Jak wybrać i kupić pierwsze mieszkanie?

Jak wybrać i kupić pierwsze mieszkanie?

Większość z nas w pewnym momencie życia zastanawia się nad „pójściem na swoje”. W końcu ile można mieszkać z rodziną lub wynajmować lokale, których czynsze są z roku na rok coraz wyższe.

Zakup pierwszego mieszkania to jedna z najważniejszych i najpoważniejszych decyzji w życiu. Jednak jest to sektor przepełniony ofertami i możliwościami. Często nie znamy się na tym, a także nie wiemy czego będziemy potrzebować. Jak więc wybrać dobry lokal, żeby później nie żałować? Rozumiemy ten dylemat, dlatego mamy nadzieję, że powyższy wpis uświadomi Wam kwestie, o których musicie pamiętać.

Na co nas stać?

Niewątpliwie kwestią od której musimy zacząć nasze rozważania są nasze finanse. Musimy przemyśleć ile pieniędzy mamy odłożonych na wkład własny, a także ile ralnie pieniędzy jesteśmy w stanie przeznaczyć na comiesięczną ratę kredytu. W końcu jest to zobowiązanie na kilka następnych lat. W tej kwestii lepiej być pesymistą niż realistą. Jest to nasze pierwsze mieszkanie, więc nie do końca jesteśmy świadomi co nas na rynku może zaskoczyć. Na początek lepiej zainwestować w tańszy lokal i spać spokojnie, niż bać się o to czy starczy nam funduszy na jego spłatę.

Jakiego metrażu potrzebujemy?

Kwestia powierzchni naszego pierwszego mieszkania zazwyczaj uzależniona od naszej sytuacji finansowej. Jednak nie tylko. Zazwyczaj w tym przypadku zbyt mocno skupiamy się na przyszłości. Jest to inwestycja na lata, jednak nie oznacza to, że gdy jesteśmy singlem mamy kupować 3-pokojowe mieszkanie, bo w przyszłości chcemy założyć rodzinę. Na to przyjdzie jeszcze czas. Dopasujmy powierzchnię do obecnych potrzeb i sposobu w jaki z niego korzystamy. Lokal, zawsze możemy zmienić na większy, gdy przyjdzie taka potrzeba i będzie nas na to stać.

Jaka lokalizacja?

Gdy zaczynamy się interesować zakupem pierwszego mieszkania zazwyczaj jesteśmy młodzi, mamy dobrze prosperującą pracę i mnóstwo chęci do działania. Dlatego wybierajmy lokalizacje w okolicy naszej pracy lub dobrze skomunikowaną. Zazwyczaj nie mamy czasu na korzystanie z uroków lokalu na obrzeżach miasta, jak również bez sensu marnować czas na długie dojazdy. Zwróćmy również uwagę na okolicę, która musi pasować do naszego trybu życia. Sprawdźmy atrakcje, infrastrukturę, a także miejsca do spędzania czasu wolnego.

Stan wykończenia budynku?

Oferty nieruchomości dzielą się również ze względu na stan i wykończenie lokalu. Możemy zdecydować się na pierwsze mieszkanie z rynku pierwotnego lub wtórnego. Wszystko musi być dostosowane do naszych potrzeb. Dlatego zastanówmy się czego potrzebujemy.

Czy interesuje nas nieruchomość, która jest gotowa od razu do zamieszkania lub wymaga tylko lekkiego remontu, czy może chcemy wszystko sami wykończyć według naszego projektu. Możliwości jest naprawdę mnóstwo, więc możemy znaleźć pierwsze mieszkanie, które będzie spełnieniem naszych marzeń.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE