Radomsko, Łódzkie 1.3o Wtorek, 28 Stycznia 2020
ważne informacje
  • 12:01 Dni Radomska 2020. Wystąpią Ronnie Ferrari, Lady Pank i B.R.O czytaj dalej
Agencja Muza_koncert 12 marca

Jak napisać perfekcyjny list motywacyjny?

Miasto
Redakcja Artykuł sponsorowany

List motywacyjny to obecnie dokument bardzo często pomijany w trakcie procesu rekrutacyjnego. Niemniej, odpowiednio skonstruowany list może znacząco zwiększyć nasze szanse w znalezieniu pracy. Jak powinien wyglądać idealny list motywacyjny?

1. Pozbawiony błędów i spersonalizowany pod pracodawcę

Perfekcyjny list motywacyjny powinien być napisany poprawną polszczyzną oraz nie powinien zawierać błędów stylistycznych i interpunkcyjnych. Im wyższy będzie jego poziom, tym większą wiarygodność będziemy mieć w oczach pracodawcy. Co więcej, powinien być on spersonalizowany pod pracodawcę, czyli nie może zawierać błędów merytorycznych wynikających z metody „kopiuj-wklej”. Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na nazwę stanowiska oraz firmy, do której aplikujemy. Profesjonaliści się nie mylą, my też nie powinniśmy.

2. Szczery, lecz eksponujący nasze mocne strony

Mimo iż w większości ofert pracy zamieszczanych na portalach typu Pracuj.pl nie jest zawarta informacja o obowiązkowym przesłaniu listu motywacyjnego, warto pomyśleć o załączeniu tego dokumentu wraz z CV do naszej aplikacji. Cechować się on powinien szczerym przekazem, eksponującym nasze mocne strony. Możemy nieco podkoloryzować nasze zasługi, oczywiście za pomocą profesjonalnej nomenklatury. Zamiast pisać ogólnie o „sukcesach”, dobrym rozwiązaniem jest podanie konkretnych wyników osiągniętych przez nas na poprzednim stanowisku pracy. Nawet jeśli będzie on przesadzony najprawdopodobniej nikt nie będzie nawet w stanie zweryfikować takiej informacji, więc nikomu nie zaszkodzimy.

3. Profesjonalny i funkcjonujący w ramach CV

Profesjonalny list motywacyjny napisany jest zgodnie z formalną nomenklaturą oraz zwrotami grzecznościowymi. Co więcej, pozbawiony jest zbędnych informacji z naszego życia prywatnego, które nie są potrzebne naszemu pracodawcy. Ponadto, powinien on być ściśle powiązany z CV, tzn. jego treść nie może zawierać np. kompetencji, których nie uwzględnia nasz życiorys.

komentarze