Jak powstaje szkocka whisky? Sprawdź!

Jak powstaje szkocka whisky? Sprawdź!

Choć whisky produkowana jest od średniowiecza, rozwój nowych technologii znacząco wpłynął na proces jej powstawania. Z czego robiona jest szkocka Single Malt Whisky uważana przez wielu koneserów za najszlachetniejszą? Co nadaje jej niepowtarzalnego smaku, który doceniany jest na całym świecie? Zobacz, jak powstaje szkocka whisky.

Szkocka whisky, czyli jaka?

Aby whisky mogła otrzymać etykietę z nazwą Scotch Whisky, musi być produkowana ze słodu jęczmiennego (Single Malt Whisky) lub stanowić połączenie Single Malt Whisky z innymi zbożami i dojrzewać przynajmniej przez trzy lata w dębowych beczkach (najczęściej po Sherry lub Bourbonie) na terenie Szkocji. Najpopularniejsze gatunki szkockiej Single Malt Whisky to:

• Ardbeg – whisky o charakterystycznej kompozycji smakowo-zapachowej. Powstaje w destylarni założonej w 1815 roku położonej na wyspie Islay, znanej z surowego, morskiego klimatu. Wyrazisty smak nadaje trunkowi torf wykorzystywany przy produkcji słodu. Dojrzewającą w dębowych beczkach whisky z wyspy Islay docenią nie tylko koneserzy.

• Balvenie – ten Single Malt powstaje w założonej w 1892 roku destylarni w szkockim mieście Dufftown w rejon Speyside (to jedno z największych zagłębi destylarni w Szkocji). Whisky produkowana w tym regionie charakteryzuje się nieco łagodniejszym smakiem. Wśród trunków sygnowanych etykietą Balvenie można znaleźć m.in. whisky o posmaku karmelu, miodu i przypraw oraz delikatnym kwiatowo-owocowym zapachu.

• Glenfiddich – kolejna whisky z rejonu Speyside. To jeden z najpopularniejszych Single Maltów pochodzących z Dufftown w Szkocji. Produkowana jest w destylarni założonej w 1886 roku. Na rynku można znaleźć Glenfiddich dojrzewającą 12, 15, 18, a nawet 30 lat.

Fazy produkcji whisky

Proces produkcji Single Malt Whisky możemy podzielić aż na dziewięć etapów: słodowanie, suszenie, mielenie, zacieranie, fermentacja, destylacja, dojrzewanie, kupażowanie i butelkowanie.

Pierwszy z nich to słodowanie. Ziarno po przebraniu zostaje namoczone w wodzie, a następnie pozostawiane do wyschnięcia. Trzeba poczekać, aż ziarno zacznie kiełkować. Bardzo ważne jest nieustanne obracanie ziaren, aby zapobiec ich zaparzeniu. Kiedyś proces ten był przeprowadzany ręcznie, dziś do tego celu wykorzystuje się maszyny. Następnie ziarno musi zostać osuszone (tradycyjnie wykorzystywano do tego celu torf) i zmielone.

Kolejny etap to zacieranie, które odbywa się w wielkich kadziach. Następny krok do produkcji whisky to fermentacja. Aby proces ten przebiegł poprawnie, niezbędne są drożdże. Powstały w ten sposób zacier zostaje poddany destylacji w alembikach, a następnie przelewany do dębowych beczek np. po Sherry czy Bourbonie. Ten etap trwa najdłużej: minimum trzy lata (górna granica właściwie nie istnieje, ale najstarsze whisky mają nawet po kilkadziesiąt lat).

W trakcie leżakowania zawartość alkoholu w beczkach spada do około 40%. Po tym czasie whisky przechodzi proces kupażowania (mieszania) i butelkowania. Choć produkcja whisky to długi proces wymagający wiedzy i odpowiedniego zaplecza technicznego oraz logistycznego, bursztynowy trunek, który trafia do kieliszka, jest zdecydowanie wart czasu i poświęcenia!

Więcej informacji na temat whisky możesz znaleźć na stronie https://dunder.store/kategoria-produktu/scotch-whisky/

Więcej o:
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE