Jak wybrać lokal pod salon kosmetyczny? Czym się kierować?

Jak wybrać lokal pod salon kosmetyczny? Czym się kierować? Fot. https://www.pexels.com/photo-license/

Otwarcie własnego biznesu wiąże się na początku z dużym stresem. Obawiamy się, czy pomysł wypali, czy przyniesie oczekiwane zyski, czy zdołamy się przebić przez konkurencję. W przypadku części zawodów problemem jest spora unifikacja usług – w większości oferujących je punktów, mają one podobną jakość i cenę. Problem ten dotyczy m.in. salonów kosmetycznych. Jeśli będziesz proponował swoim klientom standardowy zakres usług w podobnych cenach i na dobrym poziomie, jednym ze sposobów na wyprzedzenie konkurencji staje się lokal. Czym się kierować podczas wybierania lokalu przeznaczonego na działalność kosmetyczną?

Lokalizacja – blisko centrum lub po drodze

Najważniejsza w salonie kosmetycznym jest wysoka jakość usług. Coraz bardziej świadome klientki są w stanie odróżnić dobrze wykonany zabieg od tego nie spełniającego standardów. W większości salonów pracują jednak profesjonalistki. Skoro można mieć tę samą usługę w kilku punktach, to klientki wybiorą ten, do którego mają najbliżej.

To dlatego dobrą lokalizacją lokalu kosmetycznego będzie centrum miejscowości a w przypadku większych miast – również centrum dzielnicy. Dobrze zarobią także salony, które znajdują się po drodze z pracy do domu – czyli do których można łatwo zjechać z głównego szlaku komunikacyjnego.

Przestrzeń – łatwość aranżacji

Bardzo ważny jest układ pomieszczeń wewnątrz lokalu. Musi on umożliwiać wydzielenie kilku stref: tej, w której wykonywane są zabiegi, tej przeznaczonej do przechowywania akcesoriów i kosmetyków, a także zaplecza socjalnego.

Przemyślana aranżacja lokalu podoba się klientom, ale nie tylko – stanowi również podstawę uzyskania pozytywnej opinii Sanepidu, niezbędnej do rozpoczęcia prowadzenia działalności. Aby wystartować z salonem kosmetycznym, będziesz potrzebować projektu technologicznego. To pewnego rodzaju mapa lokalu z zaznaczeniem punktów istotnych dla wykonywania usług (np. stanowisk dla klientek). Więcej na temat profesjonalnego przygotowania projektu technologicznego przeczytasz na https://horeca-design.pl/projekty-technologiczne-salonow-beauty/.

Plany właściciela – przyszłość lokalu

Nie możesz mieć pewności, że biznes okaże się sukcesem, ale najczęściej na taką właśnie ewentualność warto się przygotować. W końcu nie robisz remontu lokalu tylko po to, by za rok zamknąć działalność. Istotne są jednak nie tylko twoje plany, ale też wizja właściciela.

Przed podpisaniem umowy najmu dopytaj, czy zależy mu na długoterminowym wynajmie i czy czasami sam nie planuje wkrótce skorzystać z lokalu. W przypadku terenów, na których jest jeszcze sporo pustej przestrzeni (np. na nowopowstałych osiedlach mieszkaniowych) warto również sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego – lepiej nie otwierać biznesu na obszarze, gdzie wkrótce może wyrosnąć wielki hotel ze strefą SPA.

Dostępność – wyznacznik odpowiedzialnego biznesu

Jeszcze do niedawna polska przestrzeń publiczna była haniebnie źle przemyślana pod kątem osób z niepełnosprawnościami. W tej kwestii nadal pozostaje do zrobienia bardzo dużo, ale nowoczesny przedsiębiorca powinien przodować w rozwiązaniach pro-dostępnościowych.

Preferuj lokale z podjazdem dla wózków inwalidzkich. Jeśli ich nie ma, porozmawiaj z właścicielem o możliwościach założenia windy lub specjalnego systemu transportowego. Stopnie schodów warto przy tym wyposażyć w wycieraczki w wypukłościami, sprzyjające osobom niewidomym. Miej zawsze pod ręką kartki i papier lub tablet, przeznaczony do komunikacji z głuchoniemymi klientkami. To drobne gesty, które sprawią, że do twojego salonu z przyjemnością zawitają osoby doświadczające dyskryminacji lub niezrozumienia u konkurencji.

Czynsz – rozsądna kwota

Wcale nie najmniej ważną kwestią przy wyborze lokalu jest ta związana z finansami. Oczywiście lokal w centrum będzie droższy niż ten na peryferiach, ale niewiele pomoże prowadzenie biznesu w atrakcyjnym miejscu, jeśli nie zarobisz na czynsz i na opłaty.

Warto także sprawdzić zastosowane w budynku rozwiązania związane o oszczędzaniem energii. Nie wahaj się poprosić właściciela o okazanie analizy termicznej budynku – być może przed podpisaniem umowy najmu trzeba będzie wynegocjować termoizolację albo wymianę źródeł ogrzewania.

Oczywiście nie zawsze uda się znaleźć lokal idealny, spełniający wszystkie przesłanki – położony w ruchliwej części miasta, z przyzwoitym czynszem i licznymi udogodnieniami. Warto obejrzeć wtedy kilka propozycji i spokojnie, na chłodno, skalkulować wszystkie „za” i „przeciw” dla każdej z nich. Na początku odrzuć oferty, na które po prostu cię nie stać. Spośród reszty opcji wybierz ten lokal, który posiada najwięcej plusów.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE