Jak się zachować w przypadku spotkania wilka?

Jak się zachować w przypadku spotkania wilka? Fot. pixabay.com

W związku z otrzymaną od mieszkanki miejscowości Kolonia – Huta Drewniana (gm. Kobiele Wielkie) informacją o zaatakowaniu psa, najprawdopodobniej przez wilki Urząd Gminy w Kobielach Wielkich postanowił przekazać informacje jak zachować się w przypadku pojawienia się wilka.

Wilk jest drapieżnikiem, który z racji swoich uwarunkowań (rozmiar, szybkość, uzębienie) może być niebezpieczny dla człowieka, jednak z reguły boi się ludzi i unika z nimi kontaktu. Spotkania na linii człowiek-wilk mają charakter incydentalny i na ich podstawie nie należy podejmować pochopnych działań zmierzających np. do eliminacji osobników, w sytuacjach kiedy nie jest to zasadne. Wszystkie niebezpieczne sytuacje z udziałem wilka powinny być natychmiast zgłaszane.

Wilki jako dzikie zwierzęta unikają spotkania z człowiekiem szukając spokojnych miejsc na odpoczynek i wychowanie młodych w dużych kompleksach leśnych. Zdarzają się sytuacje, że niektóre wilki podchodzą blisko zabudowań oraz zagryzają bądź porywają zwierzęta gospodarskie, w tym psy. Należy mieć na uwadze, że nie zawsze muszą być to dzikie wilki, lecz również zdziczałe, wałęsające się psy. Mogą być to także wilki chore lub osobniki, które zatraciły naturalny instynkt bojaźni wobec człowieka, np. poprzez dokarmianie ich przez ludzi.

Jeżeli mieszkamy na skraju kompleksu leśnego, spacerujemy po lesie jako turyści lub w ramach czynności zawodowych, w stosunku do wilków i innych dzikich zwierząt należy przestrzegać następujących zasad:

- nigdy nie dokarmiać wilków,

- przetrzymywać odpady spożywcze w szczelnych, zamykanych pojemnikach, dotyczy to w szczególności odpadów mięsa i wędlin, które mogą zwabiać drapieżniki,

- nie pozostawiać resztek jedzenia w lesie, w koszach na parkingach leśnych, pod wiatami i w innych miejscach odpoczynku dla turystów, resztki jedzenia należy pakować i zabierać ze sobą, aby zwierzęta nie postrzegały ludzi jako dostarczycieli pokarmu.

Wilki są zazwyczaj bardzo ostrożne i płochliwe, ale młode osobniki są ciekawskie, więc mogą zatrzymywać się i przyglądać z większej odległości nie uciekając natychmiast po zobaczeniu człowieka. Ataki wilków są niezmiernie rzadkie, niemniej jednak ludzie zawsze powinni brać pod uwagę, że duże drapieżniki mogą okazać się niebezpieczne.

Jeżeli wilk zbliży się na odległość mniejszą niż 30 m lub przygląda się zbyt długo, należy podjąć następujące działania:

• Unieś ręce i machaj nimi szeroko w powietrzu. To sprawi, że twoja sylwetka będzie lepiej widoczna, a twój zapach szeroko się rozprzestrzeni.

• Pokrzykuj głośno, ostrym tonem w stronę wilka. To pozwoli mu się zorientować, że ma do czynienia z człowiekiem i że nie jest mile widziany.

• Jeśli zwierzę nie reaguje i zamiast oddalić się, podchodzi bliżej, rzucaj w niego będącymi w zasięgu ręki przedmiotami, grudami ziemi, patykami lub kamieniami.

• Wycofaj się spokojnie; możesz przyspieszyć dopiero gdy masz pewność, że zwierzę jest daleko i nie interesuję się tobą.

• Jeśli masz taką możliwość, zrób zwierzęciu zdjęcie i zawiadom o zdarzeniu:

- Urząd Gminy w Kobielach Wielkich, tel: 44 6814412 wew. 29,

- Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Łodzi , tel. 42 6650974 ,

- Stowarzyszenie dla Natury „Wilk”, tel: 606- 110 046, 604-625-228.

Informacja: UG Kobiele Wielkie

Więcej o:
Kobiele Wielkie wilk wilk Kobiele Wielkie co zrobić w przypadku spotkania wilka
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE