Jak łagodzić objawy hemoroidów? 5 skutecznych porad

Jak łagodzić objawy hemoroidów? 5 skutecznych porad

Problemy z hemoroidami nie są wdzięcznym tematem do rozmów — a warto wiedzieć, że mierzy się z nimi nawet co drugi dorosły. Żylaki odbytu wywołują spory dyskomfort, wprawiają w zakłopotanie i, w konsekwencji, znacząco utrudniają nasze codzienne funkcjonowanie. Czasem towarzyszą im także dolegliwości bólowe, których absolutnie nie można zlekceważyć! Zastanawiasz się jak złagodzić ich objawy? Przedstawiamy kilka skutecznych sposobów.

Czym właściwie są hemoroidy i jakie towarzyszą im objawy?

Hemoroidy (a inaczej — guzki krwawnicze) to niewielkie naczynia żylne, znajdujące się w odbycie. Posiada je każdy z nas — i same w sobie nie są problemem! Odpowiadają za kontrolę wydalania gazów jelitowych i stolca; podczas defekacji naciskają na ściany jelita grubego, tym samym rozluźniając odbyt i umożliwiając wypróżnienie.

Z kolei z chorobą hemoroidalną (którą potocznie nazywamy hemoroidami) mamy do czynienia wtedy, gdy guzki krwawnicze są rozszerzone na tyle, aby uniemożliwić prawidłowy przepływ krwi. Powiększeniu hemoroidów towarzyszy nieprzyjemne uczucie „parcia na stolec”, swędzenie oraz pieczenie okolic odbytu, a czasem — krwawienie podczas defekacji.

Ryzyko rozwoju dolegliwości hemoroidalnych wzrasta wraz z wiekiem — szacuje się, że dotykają nawet 50 procent dorosłych. Szczególnie narażone są na nie osoby starsze i kobiety w ciąży; nie muszą się ich za to obawiać… nasi najmłodsi.

Jak pokonać objawy choroby hemoroidalnej?

Skutecznych sposobów na złagodzenie dolegliwości wywołanych żylakami odbytu jest kilka. Wbrew pozorom, nie musimy od razu sięgać po leki — ulgę mogą przynieść już drobne zmiany w codziennym stylu życia oraz sprawdzone, domowe środki.

Warto zacząć od zdrowej diety…

Podstawą prawidłowego funkcjonowania organizmu jest zawsze zdrowa, zbilansowana dieta. Jeżeli mówimy o hemoroidach, najważniejszym dla nas składnikiem powinien być błonnik pokarmowy — regulujący pracę jelit i procesy wypróżniania. Znajdziesz go w przede wszystkim w produktach pełnoziarnistych oraz roślinach strączkowych, ale także warzywach (polecamy fasolę i groch!) i owocach (zwłaszcza tych suszonych).

Prawidłowa dieta pomoże także zapobiec zaparciom — które często przyczyniają się do rozwoju dolegliwości hemoroidalnych. Zadbaj o prawidłowe nawodnienie i zastąp codzienną kawę lub herbatę szklanką wody z cytryną. Uważaj także na produkty wywołujące zaparcia, na przykład na czerwone mięso czy nabiał. Nie musisz ich eliminować ze swojej diety — ale być może warto ograniczyć ich spożycie!

… oraz dodatkowej aktywności fizycznej

Mimo dyskomfortu, jaki mogą wywoływać w nas żylaki odbytu, aktywność fizyczna jest przy chorobie hemoroidalnej jak najbardziej wskazana! Długie siedzenie lub stanie w jednej pozycji zwiększa nacisk na żyły — a tym samym również i odczuwalny ból. Pracę przy biurku lub za kierownicą warto przerywać nawet kilkuminutowymi seriami ćwiczeń.

Zadbaj o higienę odbytu oraz wypróżniania

To dla wielu wstydliwy temat, ale mówiąc o hemoroidach trzeba o nim wspomnieć. Złe nawyki toaletowe są jednym z częstszych powodów rozwoju żylaków odbytu oraz towarzyszącego im dyskomfortu. Unikaj silnego parcia podczas defekacji oraz zwlekania z oddaniem stolca, a po wypróżnieniu — postaraj się obmyć okolice odbytu ciepłą wodą. 

Spróbuj domowych sposobów

Jak wspomnieliśmy, w walce z chorobą hemoroidalną nie trzeba od razu sięgać po leki. Z pierwszymi, mniej uciążliwymi objawami poradzić mogą sobie tradycyjne, domowe sposoby. Przede wszystkim — odpowiednia kąpiel. Tak zwane nasiadówki stosowane są od pokoleń; i rzeczywiście, zanurzenie się na 10-20 minut w ciepłej (ale nieprzekraczającej 40 stopni Celsjusza!) wodzie z dodatkiem rumianku, krwawnika, kwiatu kasztanowca czy kory dębu może szybko przynieść ulgę. 

Leki? Są niezawodne!

Jeżeli nie masz możliwości, aby oddać się „ziołowej” kąpieli, a hemoroidy już mocno dają Ci się we znaki — radzimy sięgnąć po jeden z dostępnych w aptece preparatów. W formie tabletek, maści czy kremu — nie ma to większego znaczenia; najważniejsze, by sięgnąć po produkt o wysokiej zawartości składników aktywnych. W składzie produktów na hemoroidy warto szukać:

  • diosminy — działającej ochronnie na naczynia żylne i usprawniającej krążenie krwi;
  • wyciągu z kory kasztanowca — o działaniu ściągającym i rozkurczającym; łagodzi podrażnione okolice odbytu oraz pomaga zredukować obrzęk guzków krwawniczych. W aptece polecamy pytać o Aesculan od firmy Herbapol Poznań — maść bogatą w wyciąg z kory kasztanowca, której skład lepiej poznasz na https://herbapol.poznan.pl/produkt/aesculan/.
  • ekstraktu z ruszczyka kolczastego — uszczelniającego nadwyrężone naczynia krwionośne;
  • tribenozydu — o właściwościach przeciwzapalnych, przynoszącego ulgę szczególnie przy rozwiniętych dolegliwościach hemoroidalnych;
  • kwasu hialuronowego — pomagającego przywrócić fizjologię okolic odbytu do prawidłowego stanu.

Na koniec — pamiętaj, że w walce z hemoroidami najlepszym pomysłem są środki oparte na naturalnych składnikach, na przykład na ziołach. Większość z nich (tak jak produkty Herbapol Poznań — więcej o nich na https://herbapol.poznan.pl/) jest dostępna od ręki w każdej aptece. 

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE