Domowa klimatyzacja znacząco podnosi komfort użytkowania danego lokalu – niezależnie od tego, czy zostaje zainstalowana w mieszkaniu prywatnym czy w biurze. Wysokiej jakości klimatyzator może nam służyć przez wiele długich lat w sposób całkowicie bezawaryjny. Jednakże, czy klimatyzacja musi zostać odpowiednio przygotowana na okres zimowy, kiedy za pewne będzie użytkowana rzadziej lub prawie wcale? Czy można użytkować klimatyzator zimą i w jaki sposób?
Użytkowanie klimatyzacji w sezonie zimowym
Klimatyzator może być bez przeszkód użytkowany także zimą, warto jedynie sprawdzić, w jakiej minimalnej temperaturze może pracować posiadane przez nas urządzenie. Najczęściej taką temperaturą graniczną jest około -15 stopni, gdzie w przypadku większego mrozu czynnik chłodniczy w urządzeniu mógłby zacząć działać inaczej lub mogłoby dojść do uszkodzenia ruchomych części urządzenia. Klimatyzacja w chłodniejszych porach roku może służyć do wietrzenia pomieszczeń, co również jest bardzo przydatną funkcją.
W sytuacji, kiedy posiadamy klimatyzator typu SPLIT, w przypadku którego możliwa jest wymiana powietrza, można używać klimatyzacji także do ogrzewania pomieszczeń. Niejednokrotnie zdarza się, że w biurach właśnie z takiej możliwości się korzysta, aby zapewnić sobie optymalną temperaturę do pracy. Na montaż klimatyzacji Łódź można się zdecydować niemalże o każdej porze roku, jeśli tylko temperatury nie są ekstremalnie ujemne. Podjęcie decyzji o montażu klimatyzatora najczęściej przyczynia się do dużego zwiększenia komfortu użytkowania danego obiektu.
Czy klimatyzator w zimie może zamarznąć?
Przy wyjątkowo niskich temperaturach może pojawić się takie ryzyko. Dobrze jest jednak wiedzieć, że wiele urządzeń posiada wewnątrz specjalne zabezpieczenia, które chronią je na wypadek takiej sytuacji. Najczęściej oznacza to jednak samoczynne dogrzewanie się urządzenia poprzez jego pracę na najniższych obrotach tak, aby nie dopuścić do zamarzania. Dużym zagrożeniem dla pracy urządzenia jest utrata odpowiedniego smarowania wewnątrz sprężarki. Wydajność urządzenia pracującego w ekstremalnie niskich temperaturach może być znacznie niższa i pojawia się też ryzyko przegrzania urządzenia.
Co zrobić, aby klimatyzator nie zamarzł?
Przed zimą najlepiej jest dokładnie sprawdzić urządzenie i przeprowadzić jego konserwację. Warto wyczyścić wentylator z kurzu i innych większych lub też mniejszych zanieczyszczeń. Dobrze jest też sprawdzić otwory wentylacyjne, a także drożność wężyków, których zadaniem jest odprowadzanie skroplin. Jeszcze jedną istotną rzeczą jest regularne wymienianie filtrów powietrza. Aby mogły one dobrze spełniać swoją funkcję, to najlepiej jest je wymieniać co najmniej raz w miesiącu. Zaleca się też inspekcję urządzenia, którą powinni przeprowadzić specjaliści i którzy będą w stanie ocenić ogólny stan techniczny urządzenia.
Podczas gdy nasz klimatyzator nie ma funkcji SPLIT i kiedy mamy taką świadomość, że w ogóle nie będziemy z niego korzystać zimą – najlepiej jest dokładnie go wyczyścić, usunąć skropliny i pozwolić mu wyschnąć. Usunięcie skroplin można wykonać grawitacyjnie do kanalizacji, jeśli natomiast nie jest to możliwe to można zastosować specjalną pompkę do skroplin. Właściwy sposób użytkowania danego sprzętu z pewnością przyczyni się do tego, że będzie on znacznie dłużej sprawny.