Jak pielęgnować drzewa? Urząd Miasta w Radomsku organizuje szkolenie

Jak pielęgnować drzewa? Urząd Miasta w Radomsku organizuje szkolenie Fot. Klaudia Gajda

Urząd Miasta w Radomsku zaprasza wszystkich zainteresowanych tematyką prawidłowej pielęgnacji drzew na wykład – szkolenie, które poprowadzi dendrolog i wykładowca Polskiej Szkoły Dendrologii i Arborystyki dr Wojciech Zarzycki.

W związku z wieloma przypadkami nieprawidłowej pielęgnacji drzew – „ogławianiem” ich na terenach spółdzielni i wspólnot oraz firm, Miasto Radomsko zaprasza na szkolenie, aby zapobiec podobnym praktykom w przyszłości.

Spotkanie z dendrologiem Wojciechem Zarzyckim, odbędzie się w poniedziałek 6 czerwca 2022 r. o godzinie 12.00 w Urzędzie Miasta Radomska, w sali nr 104 (sala obrad).

- Prawidłowa pielęgnacja drzew jest niezwykle trudną sztuką, ścięcie korony jest rozwiązaniem prostym, ale tragicznym w skutkach. Bo drzewo to nie tylko pień, ale również niematerialne dobra, które od niego uzyskujemy. Naukowcy nazywają je „usługami ekosystemowymi”, a należą do nich na przykład oczyszczanie powietrza czy działanie chłodzące. Niszcząc drzewa, pozbawiamy mieszkańców miast tych usług. Co gorsza, zazwyczaj dopiero po nieprawidłowej pielęgnacji drzewa stają się niebezpieczne – wyjaśnia dr Zarzycki.

- Chciałbym o tym porozmawiać z ludźmi, nie krzyczeć i straszyć konsekwencjami prawnymi, ale uświadamiać. Wiem, że wiedzy z tego zakresu brakuje w szkole i choć bolą mnie zniszczone drzewa, to wiem, skąd się biorą. I chcę o tym porozmawiać, zmierzyć się z bardzo trudnymi pytaniami – podkreśla.

Na spotkaniu zostaną poruszone m.in. następujące treści:

- rola drzew w środowisku miejskim,

- usługi ekosystemowe świadczone przez drzewa,

- podstawowe przepisy związane z wycinką drzew,

- dopuszczalne w polskim prawie możliwości redukcji oraz wycinki drzew,

- odpowiedzialność administracyjna za zniszczenie lub nieprawidłową pielęgnację drzew,

- skutki prawne, społeczne, przyrodnicze, fizjologiczne nieprawidłowej korekcji korony drzewa.

Urzędnicy informują, że Miasto Radomsko wszczęło postępowania administracyjne w sprawie nieprawidłowości przy pielęgnacji drzew na terenach wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych oraz jednej z firm. Obecnie trwają oględziny drzew oraz wyjaśnianie okoliczności wykonania niewłaściwej przycinki.

Więcej o:
radomsko urząd miasta radomsko szkolenie pielęgnacja drzew wojciech zarzycki
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE