Jak się żyje na Górnym Śląsku?

Jak się żyje na Górnym Śląsku?

Górny Śląsk to, wbrew powszechnej opinii, nie to samo co województwo śląskie. To określenie na historyczną krainę, która leży w obrębie dwóch polskich województw: śląskiego i opolskiego. Należą do niej takie miasta jak Bytom, Chorzów, Katowice, Piekary Śląskie czy Ruda Śląska. I choć stanowią one oddzielne miejscowości, przenikają się, tworząc jedną całość. Zastanawiasz się, jak się tam mieszka? Sprawdź!

Górny Śląsk jest owiany złą sławą. Większość Polaków kojarzy ten region ze smogiem, kopalniami i wielkimi dymiącymi fabrykami. Jednak te tereny zachwycają niesamowitą architekturą. Ponadto mają wiele do zaoferowania swoim mieszkańcom. A jeśli nie Górny, to może Dolny?

Jakie są zalety mieszkania na Górnym Śląsku?

Największą zaletą Górnego Śląska jest świetnie rozwinięta sieć dróg i komunikacja miejska. Miasta są ze sobą ściśle połączone i można bez problemów poruszać się pomiędzy nimi nie tylko samochodem, ale także autobusem, tramwajem czy pociągiem. Dzięki dostępowi do publicznych środków transportu jazda do miejscowości oddalonych od siebie o ok. 40 km nie zajmuje mieszkańcom dłużej niż godzinę. Podróżujący mogą wykorzystać ten czas na odpoczynek czy przeczytanie książki.

Jednak dobrze zorganizowana infrastruktura to nie wszystko. Górny Śląsk wyróżnia się także:

  • dobrze rozwiniętym rynkiem pracy — w regionie wciąż powstają firmy usługowe, np. z branży IT, w tym międzynarodowe korporacje. To sprawia, że na Górnym Śląsku nie brakuje miejsc pracy, a stopa bezrobocia wynosi tylko 3,7 % (w kraju jest to 5,1%). Znajdą tutaj zatrudnienie nie tylko osoby początkujące, ale także ci, którzy zmieniają branżę lub pragną się rozwijać;
  • dużą ilością zieleni — wbrew pozorom Górny Śląsk może pochwalić się dużą ilością lasów, parków czy innych terenów z bujną roślinnością. Dobrym przykładem są Katowice, gdzie łączny udział zieleni w powierzchni miasta wynosi 40% (w Sopocie, czyli najbardziej zielonym mieście w Polsce, udział ten wynosi 53%).

Na terenie Górnego Śląska nie brakuje również bogatej oferty kulturalnej i edukacyjnej. W miastach można znaleźć prestiżowe uczelnie, np. Politechnikę Śląską czy Śląski Uniwersytet Medyczny. Ponadto jest tutaj dużo szkół, przedszkoli i żłobków, w których najmłodsi mogą bezpiecznie spędzać czas, gdy ich rodzice pracują.

Jak wygląda rynek nieruchomości na Górnym i Dolnym Śląsku?

Znalezienie mieszkania dla siebie lub rodziny na Górnym Śląsku nie stanowi większego problemu. Na tym terenie powstają osiedla z mieszkaniami na wynajem instytucjonalny. Są one tworzone np. przez PFR, która buduje takie lokale także we Wrocławiu. Więcej informacji na temat nieruchomości zlokalizowanych na Górnym i Dolnym Śląsku znajdziesz np. na stronie https://wroclaw.mdr.pl/.

Ponadto na Śląsku nie brakuje mieszkań na wynajem od osób prywatnych. Część z nich znajduje się na obrzeżach miast. Jednak dzięki rozbudowanej sieci komunikacyjnej mieszkańcy nie mają problemów z dotarciem stamtąd do centrum, np. na uczelnię lub do pracy. 

Zamieszkanie na Śląsku niesie ze sobą więcej zalet niż można się spodziewać. Przyjedź i przekonaj się, co ten region ma do zaoferowania!

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE