Jak właściwie dopasować opony letnie do swojego samochodu?

Jak właściwie dopasować opony letnie do swojego samochodu?

Dobór odpowiednio dopasowanych do samochodu opon to gwarancja bezpiecznej i płynnej jazdy. Dlatego kluczowym jest, aby decydując się na zakup nowego kompletu ogumienia na lato, zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. W tym artykule podpowiadamy, jakie są najważniejsze parametry, o których należy pamiętać podczas zakupu.

Branża oponiarska jest bardzo rozwinięta, nikogo nie powinna dziwić obecność na rynku wielu producentów oferujących ogumienie. Mnogość dostępnych modeli oraz rozmaite warianty mogą jednak powodować poważne dylematy. Warto poświęcić trochę czasu na zapoznanie się z najważniejszymi parametrami, aby postawić na produkt dobrze dopasowany do auta.

Rodzaje opon letnich

Opony letnie, poza standardowymi, przeznaczonymi do zwykłych aut modelami, dostępne są także w wariantach dopasowanych do pojazdów o szczególnej charakterystyce. Jeden
z przykładów stanowią wersje niskoprofilowe. Świetnie sprawdzą się one w samochodach o dużej mocy i sportowym charakterze. Zapewniają wysoką precyzję prowadzenia, jednak oferują przy tym znacznie mniejszy komfort jazdy niż ogumienie z wyższym profilem.

Kolejny rodzaj to opony wzmacniane. Zazwyczaj wykorzystywane są w autach dostawczych. Charakteryzuje je trwalsza konstrukcja, co przekłada się na dużą trwałość oraz odporność na obciążenia.

Ciekawym rozwiązaniem są też modele Run on Flat. To specjalna technologia, dzięki której można kontynuować jazdę po przebiciu ogumienia. Powinny one być stosowane wyłącznie w dostosowanych autach. Kierowca musi także pamiętać, że po przedziurawieniu zazwyczaj pozwalają pokonać dystans do 80 km przy prędkości ok. 80 km/h.

Bardzo chętnie wybierane są też modele do coraz popularniejszych SUV-ów. Są one zazwyczaj nieco większe od standardowych opon. Maja też nieco mocniejszą konstrukcję, aby sprostać osiągom tego typu pojazdów. Jednym z popularnych rozmiarów opon do SUV-ów jest 235/45 R18. Z uwagi na powszechną renomę, modele o takich wymiarach są dostępne w większości sklepów. Pełen asortyment można znaleźć na stronach internetowych, takich jak na przykład Oponeo.pl.

Najważniejsze parametry jezdne

Niezwykle istotne są także parametry jezdne, które można znaleźć na etykiecie opony. Należą do nich przyczepność na mokrej nawierzchni oraz efektywność paliwowa. Obie cechy określane są w skali od A (najlepsza) do E (najsłabsza). Warto także zwrócić uwagę na generowany hałas. Im więcej decybeli generuje opona, tym niższy będzie komfort jazdy, zwłaszcza przy wysokich prędkościach, np. w trakcie przemieszczania się po autostradzie.

W przypadku ogumienia letniego odpada kryterium przyczepności na śniegu, czyli oznaczenie zimowe 3PMSF, jednak warto zwrócić na nie uwagę, decydując się na użytkowanie latem opon wielosezonowych. Pamiętajmy, że nawet najlepsze parametry na nic się nie zdadzą przy wyborze niewłaściwej wielkości, dlatego, jeśli nie mamy pewności, dobrze będzie skorzystać np. z kalkulatora rozmiaru opon. Informacje o wymiarach można znaleźć także na słupku przy drzwiach kierowcy, w instrukcji pojazdu oraz na klapce wlewu paliwa.

Jak czytać oznaczenia na oponach?

Wybierając ogumienie, trzeba rozumieć jego oznaczenia. Najważniejszy jest rozmiar oznaczany ciągiem liczb, np. 235/45 R18. Pierwszy człon oznacza szerokość wyrażaną w milimetrach, drugi to procent, jaki stanowi wysokość ściany bocznej do szerokości, a trzeci, to zapisana w calach średnica.

Niezwykle istotne są także indeksy – nośności oraz prędkości. Pierwszy zapisywany jest za pomocą liczb i oznacza, jaki udźwig ma dana opona, a drugi decyduje o maksymalnej prędkości i określany jest za pomocą liter, którym odpowiadają konkretne wartości.

Na boku opony można też znaleźć symbole dotyczące jej konstrukcji. Dla przykładu „D” to wersja diagonalna, a „R” to radialna.

Więcej szczegółowych informacji na temat oznaczeń opon, dostępnych jest na portalu Wybór Kierowców.

[materiał partnera]

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE