Jak wybrać materac, który spełni Twoje oczekiwania?

Jak wybrać materac, który spełni Twoje oczekiwania?

Jaki powinien być idealny materac do spania? To pytanie, które zadaje sobie każda osoba po raz pierwszy urządzającą sypialnię lub planująca remont. Materac powinien zapewniać odpowiedni komfort snu i podparcie dla całego kręgosłupa. Warto bowiem pamiętać, że to, na czym śpimy przekłada się na samopoczucie w ciągu dnia. Sprawdź, jak wybrać najlepsze podłoże do spania. Na co zwrócić uwagę, wybierając materac do spania?

Oznaczenie twardości

Idealny materac nie powinien być ani zbyt twardy, ani zbyt miękki. Spanie na nieodpowiednio dobranym podłożu w obu przypadkach może powodować dyskomfort, a w perspektywie długofalowej prowadzić m.in. do chronicznych bólów głowy kręgosłupa. Wybierając materac sprężynowy lub piankowy, zwróć uwagę na oznaczenie twardości.

Jeżeli masz filigranową sylwetkę i ważysz nie więcej niż 60 kilogramów, wybierz miękki materac oznaczony jako H1 lub H2. Jeśli ważysz od 50 do 80 kilogramów, najlepiej będziesz się czuć na materacu o średniej miękkości oznaczonym jako H2. Materac średnio twardy oznaczany jako H3 będzie odpowiedni dla osób ważących więcej niż 80, ale mniej niż 100 kilogramów. Osoby o wyższej wadze powinny wybrać materac oznaczony jako H4 lub H5. Największą popularnością cieszą się materace o twardości H2 i H3.

Co zrobić w przypadku dużej różnicy wagowej między partnerami? Dobrym rozwiązaniem będzie zakup dwóch materacy o różnych stopniach twardości w jednym pokrowcu (należy zwrócić uwagę na to, żeby materace miały taką samą wysokość). Oznaczenia twardości nie obowiązują w przypadku materacy hybrydowych. Tego typu produkty posiadają wielowarstwową konstrukcję, która zapewnia odpowiedni komfort snu niezależnie od wagi i budowy ciała.

Rozmiar

Dobierz rozmiar materaca do wielkości łóżka. Na rynku znajdziesz szeroki wybór produktów przeznaczonych zarówno do łóżek pojedynczych, jak i podwójnych. Wybierając materac dla dziecka w wieku rozwojowym, pamiętaj, żeby wybrać nieco większy produkt, aby mieć pewność, że za kilka lub kilkanaście miesięcy nie będzie konieczności jego wymiany.

Rodzaj wypełnienia

Jeszcze do niedawna największą popularnością cieszyły się tradycyjne materace sprężynowe typu bonell. Dziś w dużym stopniu zostały zastąpione materacami sprężynowymi kieszeniowymi, które przenoszą mniej drgań i zapewniają komfortowy wypoczynek. Wiele osób skłania się ku materacom piankowym, które zapewniają świetną elastyczność punktową. Tego typu produkty doskonale nadają się do regulowanych stelaży.

Dla osób, które chcą połączyć zalety obu rozwiązań, materaca sprężynowego i piankowego, polecane są materace hybrydowe składające się z kilku warstw dobranych w taki sposób, aby zapewnić odpowiednie podparcie dla całego ciała i maksymalny komfort.

Czy wiesz, że materace Tempur (piankowe i hybrydowe) zostały stworzone ze specjalnej pianki zaprojektowanej z myślą o astronautach? Dziś ta przełomowa technologia wykorzystywana jest nie tylko w przypadku podróży na orbitę. „Kosmiczny” komfort można poczuć we własnej sypialni.

Pokrowiec

Jeśli chcesz przedłużyć żywotność materaca, wybierz produkt z łatwym do ściągania i zakładania pokrowcem, który w razie potrzeby wypierzesz w pralce w wysokiej temperaturze pozwalającej pozbyć się większości zanieczyszczeń i alergenów.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE