli to stopniowo zapoznawać się ze sobą, czując swoje zapachy bez konfrontacji. Koty będą się czuć i stopniowo przyzwyczajać do tego, że w domu jest drugi kociak. Oczywiście musi on mieć zapewniony stały dostęp do świeżej wody pitnej, jedzenie, czystą kuwetę. Odwiedzaj go, baw się z nim i zapoznawaj. Nie zapomnij jednak o swoim rezydencie. Do tej pory miał Cię tylko dla siebie, dlatego jeśli nie będziesz poświęcać mu wystarczającej ilości uwagi może to niekorzystnie odbić się na jego psychice, jak i na kontaktach z kotem, który Cię mu “odebrał”. Nie przechodź do kolejnego punktu zapoznawania, jeśli któryś z kotów na siebie fuczy lub syczy. To znak, że potrzebują więcej czasu na zapoznanie się, dlatego jeśli dojdzie do takiej sytuacji to po prostu daj im dodatkowy czas. Jedne zaakceptują się szybciej - inne jednak będą potrzebować znacznie więcej czasu. Następnie pozwól nowemu członkowi rodziny zwiedzać pomieszczenia, kiedy nie będzie tam rezydenta. Warto zamknąć go na ten czas - na przykład w sypialni lub innym jego ulubionym pomieszczeniu - oczywiście powinien jedzeniem, kuwetą i czystą wodą. Pozwoli to na zwiedzanie domu nowemu domownikowi. Pamiętaj, aby w tym uczestniczyć co zwiększy pewność siebie kociaka na nowym, nieznanym terenie. Powtarzaj ten krok kilka razy przez dłuższy czas, aby nowy kociak czuł się już pewnie w domu. Kiedy już każdy mruczek toleruje obecność drugiego kota możesz zorganizować ich kontakt pod Twoją obecnością. Podaj kotom jedzenie w bezpiecznej odległości. Po zakończeniu posiłku zamknij koty w osobnych pokojach jak do tej pory.

Jak kot-gospodarz przyjmie małe kociątko?

Koty potrzebują czasu, żeby się oswoić z nową sytuacją i ją zaakceptować. To jak szybko sie zwierzaki zaakceptują zależy od ich charakteru, tego czy kot rezydent miał niegdyś styczność z innymi kotami, jak nowy członek zostanie przedstawiony i wprowadzony do domu (jeśli będzie to zbyt szybko i nagle to może być problem w ich relacji). Znaczenie ma także to jak my zachowujemy się względem kociaków. Na początku zwierzaki mogą na siebie fuczeć. Ważne, aby pozwolić kotom między sobą ustalić hierarchię w “stadzie” domowym. Starszy kot rezydent może prychać a nawet uderzać kociaka, lecz najczęściej po prostu chodzi o ustalenie zasad i pokazanie, że nie można wchodzić mu na głowę. Oczywiście należy obserwować zachowanie kociaków i w razie konieczności reagować, jednak, jeśli podczas socjalizacji nie dochodziło między nimi do spięć to takie sprzeczki wynikają z ustalania zasad. Nie karć kotów za takie zachowania. Mogą one poczuć się niesprawiedliwie potraktowane. To Ty jako właściciel powinieneś wiedzieć, że to zachowanie całkiem normalne i dać kotom czas na dotarcie się.

Jak kot-gospodarz przyjmie starszego kota?

Spotkanie starszych kotów może mieć różny przebieg w zależności od charakteru, usposobienia i doświadczeń osobników. Każdy z nich ma za sobą już swoją historię, w różnym stopniu są zsocjalizowane. Nie jest to jednak niemożliwe, aby starsze koty się ze sobą dogadały i żyły pod jednym dachem, jednak z pewnością wymaga to dużo cierpliwości i odpowiedniego podejścia. Daj czas zwierzakom na oswojenie się z nową sytuacją. Konieczna będzie socjalizacja z izolacją tak, aby mruczki miały możliwość zapoznania się ze swoim zapachem. Inną sytuacją będzie, kiedy kot gospodarz jest młody. Najważniejsze, aby dać zwierzakom czas na oswojenie się z nową dla nich sytuacją, która zmienia ich dotychczasowe życie o niemal 180 stopni.

Koty na siebie fuczą i biją się - co zrobić?

Po wprowadzeniu do domu nowego kota nie należy oczekiwać, że z dnia na dzień będą one się akceptować, lubić a cały proces ich socjalizacji przebiegnie bezproblemowo.

Dwa koty będą musiały ustalić między sobą hierarchię i wypracować między sobą sposób komunikacji. Należy pamiętać, że koty to zwierzęta terytorialne, dlatego nowy osobnik na ich terenie może w nich wywołać zachowania niepożądane jednak całkowicie naturalne, dlatego nie powinno się ich za to karcić a spróbować odwrócić ich uwagę i zająć czymś innym. Nie wprowadzaj nowego lokatora wprost na starego. Muszą one mieć czas oswoić się z nową teraźniejszością, poznać swój zapach i oswoić się z myślą, że jest drugi osobnik. Jeśli pominiesz ten krok to prawdopodobieństwo spięcia między nimi jest bardzo wysokie. Pierwsze dni są kluczowe, ponieważ zbyt szybkie próbowanie zaprzyjaźnieni ze sobą zwierząt a co gorsza na siłę może nadszarpnąć ich przyszłościową relację.

Powody agresji

Pamiętaj, że agresja nigdy nie bierze się znikąd. Ma ona zawsze jakieś podłoże, które należy znaleźć, aby lepiej zrozumieć zachowania kotów. Agresja można podzielić na agresję czynną i bierną. Agresja czynna to bezpośredni atak, który objawia się nastroszonym grzbietu, syczeniem, warczeniem, gryzieniem. Agresja pasywna, czyli bierna to sytuacja, kiedy, kot nie atakuje bezpośrednio swojej ofiary a na przykład nie pozwalanie podejść do miski z jedzeniem czy bawić się jedzeniem. Niestety ten typ agresji często jest lekceważony, ponieważ jest niezauważalny przez opiekunów. Co często prowadzi do problemów zdrowotnych ofiary jak zapalenie pęcherza czy kamienie nerkowe. Długotrwały stres także wpływa niekorzystnie nie tylko na psychikę, ale także na stan fizyczny. Powodów agresji może być kilka. Niekiedy są one wynikiem wrodzonego instynktu a takiego nie da się pozbyć.

agresja terytorialna - to jedna z częstszych agresji. Zwierzęta są terytorialne przez co czuje broni swojego terytorium. Jeśli wprowadzamy drugiego osobnika na teren rezydenta to wówczas może on zacząć bronić swojego terenu.

agresja obronna - to reakcja obronna organizmu na ból czy strach. Taka agresja przejawia się w momencie, kiedy kot nie widzi już innej szansy ucieczki. Nie jest to od razu atak. Na początek mruczek ucieka, następnie syczy, a kiedy nie widzi już innej możliwości “walczy o życie” wkładając w to całą swoją energię. Na tym etapie pupil nie jest w stanie sam się kontrolować i z pewnością nie pomoże tu głos opiekuna. Tu często czynnikiem jest ból odczuwany podczas chorób.

agresja przemieszczona - to rodzaj agresji, który często spotykany jest także u ludzi.
W tym przypadku mruczek nie daje znać, że jest zły tylko od razu przechodzi do ataku. Jeśli pokłócisz się z kimś, wszystko idzie nie po Twojej myśli a później ktoś nagle próbuje Cię zaczepić to oberwie się zapewne także jemu chociaż z pozoru nic nie zrobił - na tym właśnie polega agresja przemieszczona. Dlatego, jeśli widzisz, że kot jest zły to wszyscy powinni zostawić go w spokoju tak, aby nie reagował na wszystkich dookoła.

agresja samcza - dotyczy kocurów niewykastrowanych. U takich mruczków instynkty są bardzo mocno odczuwalne. Mogą bronić terenu, pożywienia czy kotki.

Oprócz tego można także mówić o agresji wyuczonej, samoistnej, sprowokowanej, agresji matczynej, łowieckiej.

Agresja w domu między poszczególnymi osobnikami może wynikać z faktu nieprawidłowego wprowadzenia nowego czworonoga. Odpowiednio przeprowadzona socjalizacja z izolacją, która pomoże oswoić się mruczkom z zapachem innego kota, jak i świadomością, że nie jest już w domu sam to konieczność. W domu mogą pojawić się spory o zasoby - miski, kuwety czy nawet Twoja uwaga. Wówczas rozwiązaniem jest wprowadzenie więcej kuwet czy zabawek, rozdzielenia stanowisk do jedzenia, jak i poświęcanie każdemu z osobna uwagę.

Czy każdy kot musi mieć swoje własne miski i kuwety

Tak! I jest to konieczność! Każdy kot powinien mieć zagwarantowane własne miejsce do spania, gdzie będzie mógł odpocząć od drugiego osobnika i własne miski. Jedynie miska z wodą może być wspólna, jednak najlepiej, aby na samym początku zagwarantować im spokój i komfort. Na jednego kota przypadają dwie kuwety, dlatego jeśli decydujemy się na kolejnego domownika warto zaopatrzyć się w dodatkowe kuwety. Co ważne - nie mogą one stać byle gdzie. Kocia strefa komfortu jest bardzo ważna i odpowiada za zdrowie psychiczne czworonoga. Kuwety nie powinny znajdować się koło jedzenia ani miejsca do spania. Jedzenie nie powinno być blisko miejsca odpoczynku. A wszystko powinno także znajdować się z daleka od miejsca zabaw, gdzie znajduje się drapak czy zabawki. To ma kluczowe znaczenie, jeśli chodzi o zdrowie psychiczne czworonoga. Jeśli kuweta będzie znajdować się za blisko jedzenia może kociak odmówić załatwiania się do kuwety i wybierać miejsca poza.

Kot poznaje psa

Właściciele kotów często decydują się na kolejnego czworonoga, ale tym razem…kota. Jak pies z kotem - czy ten mit jest prawdziwy? Czy pies i kot pod jednym dachem to przepis na totalną porażkę? Niekoniecznie. Kluczowe jest odpowiednie przygotowanie się do tego i dużo cierpliwości. Pierwsze spotkanie powinno być jak najbardziej przyjazne, aby kojarzyło się pozytywnie.

Jak przygotować kota do spotkania z psem?

Zwierzęta poznają się za pomocą zapachu, dlatego pierwszym krokiem powinno być właśnie poznawanie swoich zapachów. Umieść kota i psa w osobnych pokojach. Nie można dopuszczać do sytuacji, kiedy jest uderza łapami w drzwi do kota lub szczeka. Pozwól psu powąchać zabawki czy inne rzeczy kota i odwrotnie. To sprawi, że pierwsze spotkanie będzie mniej stresujące, ponieważ zapachy będą im znane. Następnie zmień pomieszczenia tak, aby każde z nich znalazło się tam, gdzie znajdował się drugi osobnik. Postępuj w ten sposób przez pewien czas aż nie będą one reagować negatywnie na “inne” zapachy. Nagradzaj je, jeśli spokojnie reagują na przedmioty. Pomoże to budować pozytywne skojarzenia. Jeśli psiak zaczyna przejawiać niepożądane zachowanie lub nadmiernie się ekscytować należy przekierować jego uwagę na siebie lub zabawkę. Na tym etapie należy osobno spędzać czas z kotem i psem nie zapominając o żadnym, dzięki czemu nikt nie poczuje się osamotniony.

Gdy pierwszy etap zakończy się sukcesem a zwierzaki nie będą reagować negatywnie na swoje zapachy to możesz przejść o krok dalej tak, aby się zobaczyły jednak bez doprowadzania do bezpośredniej konfrontacji. Upewnij się, że pies i kot są od siebie oddzielone na przykład za pomocą barierek. Każde naturalne zachowanie i spokojne nagradzaj tak, aby zwierzaki wiedziały, że właśnie o takie zachowanie Ci chodzi. Jeśli któreś ze zwierząt nie chce podejść i się zapoznać to pod żadnym pozorem nie zmuszaj ich do kontaktu i nie wyciągaj na siłę. To one mają zrobić pierwszy krok. To ćwiczenie powtarzaj kilka razy w ciągu dnia. Pamiętaj, że ten etap może trochę zająć, ponieważ muszą one oswoić się ze swoim towarzystwem. Jednak, jeśli któraś ze stron wykazuje negatywne zachowania to na spokojnie odizoluj od siebie czworonogi i daj im więcej czasu na zapoznanie się.

Następnie pozwól im się obwąchać. Warto psa trzymać na początku na smyczy, aby mieć nad nim kontrolę. Upewnij się, że każdy z nich ma własne schronienie i wolną drogę ucieczki, jeśli poczułyby się zagrożone lub niekomfortowo, aby nie doszło między nimi do kłótni z zębami i pazurami. Nie pozostawiaj bez nadzoru zwierząt przez pewien czas. Powtarzaj ten krok regularnie. Początkowo sesje powinny być krótkie, ale częste. Dopiero jeśli żadna ze stron nie będzie reagować negatywnie można wydłużać czas. Jeśli któraś ze stron wykaże objawy stresu i niezadowolenia (w przypadku psa będzie to szczekanie, piszczenie, zwierzanie, oblizywanie się czy jeżenie sierści. U kota syczenie, warczenie i szybkie oddychanie) ich spotkanie należy natychmiast przerwać i cofnąć się do kolejnego kroku oswajania. . Dopiero, jeśli zwierzęta przyzwyczają się do swojej obecności będą mogły one przebywać razem.

Jak kot może przyjąć szczeniaka?

Szczeniak to jeszcze dziecko, dla którego każdy ruch kota może być traktowany jako zabawa chociaż nim nie będzie. Podczas wprowadzania szczeniaka należy zagwarantować kotu mnóstwo miejsc do schronienia. Podobnie jak w przypadku wprowadzania nowych zwierząt do domu należy zastosować metodę izolacji. W zależności od wieku ich reakcje mogą być różne. Jeśli zarówno kociak, jak i pies są mali to szansa, że się zaakceptują a nawet zaczną wychowywać razem jest bardzo duża.

Jak kot może przyjąć starszego psa?

Dorosły pies ma już za sobą swoje przeżycia i przyzwyczajenia. Jeśli adoptujemy psa ze schroniska nie zawsze będziemy znać jego przeszłość, jak i to jak reaguje na koty. Podczas poznawania kota i starszego osa należy zadbać o bezpieczeństwo obu stron i o własną przestrzeń do schronienia i odpoczynku. Jeśli nie wiemy jaki stosunek psiak ma do kociaka należy wprowadzać wszystkie korki poznawania wraz z izolacją stopniowo, aby obie strony mogły przyzwyczaić się do tej niecodziennej dla nich sytuacji. Jeśli nie wiesz, jak psiak reaguje na kota to możesz wpuścić do go mieszkania, gdzie wcześniej był kot (upewniając się, że kot jest bezpieczny i odizolowany) i zaobserwować, jak psiak zachowuje się czując kota. Jeśli pobudzenie będzie wysokie i pies za wszelką cenę będzie próbował znaleźć kota to może oznaczać, że próba ich oswojenia będzie długa i trudna.

Pamiętaj, że nawet bardzo dobrze wyszkolony pies w codziennych sytuacjach podczas wysokiego pobudzenia może nie reagować na znane mu komendy, dlatego nie wymagaj od niego pełnego posłuszeństwa w takich sytuacjach i nie karć go za “niepożądane zachowanie”. Moco nagradzaj go, kiedy zachowuje się dobrze i spokojnie. Kiedy już zwierzęta oswoją się ze swoim zapachem podczas izolacji można wprowadzić psa na smyczy (i najlepiej w kagańcu na wszelki wypadek) do kota zamkniętego w transporterze, aby sprawdzić jak pies i kot reaguje na bliskie spotkania. Warto pamiętać, że koty automatycznie uciekają jak się boją a psy gonią to co ucieka. Jeśli żadne z nich nie pokazuje niezadowolenia ani strachu to znak, że można przejść o krok dalej i wypuścić zwierzaki jednak cały czas będąc w gotowości. Jeśli spotkanie na smyczy i w transporterze nie przebiega pozytywnie krok ten należy powtarzać często w krótkich sesjach a także wrócić do kroku z oswajaniem zapachu.

Kot ucieka przed psem - czy należy interweniować?

Jeśli kot ucieka przed psem to znak, że potrzebuje więcej czasu na zapoznanie się lub po prostu nie chce wchodzić z nim w interakcje. Problem pojawia się, kiedy pies zaczyna gonić kota lub kot posuwa się o krok dalej i atakuje psa. Ucieczka może być także zabawowa i tym samym kociak próbuje zachęcić drugą stronę do zabawy. Należy obserwować swoje czworonogi i czytać ich zamiary. Uciekający kot po meblach, podłodze czy chowający się pod szafki to znak, że nad relacją kota z psem należy jeszcze popracować, ponieważ kot nie czuje się jeszcze w niej bezpiecznie.

Kot atakuje psa - co zrobić?

Jeśli kot atakuje psa lub pies rusza w pogoń za psem to należy interweniować, jednak nie wpadając w panikę. Nie wolno karać pupili za zachowania niepożądane. To ich naturalne zachowania obronne. Dla nich nie jest to sytuacja normalna, dlatego należy im czas na oswojenie się. Jeśli kot zaatakuje psa lub pies ruszy w pogoń za mruczkiem to na spokojnie odizolujcie od siebie zwierzaki. To znak, że potrzebują więcej czasu na zapoznanie się ze sobą.

Pies poznaje kota

W przypadku tej sytuacji również przede wszystkim i w pierwszej kolejności należy zwierzęta przyzwyczaić do swojego zapachu podczas socjalizację z izolacją. Należy pamiętać, że zarówno kot, jak i pies bardzo różnią się od siebie. Posiadają inne przyzwyczajenia i potrzeby. Inaczej pokazują swoje emocje a ich mowa ciała różni się od siebie. Dużo zależy także od tego, jakie przeżycia mają za sobą już zwierzaki i jakie doświadczenia z innymi gatunkami. Jeśli psiak miał złe wspomnienia z kotem ich poznanie i socjalizacja może nie być najprostszą rzeczą, jednak nie jest niemożliwa. Będzie wymagała po prostu nieco więcej czasu, cierpliwości i odpowiedniego podejścia.

Jak przygotować psa na spotkanie z kotem?

Przed pierwszym spotkaniem należy zadbać o potrzeby czworonoga - zarówno kota, jak i psa. Należy zadbać także o to, aby psiak miał porządny spacer dbając o aktywność fizyczną. Nabuzowany pupil może zbyt emocjonalnie reagować na obecność innego i obcego jak na teraz czworonoga w domu. Miej na uwadzę także to, że spacer to nie tylko zmęczenie fizyczne i rozładowanie emocji, ale także trening psychiczny. Pozwoliła on rozładować emocje i odprężyć się. Z pewnością spacer przed spotkaniem z nowym kotem wpłynie pozytywnie na zachowanie czworonoga, ponieważ będzie on spokojniejszy.

Jak pies-gospodarz może przyjąć kociątko?

Wszystko zależy od tego jak został socjalizowany od małego. Psy są drapieżnikami, dlatego jeśli nie zostaną one odpowiednio socjalizowane od małego mogą teoretycznie za ofiarę uważać wszystko - kurę, ptaka, kota czy mysz. Nie oznacza to jednak, że tą ofiarą będą. Dlatego w okresie szczenięcym ważna jest socjalizacja nie tylko z różnymi osobami, ale także zwierzętami, miejscami czy przedmiotami.
Jeśli posiadamy szczeniaka i niedługo po tym zdecydujemy się na małego kociaka to wysoce prawdopodobne, że będą one wychowywać się razem, uczyć i bawić i nie będą się traktować jak dwa różne gatunki.

Jak pies-gospodarz może przyjąć starszego kota?

Wiele zależy od charakteru, wieku i zachowania psa a także zachowania kota, który jest już dorosłym osobnikiem. Takie koty także mogą mieć wcześniejsze, niezbyt pozytywne spotkania z psami za sobą. Może to spowodować, że będą się lub źle reagowały na obecność psa. Dlatego, jeśli adoptujesz zwierzaka bądź kupujesz spróbuj uzyskać informację jak kociak reaguje na psy. Jeśli swojego zwierzaka masz od małego to wiesz, jak reaguje na obecność kota i to, czy jest on wstanie stworzyć z nim zgrany duet. Niektóre psy posiadają tak bardzo rozwinięty instynkt łowiecki, że mruczek będzie stanowić dla nich potencjalną ofiarę a niestety z wrodzonym i tak nasilonym instynktem będzie ciężko wygrać. Zdarzają się jednak sytuację, że pies-rezydent początkowo jest zdziwiony obecnością mruczka i jak każdy musi przyzwyczaić się do obecności kota, lecz z czasem po prostu go akceptuje - zwłaszcza, jeśli już wcześniej miał z nimi styczność.

Co, jeżeli mój pies goni na spacerach za kotami?

Psy to drapieżniki, które instynkt łowiecki odziedziczyły po swoich przodkach. U niektórych instynkt ten będzie bardzo silny, u innych umiarkowanych lub bardzo słabych. Najmocniejszy instynkt będą miały psy myśliwskie, które od stuleci hodowane były do polowań.

Szybki gwałtowny ruch, którym często poruszają się koty nieumyślnie prowokuje psy do pogoni. Konieczna będzie więc konsekwentna nauka komendy zostaw nie tylko w przypadku nieruchomych przedmiotów, ale tych, które się ruszają - na przykład rzucona piłka czy patyk. Psy w większości przypadków nie mają zamiaru złapać tego kota i traktować go jako ofiarę tylko sama pogoń dostarcza im ekscytacji. Naukę rozpocznij podobnie jak w przypadku jedzenia. Weź patyk czy piłkę do ręki i połóż ją na ziemi wypowiadając “zostaw”. Nagródź psa, jeśli zostawi on zabawkę i nie będzie się nią interesować. Jeśli ten krok jest dla Was błahostką przejdź krok dalej i zamiast kłaść zabawkę na ziemi upuść ją, powtarzając komendę “zostaw”. Jeśli na tym korku psiak rusza się w stronę zabawki zablokuj go smyczą lub ciałem i wróć do wcześniejszych kroków, ponieważ to zadanie jest jeszcze za trudne. Następnym krokiem jest wyrzucanie zabawki i ta sama komenda zostaw. Jeśli jednak psiak nie jest w stanie zrezygnować z wyrzucanej i poruszającej się zabawki to może oznaczać, że nie zrezygnuje on z uciekającego kota.

Na spacerze, jeśli zauważysz kota szybciej niż Twój czworonożny przyjaciel przekieruj jego uwagę na siebie tak, aby nie doprowadzać do ekscytacji i chęci pogoni.

Pies poznaje psa

Pamiętaj, że posiadanie psa to obowiązek i duża odpowiedzialność, dlatego zdecyduj się na drugiego psa tylko pod warunkiem, że jesteś w stanie zagwarantować im jak najlepsze warunki i będziesz w stanie poświęcić czas na ich socjalizację i wychowanie. Psy to zwierzęta stadne - z reguły. Ale i tutaj zdarzają się przypadki introwertyków, którzy nie lubią kontaktów z innymi psami - co ważne należy pamiętać, że mają do tego prawo.

Jak przygotować psa na spotkanie z psem?

U psów pierwsze spotkanie powinno odbywać się na neutralnym gruncie. Inaczej nagłe pojawienie się “intruza” na terenie czworonoga mogłoby skończyć się buntem i nagłą i nieprzewidywalną reakcją. I nie ma co się dziwić. Chyba nikt z nas nie chciałby, żeby obca osoba weszła do domu bez żadnego powitania i zaczęła się po nim kręcić a do tego zbliżać się do bliskich dla nas osób. Dlatego właśnie tak ważny jest proces oswajania i zapoznawania się ze sobą psów. Nie każdy pies jest skory i chętny do kontaktu z innymi. A naszą rolą jako właścicieli jest to, aby sytuacja była dla naszych psiaków na tyle ile to możliwa najbardziej konfliktowa.

Miejsce, gdzie powinny być zapoznawane psiaki powinno być neutralne dla obu psów tak, aby żaden nie traktował jako swój teren. Ważne, aby miejsce było przestronne i pełne różnych zapachów, które pozwolą im oddać się w węszenie i tym samym wyciszyć się. Wybierz także miejsca w miarę spokojne tak, aby nie było dookoła dużo bodźców, które mogą stresować psy co mogłoby niekorzystnie wpłynąć na proces poznawania. Najlepiej podczas oswajania psów wziąć ze sobą pomocnika. Zapoznanie psów zacznij od spacerów równoległych. Spacerujcie po tym samym spacerze równolegle. Psy będą czuły się nawzajem - pozwoli im to na poznanie zapachu. Nie zabieraj na spacer zabawek, szarpaków, bo mogą one być powodem kłótni. Psiaki powinny widzieć się z daleka. Oceniaj wówczas reakcje psów na siebie i ich mowę ciała. Jeśli zauważysz niepokój lub oznaki niezadowolenia przerwij kontakt wzrokowy przekierowując uwagę psa na coś innego. Jak psy akceptują się z daleka możesz doprowadzić do spontanicznego spotkania. Pamiętaj o luźnej smyczy tak, aby psa nie ograniczała smycz. Napięta smycz, szarpnięcia przy spotkaniu z innym psem mogą powodować konflikty. Jeśli jednak zauważysz, że pies wysyła sygnały ostrzegawcze przerwij sytuację tak, aby nie potęgować konfliktu. W razie konieczności załóż psom kagańce. Jeśli podczas spaceru równoległego psy przejawiały wobec siebie zachowania agresywne to wówczas nie można przechodzić do kolejnego etapu jakim jest wprowadzenie nowego członka do domu.

Wybierz odpowiednie karmy i akcesoria dla psa.

Przed wpuszczeniem nowego psa do domu pamiętaj, aby pochować zabawki, gryzaki i inne przedmioty. To one mogą być powodem kłótni - a im więcej spokoju podczas zapoznawania tym lepiej. Dobrym pomysłem będzie wprowadzenie na początku oby psów na smyczy. Dopiero, kiedy ich emocje opadną można smycze rozpiąć. Podczas spotkania starajcie się nie głaskać psów ani nie zwracajcie zbyt dużej uwagi na nie mówiąc do nich. Psy mogą poczuć się faworyzowane przez co drugi osobnik będzie starał się zwrócić Twoją uwagę - niekoniecznie w pozytywny sposób.

Pamiętaj, że każdemu psu musisz poświęcać tyle samo uwagi i czasu. Jeśli któryś z Twoich psiaków przejawia zachowania agresywne czy lękowe warto popracować nad tym pod okiem specjalisty behawiorysty. Nie rezygnuj od razu z drugiego psa i nie oddawaj go. Ciężką pracą, cierpliwością możliwe, że jesteś w stanie wypracować to, aby się tolerowały. Jednak nie zawsze o czym także należy pamiętać. Psy podobnie jak i ludzie mają różne charaktery i nie każdy z każdym będzie się lubił co niekiedy może okazać się murem nie do przejścia.

Nie da się jednoznacznie powiedzieć jak przygotować psa na spotkanie z psem. Przede wszystkim pupil powinien być dobrze socjalizowany od małego tak, aby wiedział, że istnieją także inne psy. Kontakt z innymi psami nie tylko pozwoli mu poznać różne typy i charaktery psów, ale także czytać ich mowę ciała. Jednak należy pamiętać, że psy mają różne charaktery, dlatego nie zawsze będą chciały wchodzić w interakcje z innymi czworonogami. Jeśli zauważysz, że Twój psiak nie lubi spotkań z innymi psami lub ma z nimi złe wspomnienia - nie doprowadzaj do nich.

Przed pojawieniem się nowego psa usuń ze wspólnej przestrzeni wszystkie cenne rzeczy dla psa rezydenta. Takie jak miski, zabawki, gryzaki. Każdemu psiakowi zapewnij swój kąt do odpoczynku i schronienia przed tym drugim.

Podczas zapoznania psów zawsze obserwuj ich mowę ciała. To właśnie za jej pomocą psy komunikują się ze światem i z nami. Psy wbrew pozorom pokazują swoje emocje - radość, niezadowolenie, stres czy niechęć. Ważne więc, aby mowę ciała obserwować i w razie konieczności reagować.

Od obu psów wymagaj tyle samo - nie faworyzuj żadnego. Może to doprowadzić do frustracji drugiego osobnika, może on poczuć się odrzucony. Za wszelką cenę będzie też on chciał zwrócić Twoją uwagę. Często po pojawieniu się nowego osobnika w domu “stary-rezydent” idzie na dalszy plan przez co czują się porzucone i mniej kochane. Nie dopuść do takiej sytuacji.

Jak pies-gospodarz może przyjąć szczeniaka?

W zależności od tego jakie usposobienie i doświadczenia ma za sobą pies rezydent będzie zależeć jego reakcja. Pamiętajmy jednak, że zwierzęta czują, że jest to szczeniak czy małe kociątko i należy traktować je delikatnie - a przynajmniej większość zwierząt to czuje. Problem może być z psami niezsocjalizowany. Miej również na uwadze to, że szczeniak jest pełny energii i nie do końca świadomy jeszcze otaczającego go świata. Jeśli pies gospodarz jest psim seniorem a dodatkowo boryka się z problemami zdrowotnymi nachalny i żywiołowy szczeniak może nie być najlepszym pomysłem. W tym przypadku jednak jest duże prawdopodobieństwo, że pies przyjmie szczeniaka bez większych problemów tak jak bywa w przypadku spotkania dorosłych psów.

Psy szczekają na siebie i są agresywne - co zrobić?

Najczęstszym sporem między dwoma psami w domu jest zazdrość o właściciela, ponieważ drugi osobnik niejako dla nich oznacza konkurencję. Dlatego jeśli chcemy, aby między naszymi psami nie dochodziło do konfliktów na tym tle obu psom - zarówno temu młodszemu, który często jest faworyzowany i poświęca się mu więcej uwagi, jak i temu starszemu poświęcać tyle samo uwagi. Jak Ty byś się poczuł, gdybyś był jedynakiem, nagle do Twojej rodziny wchodzi obcy osobnik a rodzice o Tobie zapominają i całą uwagę skupiają na tym młodszym? Właśnie podobnie czują się również zwierzęta.
Warto jednak mieć na uwadze, że nie tylko zazdrość może być powodem konfliktu. I co ważne - nie zawsze warczenie i pokazywanie zębów to agresja. Psy muszą między sobą ustalić hierarchię. Może to wynikać również z poczucia strachu, własnej brony czy przykrych przeżyć jakie kiedyś spotkały czworonoga. Przede wszystkim, aby rozwiązać ten konflikt trzeba dokładnie zrozumieć przyczynę, które zachowania do tego doprowadziły. Większość behawiorystów uważa, że zwierzęta używają zębów w ostateczności i jest to naprawdę ich ostatni krok. Wiele psów to zasobowce - co oznacza, że swoje zasoby będą pilnować za wszelką cenę. Zasobem może być wszystko - człowiek, ukochana zabawka, piłka, kanapa czy jedzenie. Najczęściej konflikty odnoszą się wyłącznie do innych zwierząt, jednak w niektórych przypadkach psy groziły także swoim właścicielom, którzy próbowali się zbliżyć - przykładowo do miski. Jeśli w domu pies rezydent jest psem zasobowym to wspólne jedzenie, podchodzenie mu do miski, próba zabrania ukochanej zabawki może okazać się punktem konfliktowym. Z kolei inne psy są niezwykle terytorialne a w ich krwi płynie potrzeba pilnowania. Wówczas trudno będzie na jego teren wprowadzić innego psa.
Przede wszystkim należy zrozumieć przyczynę agresji a następnie spróbować ją wypracować najlepiej pod okiem specjalisty behawiorysty.

Najczęstsze błędy przy poznawaniu ze sobą psów

  • Podczas ich spotkania nie karm psów - nie podawaj im smaczków. Jedzenie może być powodem konfliktów
  • Nie napinaj smyczy podczas ich spotkania - smycz powinna być trzymana luźna
  • Gdy psy się wąchają nie głaszcz psów
  • Nigdy nie łącz psów na podwórku lub bezpośrednio na terenie psa rezydenta


Jak zachowywać się w stosunku do zwierząt?

Dla rezydenta pojawienie się nowego członka rodziny może wywołać stres i strach przed tym, że pójdzie w zapomnienie co może także wywoływać niechęć i zachowania agresywne. Dlatego tak ważne jest, abyś Ty jako opiekun poświęcał im tak samo dużo uwagi i nie zapominał o swoim starym czworonogu. Niestety pojawienie się nowego słodkiego kotka czy pieska sprawia, że domownicy skupiają się na nim i pomijają tego, który towarzyszył im przez lata i do teraz to on był tym jedynym. Taka sytuacja nie tylko jest bardzo szkodliwa dla zdrowia psychicznego zwierzaka, ale może powodować agresję względem nowego domownika w zazdrości. I niestety nie jest to wina zwierzaka tylko opiekuna, który zapomniał o swoim dotychczasowym czworonogu. Jeśli chcesz, aby każdy z nich czuł się dobrze to musisz traktować je na równi. Żadnego nie stawiać wyżej, o żadnym nie zapominać, każdego pieścić, przytulać i kochać.

Jak pokazać zwierzętom, że dalej są ważne

Po pojawieniu się zwierzaków w domu najczęściej zawładają one naszymi sercami. Obdarzamy je miłością, traktujemy je jak członka rodziny. W tym wszystkim chcemy pokazać im swoje uczucia. Nie wolno jednak zapominać, że zwierzęta nie są ludźmi. Przytulanie, całowanie, obejmowanie to oznaki przywiązania i miłości u ludzi. Nie u zwierząt. Dla naszego psa nie są to naturalne czynności. Pokazuj mu swoją miłość w psi sposób. Pokazuj pupilowi swoją miłość za pomocą długiego spaceru. Psią potrzebą jest eksplorowania otoczenia, węszenie i aktywności fizyczne. Długie spacery psy wręcz uwielbiają. To właśnie za ich pomocą pokażesz swojemu psu to, że rozumiesz potrzeby swojego psa. Wspólna zabawa to kolejny sposób na pokazywanie uczuć. Psy mają potrzebę zabawy niemal do końca starości. A nie ma nic lepszego niż zabawa z ukochanym właścicielem. Co ważne - nie zapominaj o codziennych rytuałach. Dla psów ważna jest systematyczność. Ustalanie planu dnia, godzin jedzenia i spacerów to coś, za co pies z pewnością Ci podziękuje.
U kotów sprawa wygląda nieco inaczej, bo nie potrzebują one przynajmniej jednego 40 minutowego spaceru w ciągu dnia, podczas którego będą węszyć i eksplorować teren. Kocie barankowanie to oznaka bliskości. Jeśli Twój pupil trąca się czołem odwzajemnij i pokaż, że ty też jesteś dla niego ważny. Głaszcz swojego kota tylko pamiętaj, że nie każdy kot będzie to lubił i chciał w danym momencie. Nie zapomnij o wspólnej zabawie, która również w życiu kota jest niezwykle ważna. Koty mrugają w sposób powolny co w kociej mowie ciała oznacza “kocham Cię’’. Wystarczy raz na jakiś czas spojrzeć w stronę kota i powoli mrugnąć - z pewnością Twój mruczek zrozumie.

Jak zacieśniać więzi między zwierzętami

Najlepiej pozwolić, aby zwierzaki same się docierały. Pod żadnym pozorem nie próbuj na siłę ich do siebie przekonywać. To one powinny same przełamywać bariery. Twoja ingerencja, która miałaby na celu lepsze zapoznanie ze sobą zwierząt i zacieśniania ich więzi mogłoby przynieść odwrotny skutek. Ty jako opiekun zadbaj o komfort obu czworonóg i ich potrzeby. Po wprowadzeniu nowego czworonoga wprowadź socjalizację z izolacją, aby te miały szansę się lepiej oswoić z nową sytuacją. Jeśli zauważysz, że nie reagują już na siebie i tolerują swoje towarzystwo nie zapomnij żadnemu z nich poświęcić swojej uwagi. Pokazuj im, że oboje są dla Ciebie ważni i pojawienie się nowego członka rodziny nie sprawia, że rezydent jest niechciany.

Nowy zwierz w domu - kiedy nie jest to dobry pomysł?

O posiadaniu czworonoga lub powiększeniu swojego dotychczasowego stadka jest marzeniem wielu osób. Jednak nie zawsze jest to dobry pomysł, dlatego zanim się zdecydujesz upewnij się, że to dobry pomysł. Zwierzę to żywa istota, która potrzebuje miłości i stabilizacji. Nie decyduj się na pupila, jeśli nie masz do tego warunków.

Zwierzę to nie zabawka

Pamiętaj, że drugie zwierze nie będzie zabawką dla pierwszego. Często motywacją, którą kierują się właściciele decydując się na kolejnego czworonoga jest to, aby zapewnić rezydentowi rozrywkę. Nie sprawi on, że pies czy kot nie będą się nudzić. Pamiętaj, że to Ty powinieneś zadbać o to, aby Twoje zwierzaki były zaspokojone a w tym także pod względem aktywności ruchowej.

Charakter i doświadczenia rezydenta

To czy możesz wziąć kolejnego zwierzaka zależy także od tego, którego masz w domu. Wiele psów z adopcji jest po bardzo ciężkich przejściach lub nie były poprawnie socjalizowane, ponieważ wcześniejsi właściciele nie zadbali o to tak jak należy. Niektóre psy mogą wresz kompletnie nie akceptować zwierząt - kotów czy innych psów i może to wynikać z ich przeżyć, dlatego jeśli wiesz, że Twój przyjaciel miewa problemy z akceptacją innych zwierząt to nie jest to dobry moment, aby wprowadzać go na jego terytorium.

Brak czasu lub warunków

Nie decyduj się na zwierzaka, kiedy wiesz, że nie masz dla niego wystarczająco dużo czasu. Każdy dodatkowy członek rodziny wiąże się z obowiązkiem i dodatkowymi opłatami. Każdemu z nich trzeba poświęcić czas i uwagę. Dlatego tak ważne jest, aby przed zdecydowaniem się na nowego członka rodziny upewnić się, że jesteś w stanie mu zagwarantować wszystko to, czego potrzebuje.

Alergia lub brak zgody

Nie decyduj się na pupila, jeśli któryś z domowników się na niego nie zgadza. A także jeśli ty lub inny członek rodziny posiada alergię.

Zwierzę to nie jest dobry pomysł na prezent

Nie kupuj dziecku czy innym członkom rodziny zwierzaka pod choinkę czy inną okazję. To żywe stworzenie, które potrzebuje Twojej uwagi, czasu, miłości. Często takie “prezenty” okazują się nietrafione a zwierzęta są oddawane lub traktowane jako przykry obowiązek. Taki zwierzak nigdy nie będzie szczęśliwy.
Do końca stycznia do schronisk przybywa wiele zwierząt, które właśnie były prezentem świątecznym. Zwierzę to nie zabawka, którą można oddać jak Ci się znudzi lub zepsuje. To żywa istota. Wiele schronisk decyduje się na zatrzymanie adopcji od połowy grudnia po to, aby uniknąć sytuacji, gdzie zwierzęta będą świątecznym prezentem.

Podstawowe zasady wprowadzenia nowych zwierząt

  • Nie spiesz się i nie przyspieszaj ich socjalizacja powinna przebiegać w sposób stopniowy.
  • Nie zapominaj o żadnym swoim pupilu - daj im poczucie, że wszyscy są dla Ciebie ważni.
  • Każdemu pupilowi zapewnij swój kąt do odpoczynku i schronienia
  • Obserwuj czy nie dochodzi między nimi do sprzeczek i konfliktów

Przed wprowadzeniem drugiego zwierzaka do domu

Upewnij się, że jesteś w stanie zagwarantować obu zwierzakom wszystko co najlepsze a także zaspokoić ich potrzeby, aby zwierzak czuł się szczęśliwy. Zrozumienie potrzeb, jak i ich zaspokojenie pozwoli zbudować silną więź, gdzie to zaufanie będzie kluczowym aspektem. Niezaspokojenie potrzeb może wiązać się z poważnymi problemami - tymi behawioralnymi, jak i zdrowotnymi. Do potrzeb psa zalicza się:
- odżywianie - to podstawowy aspekt, który dostarcza niezbędnych składników do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Pożywienie powinno być odpowiednio skomponowane uwzględniając potrzeby psa - jego wiek, wagę, aktywność fizyczną lub schorzenia. Pożywienie powinno opierać się na mięsie. Pamiętaj jednak, że jeśli posiadasz więcej niż jednego czworonoga to ich potrzeby mogą się różnić i nie powinny jeść tego samego.
sen - sen to podstawa w życiu każdego z nas. Psy na sen poświęcają nawet do 16 godzin dziennie. Psy starsze i szczeniaki potrzebują nawet 20 godzin dziennie.
bezpieczeństwo - każdy z nas musi czuć się bezpiecznie, aby czuć się komfortowo. Tyczy się to także naszych psich przyjaciół. Musimy zagwarantować psy miejsce do odpoczynku, gdzie nie będzie on niepokojony przez nas, ani różnego typu odgłosy. Bezpieczeństwo odnosi się także do relacji między nami a pupilami. Relacja powinna być oparta na zrozumieniu potrzeb, zaufaniu i wzajemnym szacunku.
pielęgnacja - jest tak samo ważna jak inne potrzeby psa, jednak wielu właścicieli to bagatelizuje zapominając o odpowiednim dbaniu o sierść, uszy, zęby czy pazurki czworonoga. Nie wolno zapominać także o odpowiedniej profilaktyce u weterynarza, wykonywaniu okresowych badań kontrolnych i o zabezpieczeniu psa przed kleszczami, pasożytami zewnętrznymi i wewnętrznymi.
ruch - aktywność jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Każdy psiak ma inne zapotrzebowanie, jednak spacery nie mogą ograniczać się jedynie do krótkich spacerów. Decydując się na dwa psy trzeba pamiętać, że każdy z nich potrzebuje porządnej dawki ruchu. Niezaspokojenie psich potrzeb może prowadzić do frustracji a to może przekładać się do zniszczeń w domu, nieposłuszeństwa.
stymulacja umysłowa - niemniej ważne od stymulacji fizycznej jest także stymulacja umysłowa. Pies potrzebuje codziennych ćwiczeń umysłowych - nauka nowych komend, ćwiczenia stymulujące węch. To właśnie te ćwiczenia są jednymi z najważniejszych dla naszych pupili. Poprzez zapachy poznają otaczający nas świat.
zabawa - w wyniku ewolucji psy do starości zachowują “dziecięcą radość” i chęć do zabawy. Zabawa powinna jednak być dopasowana do wieku i stanu zdrowia czworonoga.

Kocie potrzeby

Kocie potrzeby są zbliżone do psich. Mruczki większość dnia śpią, ale gdy nie śpią potrzebują odpowiednio dużo stymulacji psychicznej, jak i fizycznej, aby rozładować nagromadzoną energię. Do kocich potrzeb zaliczają się do nich odżywianie, bezpieczeństwo, ruch, stymulacja umysłowa czy pielęgnacja. Pamiętaj zadbać o komforty psychiczny czworonoga oddzielając strefę jedzenia od strony żywieniowej czy zabawy. Dla naszych mruczków ma to ogromne znaczenie, jednak nie wszyscy właściciele zdają sobie z tego sprawę co może potęgować problemy behawioralne. Pomimo tego, że koty uznawane są za samotniki i bardzo niezależne zwierzęta one także potrzebują Twojego czasu i uwagi.

Zapoznanie ze sobą zwierząt - jak zrobić to dobrze

Wielu właścicieli marzy o posiadaniu kolejnego czworonoga. Pamiętaj jednak, aby przede wszystkim mieć na uwadze dobro swojego rezydenta, ponieważ w niektórych przypadkach posiadanie kolejnego pupila nie jest dobrym pomysłem. Przed podjęciem decyzji zastanów się i upewnij, że podołasz i staniesz na wysokości zadania, aby każdy z nich miał zapewnione jak najlepsze warunki i co ważne także Twój czas.
Najlepszym sposobem na zapoznanie ze sobą zwierzaków jest socjalizacja z izolacją, która pozwala czworonogom na samym początku zapoznać się ze swoim zapachem i przyzwyczaić się do całkowicie dla nich nowej sytuacji. Pod żadnym pozorem nie wprowadzaj z dnia na dzień zwierzaka na teren rezydenta, ponieważ mogłoby to skończyć się dużym konfliktem, który mógłby zakończyć się bójką. Zapoznawaj zwierzęta stopniowo nie zmuszając ich do niczego. Obserwuj także ich reakcje. Jeśli jedna strona będzie potrzebować dodatkowego czasu, aby się oswoić to po prostu mu go daj. Tym samym nie tylko budujesz fundamenty relacji zwierząt, ale także umacniasz swoje więzi z czworonogami. Decydując się na kolejnego czworonoga nie zapominaj o swoim rezydencie, który dotychczas był Twoim oczkiem w głowie - każdemu z nich poświęcaj tyle samo uwagi i czasu.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE