Jak przebiega proces windykacji długów i gdzie szukać wsparcia w Radomiu?

Jak przebiega proces windykacji długów i gdzie szukać wsparcia w Radomiu?

Prowadzisz działalność gospodarczą, dbasz o wysoką jakość oferowanych usług i uregulowanie wszystkich należności w terminie. Wszystko wydaje się działać poprawnie do momentu, w którym jeden z kontrahentów nie zacznie unikać płacenia faktur. Jest to sytuacja niekomfortowa dla dwóch stron, zarówno dłużnika, jak i wierzyciela. Czy istnieją skuteczne sposoby na odzyskanie należności?

Windykacja należności - od czego zacząć?

Moment, w którym minął termin zapłaty konkretnej kwoty, jest równoznaczny z możliwością podjęcia działań mających na celu odzyskanie należności. Oznacza to, że płatności należy regulować w terminie, a każdy kolejny dzień opóźnienia wiąże się z ryzykiem rozpoczęcia postępowania windykacyjnego. 

Początkowy etap windykacji dotyczy odnalezienia sposobu porozumienia, którego celem ma być uregulowanie zadłużenia. Idealną sytuacją dla obu stron jest wypracowanie korzystnych warunków spłaty.

Jeśli ostateczny termin spłaty jeszcze nie nadszedł, a dłużnik już wie, że z jego strony nie będzie możliwe uregulowanie należności w terminie - to on powinien rozpocząć rozmowę z wierzycielem. Gdy jednak to nie nastąpiło, do sprawy może włączyć się firma windykacyjna lub kancelaria prawna. 

Początkowy etap windykacji

Pierwszym etapem, tzw. miękkim, są negocjacje, do których zaliczamy listowne wezwania do zapłaty, telefony czy inne wiadomości tekstowe. Jeśli chcesz, aby wysyłane przez Ciebie wiadomości miały skutki prawne, musisz wiedzieć, jak należy je przygotować.

W wezwaniu do zapłaty koniecznie muszą znaleźć się m.in. informacje dotyczące wysokości zadłużenia, terminu spłaty oraz stosunku prawnego, z którego wynika obowiązek zapłaty. Dłużnik, chcąc uwolnić się od ciążących nad nim zobowiązań, może próbować udowodnić, że podejmowane przez Ciebie działania nie były wystarczające - wszystko w swojej obronie. Sprawa może ciągnąć się latami.

Musisz mieć świadomość, że zadaniem firmy windykacyjnej nie jest odzyskanie długu za wszelką cenę, kiedy na szali waży się dobre imię Twojej firmy. Profesjonaliści w odpowiedni sposób wykorzystają wszystkie dostępne narzędzia prawne. Ważne, abyś wybrał osoby wykwalifikowane, gdyż niejednokrotnie słyszy się historie o przekroczeniu uprawnień przez windykatora. Musisz o tym pamiętać również w sytuacji, gdy decydujesz się odzyskać należność na własną rękę. 

Wielu przedsiębiorców decyduje się skorzystanie z pomocy profesjonalistów, którzy sprawnie przeprowadzą cały proces. Czy warto? Statystyki prowadzone przez Kancelarię Prawną RPMS wskazują, że aż 73% przedsądowych wezwań do zapłaty okazuje się skutecznych.

Niezależnie od tego, czy jesteś mieszkańcem Radomia, czy innego polskiego miasta, na stronie kancelarii znajdziesz wiele merytorycznych porad dotyczących procesu windykacyjnego: https://rpms.pl/windykacja-radom/.

Czas na postępowanie sądowe

Jeżeli polubowne sposoby windykacji nie przyniosły efektu, nadchodzi czas na przekazanie sprawy do sądu. Wówczas dłużnik z pewnością otrzyma nakaz zapłaty. Jednak musisz wiedzieć, że to nie koniec! Ma on prawo w ciągu 14 dni zgłosić sprzeciw od nakazu zapłaty. Kolejnym krokiem zapewne będzie otrzymanie wezwania na rozprawę, po zakończeniu której otrzymasz wyrok sądu.

Na każdym etapie niezwykle istotny jest profesjonalizm i szczegółowa wiedza dotycząca postępowania. Poszukując kancelarii prawnej, która zapewni Ci pomoc, zwróć uwagę na konkretną specjalizację prawnika, z którym podejmiesz współpracę.

Ponadto dobrze, jeśli w jednym miejscu znajdziesz pomoc w zakresie całej prowadzonej działalności. Uda Ci się nie tylko odzyskać dług, ale także zasięgniesz porad, jak uniknąć tych przykrych sytuacji w przyszłości, a dla przedsiębiorcy taka wiedza jest nieoceniona.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE