Jak rozpoznać uzależnienie od komputera?

Jak rozpoznać uzależnienie od komputera?

Komputer może służyć zarówno do pracy, nauki, jak i rozrywki czy załatwiania spraw urzędowych. Codziennie spędzamy przed nim wiele godzin, wykonując różnego rodzaju zadania, nic więc dziwnego, że również tam użytkownicy szukają przestrzeni do rozrywki i relaksu. Trudno wyobrazić sobie życie bez internetu, laptopa czy smartfonu, dlatego trudno rozpoznać uzależnienie.

Przyczyny uzależnienia od komputera

Istnieje przekonanie, że to głównie ludzie młodzi są podatni na wpływ komputera i internetu. Uzależnić się może każdy, niezależnie od wieku, płci czy standardu życia, ale dzieci i młodzież znajdują się w grupie największego ryzyka.

Z biegiem czasu traci się kontrolę nad tym, ile spędza się czasu przed niebieskim ekranem. Wirtualny świat staje się rzeczywistym – tam znajdują się przecież znajomi, jest bezpiecznie i miło. Komputer staje się ucieczką od codzienności. Daje poczucie anonimowości, sprawia, że można być kimś zupełnie innym, co dla wielu osób jest atrakcyjne.

Często osoby zmagające się z uzależnieniem mają problemy emocjonalne, niskie poczucie własnej wartości, kłopot z nawiązywaniem relacji społecznych. Dodatkowym czynnikiem, który można zaobserwować zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży to brak uwagi ze strony rodziców czy opiekunów, a także poczucie wyobcowania w grupie rówieśniczej.

Objawy uzależnienia

Pierwszymi symptomami jest zaniedbanie obowiązków kosztem poświęcania czasu na korzystanie z sieci, przeglądanie social mediów czy granie w gry. Z biegiem czasu pojawia się kompulsywna potrzeba korzystania z urządzenia, a godziny, które spędza się przed komputerem, wymykają się spod kontroli. Zbyt częste przesiadywanie przed urządzeniem zaczyna zauważać również rodzina.

Uzależniony ukrywa swój nałóg, wpiera się przed samym sobą, że ma problem. Powoli zaciera się granica między wirtualnym światem a rzeczywistością. U osób uzależnionych pojawia się również tik w postaci ruszania palcami jak na klawiaturze w momentach, w których nie korzysta się z urządzenia. Odebranie urządzenia wiąże się z agresją.

Uzależnienie można leczyć, na przykład w ośrodku zamkniętym Medjol. Dużą rolę odgrywa terapia, która pozwala przewartościować życie, poukładać sobie poszczególne aspekty i wyprostować sprawy. Dodatkowo specjaliści uczą, jak działa mechanizm nałogu i pomagają stopniowo ograniczyć potrzebę przebywania w wirtualnym świecie.

Efektem uzależnienia jest wycofanie się z życia społecznego, brak zainteresowania czymkolwiek poza wirtualnym światem. U dzieci często pogarszają się oceny w szkole, pojawiają się wagary, a u dorosłych zaniedbania w pracy. Pogarszają się relacje społeczne, pojawiają się zaburzenia nastrojów, problemy z pamięcią, koncentracją, a także problemy ze wzrokiem, bóle głowy, kręgosłupa, zaburzenia snu.

Osoby uzależnione przestają również jeść lub mają duży kłopot z prawidłową dietą, sięgając jedynie po gotowe dania czy żywiąc się fast foodami. Brak ruchu, zapominanie i ignorowanie potrzeb fizjologicznych to początek szeregu zaburzeń pracy organizmu.
 

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE