Jak wygląda skuteczne leczenie niedoczynności tarczycy?

Jak wygląda skuteczne leczenie niedoczynności tarczycy?

Różne są przyczyny niedoczynności tarczycy. Sama choroba dotyka coraz więcej osób, bo tryb życia nie sprzyja zachowaniu odpowiedniej ilości hormonów, które są przez ważny gruczoł produkowane. W efekcie niedoczynność tarczycy może dawać bardzo różnorodne objawy, które często są łączone lub mylone z innymi schorzeniami. Wiele też jest przyczyn oraz metod leczenia. Warto więc przy niedoczynności tarczycy być pod opieką dobrego specjalisty w dziedzinie.

Jakie mogą być przyczyny niedoczynności tarczycy?

Przewlekłe autoimmunologiczne zapalenie tarczycy coraz częściej jest rozpoznawane u osób w różnym wieku. Co istotne, niemal pięć razy częściej uaktywnia się u kobiet niż u mężczyzn. I choć rozmaite są objawy niedoczynności tarczycy, to wiele osób w pierwszej kolejności zauważa zwiększającą się masę ciała. Prawidłowe działanie tego organu jest zależne od poziomu hormonów tarczycy - trójjodotyroniny (T3), tyroksyny (T4) oraz kalcytoniny. Przy produkcji niezbędna jest odpowiednia ilość jodu. Dostarcza się go w pożywieniu i z powietrza. Zdarza się, że diagnozuje się niedobór hormonów tarczycy w porównaniu z zapotrzebowaniem organizmu. W tym celu wykonuje się badania laboratoryjne, które obejmują pomiar FT4, TSH i anty-TPO.

Jak objawia się niedoczynność tarczycy?

Rozpoznanie niedoczynności tarczycy może wskazywać na dwie formy. Jedną z nich jest subkliniczna niedoczynność tarczycy – utajona. Drugą – kliniczna czyli pełnoobjawowa. Ten pierwszy typ jest zdecydowanie ład godniejszy. To sprawia, że zdecydowanie trudniej jest zdiagnozować choroby tarczycy. Same objawy bywają bowiem skąpe. Może to być obniżenie nastroju, przewlekłe zmęczenie czy nawet depresja, więc nie są charakterystyczne tylko w przebiegu niedoczynności tarczycy i łatwo można je przegapić czy zignorować. A to prosta droga do tego, by choroba się rozwijała i z czasem doszła do pełnoobjawowej postaci.

Warto zwrócić uwagę, że u dzieci subkliniczna niedoczynność tarczycy często objawia się długotrwałą żółtaczką, psychicznym i fizycznym opóźnieniem rozwoju czy też zaburzeniami wzrostu, kłopoty z jedzeniem, zimną, łuszczącą się skórą czy ochrypłym głosem. W wielu przypadkach oczywiście dolegliwości są bardzo jednostkowe i nasilają się wraz z wiekiem.

Czy można przeciwdziałać niedoczynności tarczycy?

Wielu pacjentów zastanawia się, czym jest niedoczynność tarczycy w klinicznej postaci. W tym wypadku również można mówić o bardzo różnorodnych objawach, co także nie ułatwia diagnostyki. I dlatego właśnie pacjenci często mówią lekarzom o zagadkowych dolegliwościach, które mogą występować w chorobach tarczycy, ale i tak kluczowe jest przeprowadzenie badań i sprawdzenie poziomu hormonów tarczycy w organizmie. Wiele osób uskarża się na przyrost masy ciała, zaparcia, problemy z oddychaniem oraz bóle stawów. Lekarze wskazują także, że z niedoczynnością tarczycy mogą się wiązać także problemy z utrzymaniem ciąży, impotencja czy spadek libido.

Niektóre osoby skarżą się także na problemy z koncentracją i pamięcią, uczucie zimna oraz bóle głowy. Zmienia się skóra, włosy stają się suche i łamliwe, a twarz była opuchnięta. Jak widać, niezwykle istotny w diagnozie jest dobry wywiad, który prowadzi do tego, że bada się hormony tarczycy, a następnie można wdrożyć optymalne leczenie.

Jak leczyć przewlekłe autoimmunologiczne zapalenie tarczycy?

Konsultacja lekarska na niedoczynność tarczycy wymaga spotkania z endokrynologiem. To specjalista, który zajmuje się interpretacją badań. Poza tym wdraża procedury niezbędne w leczeniu niedoczynności tarczycy. Trzeba mieć na uwadze, że terapia jest długotrwała i musi być niemalże szyta na miarę. Niezwykle ważne jest regularne przedłużanie leków oraz ciągłość ich przyjmowania.

Nawet jeśli pacjenta zaskoczy to, że kończą mu się tabletki, może skorzystać z opcji oferowanej przez Dimedic. Szybko i bez problemów da się przedłużyć przyjmowane leki dzięki konsultacji formularzowej. Ta opcja jest dostępna 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę.

Przyczyny nadczynności tarczycy są bardzo różnorodne. Czasem niedobór hormonów wynika z uszkodzenia gruczołu. Wówczas mówi się o pierwotnej niedoczynności tarczycy. Zdarza się również, że mniejsza produkcja TSH jest spowodowana zmniejszoną stymulacją ze strony przysadki mózgowej. Diagnozuje się wtedy wtórną niedoczynność tarczycy. Lekarza wskazują także trzeciorzędową niedoczynność tarczycy. Wynika ona ze zbyt małej ilości hormonu TRH. Produkuje go podwzgórze.

Pierwotną niedoczynność tarczycy dość często utożsamia się z chorobą Hashimoto. To przewlekłe autoimmunologiczne zapalenie tarczycy. Organizm wytwarza przeciwciała przeciwko enzymom, które naturalnie występują w gruczole. Poza tym pierwotna niedoczynność tarczycy może być efektem wycięcia organu – w całości lub części, napromieniowana.

Powoduje ten stan również niedobór jodu. Wtórna niedoczynność tarczycy jest diagnozowana po uszkodzeniu lub po chorobie nowotworowej przysadki mózgowej lub podwzgórza. Lekarze wskazują również sarkoidozę jako prawdopodobną przyczynę. Poza tym zdarza się także poporodowe zapalenie tarczycy, inne stany chorobowe czy też efekt przyjmowania niektórych grup leków.
 

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE