Jak nie kształcić bezrobotnych absolwentów?

Konferencja „Potrzeby rynku pracy a oferta edukacyjna” zorganizowana została przez Starostwo Powiatowe oraz Powiatowy Urząd Pracy w Radomsku 19 listopada br. Teraz nadszedł czas podsumowań, wniosków i rekomendacji.

Konferencja „Potrzeby rynku pracy a oferta edukacyjna” zorganizowana została przez Starostwo Powiatowe w Radomsku oraz Powiatowy Urząd Pracy w Radomsku 19 listopada 2013 roku. Teraz nadszedł czas podsumowań, wniosków i rekomendacji.

- Konferencja miała na celu wypracowanie relacji między przedsiębiorcami a szkołami, które będą stanowiły podstawę kształtowania szkolnictwa zawodowego odpowiadającego na rzeczywiste potrzeby lokalnego rynku pracy oraz zachęcenie do działań na rzecz współpracy sektora publicznego i prywatnego w tym zakresie. Udało się doprowadzić do dyskusji o ofercie edukacyjnej w kontekście lokalnego rynku pracy prowadzonej przez wszystkie zainteresowane strony: przedsiębiorców, dyrektorów szkół i samych absolwentów. Ale wnioski płynące z tej dyskusji pokazują, jak bardzo różne są wyobrażenia wszystkich tych podmiotów
o obecnych wyzwaniach rynku pracy i możliwości dostosowania do nich oferty edukacyjnej – wyjaśnia Starosta Powiatu Radomszczańskiego Robert Zakrzewski.

Konferencja składała się z czterech bloków tematycznych. W pierwszej części przedstawiono sytuację na rynku pracy, drugi blok tematyczny poświęcony był ofercie szkół ponadgimnazjalnych z terenu Powiatu Radomszczańskiego. W części trzeciej konferencji dyskutowano o oczekiwaniach inwestorów i pracodawców wobec przyszłego pracownika - absolwenta szkoły zawodowej. W czwartym bloku tematycznym zaprezentowano dobre praktyki w obszarze współpracy szkoła – przedsiębiorca

- W województwie łódzkim występuje bezrobocie strukturalne, rozumiane jako bezrobocie spowodowane niedopasowaniem struktury podaży pracy do zmieniającego się popytu towarowego i produkcji. Na ten fakt zwracał uwagę w swoim wystąpieniu Bartosz Rzętkiewicz, Zastępca Dyrektora Departamentu Pozyskiwania Inwestora Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Z jednej strony w Polsce 16-17% pracodawców prowadzi regularne rekrutacje (co daje w całej gospodarce polskiej 600 tys. stale wolnych miejsc pracy), a z drugiej strony bezrobocie w powiecie radomszczańskim na koniec września wynosi 16 procent – mówi Andrzej Pawłowski p.o. dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Radomsku.

Prelegenci zwracali również uwagę potrzebę prowadzenia poradnictwa zawodowego na jak najwcześniejszym etapie kształcenia – nawet dla uczniów I klasy gimnazjum. - Od jakości poradnictwa zawodowego w szkołach zależy wybór kierunków kształcenia uczniów. Ważne jest aby szkolni doradcy zawodowi docierali także do rodziców uczniów. Powiatowy Urząd Pracy będzie wspierał doradców zawodowych w szkołach w ich pracy - mówi Łukasz Więcek kierownik Centrum Aktywizacji Zawodowej PUP w Radomsku.

- Ważne, by zaktywizowane zostało doradztwo zawodowe przybliżające kierunki kształcenia gwarantujące pozyskanie pracy. Szkoła zawodowa powinna stać się szkołą pozytywnego wyboru, konieczna jest zmiana wizerunku szkoły zawodowej ze szkoły nieatrakcyjnej dla młodzieży na szkołę nauki zawodu dającej gwarancję zatrudnienia Bez takiej zmiany myślenia nawet najciekawsze propozycje naszych szkół, jak technik urządzeń i systemów energii odnawialnej, technik geodeta, technik teleinformatyk czy technik logistyk nie znajdą pozytywnego oddźwięku wśród absolwentów gimnazjów. Jeśli w „zagłębiu meblowym” za jakie uważane jest Radomsko mamy problem ze skompletowaniem pełnej klasy technika technologii drewna to jest to bardzo niepokojąca tendencja – zauważa Urszula Rorat Członek Zarządu Powiatu Radomszczańskiego

Pracodawcy obecni na konferencji zwracali uwagę na potrzebę stworzenia systemu współpracy i sieci powiązań szkół z przedsiębiorcami, przy zaangażowaniu jednostek samorządu terytorialnego. Istotna jest także identyfikacja popytu na kwalifikacje, umożliwienie przedsiębiorcom wpływania na treści programowe i uczestnictwo w programach dualnych (przy zachowaniu równowagi pomiędzy dopasowaniem do bieżących potrzeb przedsiębiorców, a elastycznością i wszechstronnością wykształcenia). Postulowano również przygotowanie przez szkoły zawodowe programu rozwojowego odpowiadającego na potrzeby lokalnego rynku pracy, ale tu potrzebna jest także większa aktywność ze strony samych pracodawców – np. tworzenie klas patronackich.

- Zdajemy sobie sprawę, ze jedną konferencją nie rozwiążemy wszystkich problemów. To dopiero początek drogi, ale konstruktywne wnioski już się pojawiły. Doświadczenia takich firm jak  Häring Polska, FON SKB czy Jysk napawają optymizmem – podsumowuje konferencję Starosta Powiatu Radomszczańskiego Robert Zakrzewski.


Patronat honorowy nad konferencją „Potrzeby rynku pracy a oferta edukacyjna” objął Marszałek Województwa Łódzkiego Witold Stępień, a partnerami byli Regionalna Izba Przemysłowo – Handlowa w Radomsku oraz Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców w Radomsku. Patronat medialny nad konferencją objął portal „Radomsko24.pl”.

Więcej o:
konferencja starostwo powiat urząd pracy
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE